Znamy już inwestycje o realizacji których przesądzą legionowianie w głosowaniu w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy miasta wybiorą spośród 12 zaproponowanych projektów. Głosowanie ruszy już 16 czerwca i potrwa do 15 sierpnia. Do wydania jest kwota 500 tys. zł.
Pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego Gminy Wiejskiej Legionowo wystartowała w 2020 roku. Na ten cel przeznaczona została kwota 500 tys. zł. Niestety pandemia koronawirusa mocno wpłynęła na terminy i realizację samego Budżetu Obywatelskiego. Pomimo kilku zmian w harmonogramie całego przedsięwzięcia urzędnicy planują, że zwycięskie projekty będą realizowane od 1 stycznia 2022 roku.
Ostatecznie pozytywną weryfikację do kolejnej fazy, w której to mieszkańcy Legionowa zdecydują w głosowaniu, które projekty wygrają przeszło 12 propozycji. Odbyło się już losowanie numerów dla projektów budżetu obywatelskiego. Poniżej prezentujemy projekty, które wezmą udział w powszechnym głosowaniu:
1. Remont szatni w Arenie. Szacunkowy koszt – 21,5 tys. zł
- Celem projektu jest remont jednej z szatni w budynku DPD Areny Legionowo. Szatnia jest wykorzystywana przez piłkarzy Klubu Piłki Ręcznej Legionowo, a także przyjezdnych sportowców i artystów występujących w Arenie. Projekt zakłada zakup i montaż profesjonalnych szafek, wymianę podbicia sufitu, oczyszczenie i remont podłogi. Realizacja poprawi komfort oraz warunki do czynnego uprawiania sportu zawodników reprezentujących klub. Projekt ma być dostępny dla klubów zrzeszonych w Legionowie, a także mieszkańców naszego miasta w ramach wynajmu komercyjnego.
2. Kurs pierwszej pomocy dla młodzieży. Szacunkowa wartość – 2 tys. zł
- Celem projektu jest zwiększenie wiedzy i świadomości legionowskiej młodzieży na temat udzielania pierwszej pomocy. Projekt przewiduje organizację profesjonalnego kursu pierwszej pomocy dla 20 uczestników – uczniów szkół średnich zamieszkałych w Legionowie. Szkolenie zostanie przeprowadzone przez wyspecjalizowany podmiot zgodnie z ogólnie przyjętymi standardami i obejmie m.in. postępowanie z osobą nieprzytomną, tamowanie krwotoków, zaopatrywanie ran i złamań, zabezpieczenie miejsca wypadku, resuscytację krążeniowo-oddechową, obsługę defibrylatora i podstawy ratownictwa wodnego. Kurs składać się będzie z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnikom zostanie wydany imienny certyfikat ukończenia kursu. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla mieszkańców Legionowa uczęszczających do szkoły średniej. Obowiązywać będzie kolejność zgłoszeń.
3. Relaks na Bukowcu – Park przy ul. Wąskiej. Szacunkowy koszt – 379 tys. zł
- Celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców poprzez budowę parku stanowiącego strefę wypoczynku i relaksu, przy zachowaniu istniejących drzew. Przewidziano wydzielone miejsce zabaw dla dzieci znajdujące się tuż obok trawników. Dodatkowo na terenie ma znaleźć się miejsce dla miłośników czworonogów, z małym torem przeszkód dla zwierzaków. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkich.
4. Leśne psoty – naturalny plac zabaw z parkiem linowym. Szacunkowy koszt: 300 tys. zł
- Celem projektu jest stworzenie placu zabaw dla dzieci znajdującego się w naturalnym otoczeniu, podzielonego na strefę aktywną i kreatywną. W strefie aktywnej zaplanowano konstrukcje do nauki poczucia równowagi oraz rozwijania sprawności fizycznej, takie jak: niski park linowy, tor przeszkód wykonany z pieńków i belek, czy też bezpieczne ścianki wspinaczkowe. W strefie kreatywnej ma być „kuchnia błotna”, gdzie dzieci mogłyby eksperymentować z ziemią, patykami, błotem. Do stworzenia placu zabaw będą wykorzystane naturalne walory terenu, przy zachowaniu istniejącej roślinności. Urządzenia na placu mają być zbudowane z materiałów naturalnych, np. z drewna. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkich.
5. Zakup książek do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie. Szacunkowy koszt – 30 tys. zł
- Celem projektu jest popularyzacja czytelnictwa w Legionowie, poprzez wspieranie miejskich bibliotek – Poczytalni i jej filii. Dzięki realizacji projektu do bibliotek ma trafić około 800 książek i audiobooków, w korzystnych cenach dla odbiorców hurtowych. Planowane jest uzupełnienie serii i cykli, zakup książeczek dziecięcych, publikacji popularnonaukowych a także książek z serii „Duże Litery”, dedykowanych dla seniorów i osób słabiej widzących. W zakupach będą brane pod uwagę życzenia czytelników. Ponadto zostaną zorganizowane dwa spotkania autorskie z pisarzami, których wybiorą w głosowaniu czytelnicy. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkich czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej w Legionowie.
6. Szkoła SuperBabci i SuperDziadka. Szacunkowy koszt – 61,5 tys. zł
- Celem projektu jest utworzenie szkoły wspierającej seniorów w efektywnym towarzyszeniu wnukom w poznawaniu świata, przekazywaniu wartości, tradycji rodzinnych i narodowych oraz zdobywaniu umiejętności atrakcyjnej, rozwijającej zabawy. Szkoła ma pomóc w dbaniu o własną sprawność, zdrowie i kontakty z ludźmi. Poprzez ciekawe wykłady, warsztaty artystyczne, wycieczki i spartakiady osoby starsze będą mogły zdobyć uznanie dzieci i stać się ich lepszymi opiekunami. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla mieszkańców Legionowa powyżej 50 roku życia.
7. Letnie spotkania sąsiedzkie seniorów w Parku Kościuszkowców. Szacunkowy koszt – 17,5 tys. zł
- Celem projektu jest zorganizowanie 3 spotkań sąsiedzkich w okresie letnim przy Parku Kościuszkowców na osiedlu Piaski, dedykowanych szczególnie dla seniorów. Spotkania odbyłyby się przy muzyce na żywo z sąsiedzkim poczęstunkiem. W ramach wydarzenia uczestnicy będą mogli integrować się i aktywizować kulturalnie oraz towarzysko, umacniając więzi społeczne i obywatelskie. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkich.
8. Remont boiska przy SP nr 3. Szacunkowy koszt – 70 tys. zł
- Celem projektu jest remont boiska przeznaczonego dla potrzeb uczniów SP nr 3, spełniającego także rolę boiska ogólnodostępnego dla mieszkańców os. Jagiellońska. Przewidziano wymianę zużytej nawierzchni na nowoczesną syntetyczną trawę, wraz z zasypką piaskiem kwarcowym i bezpiecznym granulatem. Zostaną zamontowane nowe ławki dla publiczności. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkich po zajęciach szkolnych w godzinach między 17, a 22.
9. Montaż 6 luster poprawiających widoczność drogową. Szacunkowa wartość – 12 tys. zł
- Celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa na ścieżkach rowerowych w Legionowie, poprzez zamontowanie luster drogowych w 6 lokalizacjach, tam gdzie widoczność rowerzystów z perspektywy kierowcy samochodu może być niewystarczająca. Są to wybrane skrzyżowania ulic ze ścieżkami wzdłuż ulicy Jagiellońskiej i ulicy Polnej. Lustra mają poprawić widoczność ścieżki w miejscach, w których jest ona zasłonięta przez wysokie ogrodzenie lub zieleń. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkich użytkowników legionowskich dróg.
10. Młodzieżowa strefa aktywności na osiedlu Młodych. Szacunkowy koszt – 70 tys. zł
- Celem projektu jest utworzenie na osiedlu Młodych skateparku oraz urządzeń sprawnościowych do Street Workout’u (drabinki, drążki i poręcze) wraz z nawierzchnią bezpieczną w postaci syntetycznych mat i trawnika. Skatepark ma się składać z 4 urządzeń modułowych (m.in. Fun Boxu, rampy, poręczy) wraz z profesjonalną nawierzchnią betonową. To wszystko będzie uzupełnieniem istniejącego już terenu rekreacyjnego na osiedlu. Dodatkowo planowane są nasadzenia drzew i krzewów. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkich.
11. Remont boiska na osiedlu Kozłówka. Szacunkowy koszt – 74 tys. zł
- Celem projektu jest wymiana nawierzchni istniejącego boiska sportowego na wykładzinę z trawy syntetycznej o wysokości 2 centymetrów w kolorze ceglastym o powierzchni 360 m² z zasypką piaskową i wklejenie linii. Przewidziano też częściową wymianę ogrodzenia boiska z siatki stalowej, z montażem nowych furtek. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkich.
12. Plac Zabaw Parcela III. Szacunkowy koszt – 301 tys. zł
- Celem projektu jest budowa placu zabaw na terenie Spektrum Sportu przy ulicy Narutowicza 96. Na placu zabaw znajdzie się sprzęt wspinaczkowy, wielofunkcyjny ze zjeżdżalniami, huśtawką na trzy stanowiska, ciuchcią z dwoma wagonikami do siedzenia, karuzela, domek piaskownica, 3 bujaczki pojedyncze i jeden podwójny, stół z piłkarzykami i do tenisa stołowego. Na obrzeżu staną 3 ławki z dwoma śmietnikami, dwa czterostanowiskowe stojaki na rowery. Projekt ma być dostępny bezpłatnie dla wszystkich, codziennie w godzinach między 7, a 22.
– Cieszy zainteresowanie legionowian budżetem obywatelskim. Świadczy to, że są oni coraz bardziej aktywni społecznie i coraz chętniej włączają się w działalność obywatelską. Wysoka świadomość społeczna potrzeb oraz fakt, że z tych zadań korzystają mieszkańcy, pomaga w realizowaniu zadań publicznych „szytych na miarę”. A trzeba przyznać, że naszym mieszkańcom nie brak pomysłowości i kreatywności – powiedział Andrzej Piętka, przewodniczący komisji rozwoju.
Szczegółowe informacje na temat każdego z projektów można znaleźć pod TYM adresem. Oficjalne ogłoszenie wyników i przedstawienie zwycięskich propozycji nastąpi do 7 września 2021 roku.