Młodzieżowa strefa aktywności pod postacią drabinek i drążków do treningów ulicznych może powstać na niezagospodarowanych fragmentach działek miejskich przy ulicach Suwalnej i Olszankowej na osiedlu Młodych w Legionowie. O tym, czy powyższa inwestycja zostanie zrealizowana, zdecydują legionowianie podczas właśnie trwającego finałowego głosowania w ramach pierwszej edycji budżetu obywatelskiego.
Trwa finał
Do 15 sierpnia trwa finałowe głosowanie w ramach pierwszej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Do wydania jest pół miliona złotych. Legionowianie mogą oddać swój głos na jedną z dwunastu inwestycji. Do końca głosowania, czyli przez najbliższy miesiąc będziemy każdą z nich szczegółowo opisywać. Również ich pomysłodawcy zabiorą głos na łamach Gazety Powiatowej. Kolejność prezentacji tych dwunastu przedsięwzięć będzie przypadkowa.
Młodzieżowa strefa aktywności na osiedlu Młodych
Kolejną inwestycją, którą chcemy Wam przybliżyć jest projekt obywatelski nr 10. Jest to pomysł polegający na budowie urządzeń sprawnościowych do Street Workout-u na osiedlu Młodych w Legionowie. Obiekt ma powstać na pustych fragmentach działek miejskich przylegających do ulic Suwalnej i Olszankowej na osiedlu Młodych w Legionowie, w sąsiedztwie już istniejących tam placu zabaw dla dzieci, boiska sportowego i parkingu. Wnioskodawcą tego przedsięwzięcia jest Rafał Florczyk, prezes zarządu stowarzyszenia inicjatyw obywatelskich Działamy Lokalnie i zarazem pracownik legionowskiego magistratu. – Na terenie rekreacyjnym na osiedlu Młodych brakuje strefy, z której skorzystać mogłaby starsza młodzież. Urządzenia do Street Workout-u przeznaczone do ćwiczeń wraz z bezpieczną nawierzchnią stanowią odpowiedź na tę potrzebę. Użytkować je będą mogły także dzieci i dorośli – mówi pomysłodawca. – Młodzież z osiedla Młodych często wykorzystuje pętlę autobusów linii 731 do jazdy na deskorolce. Wykorzystanie infrastruktury drogowej do tych czynności w otoczeniu samochodów i autobusów nie jest bezpieczne. Powstanie przystosowanej infrastruktury sportowej jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, które pragną rozwijać swoje pasje sportowe. Skatepark na terenie stadionu miejskiego jest dla młodzieży z tej części miasta odległy i przepełniony. Młodzież jest grupą społeczną, dla której oferta infrastruktury sportowej w tej części miasta jest niewystarczająca – uzasadnia następnie potrzebę realizacji swojej propozycji inwestycyjnej w Legionowie.
Szczegóły przedsięwzięcia
Street Workout to innymi słowy uliczny trening z wykorzystaniem zabudowy miejskiej lub specjalnie wykonywanych do tego celu publicznych przestrzeni. Miejsc tego rodzaju na terenie powiatu legionowskiego jest coraz więcej – powstają m. in. specjalne siłownie, w których montuje się poręcze równoległe, drążki o różnej wysokości, tak aby można było zaczepić na nich kółka gimnastyczne, czy drabinki. Jedną z takich przestrzeni jest teren rekreacyjny przy ulicy Królowej Jadwigi w Legionowie. Podobna przestrzeń powstała też w tym roku na terenie nieporęckich portów. Teraz jest szansa na budowę tego typu urządzeń na osiedlu Młodych w Legionowie. We wskazanej lokalizacji mają zostać zamontowane urządzenia sprawnościowe do Street Workout’u. Pod nimi ma zostać ułożona bezpieczna nawierzchnia w postaci np. syntetycznych mat przerostowych i trawnika. W sąsiedztwie tych sprzętów mają też pojawić się obiekty małej architektury, takie jak np. stojaki rowerowe, siedziska i kosze na śmieci oraz nowa zieleń miejska. Pomysłodawca tej inwestycji wspomina też o zdroju wody.
Koszty inwestycji
Koszty realizacji i utrzymania inwestycji w kolejnych latach oszacowano łącznie na przeszło 352 tys. zł. Po weryfikacji tego projektu przez legionowskich urzędników, większość kosztów jego realizacji zostało wyeliminowanych. Ostatecznie, powstanie młodzieżowej strefy aktywności na osiedlu Młodych w Legionowie ma kosztować 70 tys. zł.
Za darmo i dla wszystkich
Jeśli uda się zbudować drabinki i drążki do treningów ulicznych na osiedlu Młodych w Legionowie, to będzie to obiekt ogólnodostępny, z którego za darmo będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy, zarówno dzieci, młodzież i dorośli.