Ruszyły konsultacje społeczne nad projektem regulaminu legionowskiego budżetu obywatelskiego. Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie unieważniła zapisy tegorocznego budżetu miasta, które przeznaczały na ten cel pół miliona złotych. Władze miasta nie zgadzają się z tą decyzją i chcą wnieść na nią skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie.
W tegorocznym budżecie Legionowa zabezpieczono pół miliona złotych na tzw. budżet obywatelski, zwany inaczej budżetem partycypacyjnym. Problem w tym, że wcześniej żadną uchwałą nie opracowano zasad jego funkcjonowania. I właśnie z tego powodu warszawska RIO 19 marca br. unieważniła te zapisy. – Kolegium doszło do przekonania, że Rada Miasta Legionowo planując w budżecie miasta na 2019r. wydatki w postaci rezerwy celowej na zadania w ramach budżetu obywatelskiego bez przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami, w tym z pominięciem trybu, w którym mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydują o wyborze poszczególnych zadań oraz bez ujęcia ich w projekcie budżetu na 2019r., naruszyła w sposób istotny przepisy ustaw o samorządzie gminnym i o finansach publicznych – to powody, dla których RIO unieważniła 0,5 mln zł rezerwę na budżet partycypacyjny w budżecie Legionowa na 2019r.
Skarga
Z tą argumentacją prawną nie zgadzają się władze Legionowa, które chcą wnieść skargę na decyzję warszawskiej RIO do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie. O tym, czy ta skarga zostanie do tego sądu wniesiona w najbliższą środę (17 kwietnia br.) zdecydują legionowscy radni. – Powołane w rozstrzygnięciu nadzorczym przepisy nie stoją na przeszkodzie temu, aby Rada Gminy zabezpieczyła w budżecie gminy pulę środków, w ramach której mogą być realizowane zadania budżetu obywatelskiego, które będą wybrane w oparciu o przyjętą uchwałę w sprawie wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego. Utworzenie rezerwy celowej na realizację tych zadań zapewni wdrożenie budżetu obywatelskiego w Gminie Legionowo już w 2019r. i nie narusza przepisów ustawy o finansach publicznych – czytamy w uzasadnieniu do projektu przedmiotowej uchwały.
Konsultacje społeczne
Poza formalno-prawnym sporem pozostaje fakt, że w Legionowie właśnie ruszyły konsultacje społeczne projektu regulaminu budżetu obywatelskiego. Potrwają one do końca kwietnia br. Będą one prowadzone w internecie i podczas zaplanowanego na 25 kwietnia br. spotkania z legionowianami. W trakcie tych konsultacji mieszkańcy będą mogli zgłaszać swoje uwagi do opracowanych w magistracie dokumentów określających zasady i terminy legionowskiego budżetu obywatelskiego.
Proponowane terminy
Budżet obywatelski jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych w mieście w danym roku budżetowym. W praktyce oznacza to, że mieszkańcy zgłaszają propozycje inwestycji do budżetu, które są następnie analizowane przez urzędników pod kątem możliwości finansowych ich realizacji. Pomysły, które przejdą wstępną selekcję, poddane zaś zostają pod powszechne i bezpośrednie głosowanie. Realizowane są te przedsięwzięcia, które uzyskają najwyższą liczbę głosów. Cały powyższy proces ma ruszyć w Legionowie jeszcze w tym roku. Po zakończeniu konsultacji z mieszkańcami radni przyjmą odpowiednią uchwałę w tej sprawie. Potem przez kolejnych 21 dni legionowianie i organizacje pożytku publicznego będą mogli składać propozycje realizacji ogólnodostępnych inwestycji w naszym mieście. Pomysły te zostaną przeanalizowane przez powołany przez prezydenta zespół urzędników przede wszystkim pod kątem możliwości technicznych i finansowych ich realizacji, zaś te, które przejdą tę selekcję, zostaną jeszcze pod koniec tegorocznych wakacji upublicznione. Konsultowany obecnie z mieszkańcami projekt regulaminu legionowskiego budżetu obywatelskiego przewiduje też możliwość odwoływania się od negatywnych decyzji urzędników. Po przejściu całej tej procedury, w terminie do 13 września br. wybrane przez urzędników projekty inwestycji zostaną ogłoszone i poddane powszechnemu głosowaniu. Te zaś przewiduje się przeprowadzić w październiku br. Przedsięwzięcia, które uzyskają najwyższą liczbę głosów, zostaną zrealizowane. Na ten moment jednak nie wiadomo, czy ich realizacja nastąpi w 2019r., czy jednak dopiero w 2020r. Wszystko będzie zależało m. in. od tego, jak do skargi władz Legionowa odniesie się warszawski WSA.
Główne reguły
Opracowane przez urzędników zasady legionowskiego budżetu partycypacyjnego przewidują, że zgłaszane do niego inwestycje muszą być ogólnodostępne, a korzystanie z nich bezpłatne. Przedsięwzięcia muszą być realizowane na terenach należących do miasta, jego spółek, bądź innych jednostek organizacyjnych. Te mogące się jeszcze zmienić reguły mówią, że jeden projekt inwestycyjny może zgłosić grupa licząca nie mniej niż 3 mieszkańców lub jedna organizacja pozarządowa, zaś pod każdym takim projektem powinno podpisać się minimum 20 legionowian, nie licząc wnioskodawców.