Legionowo. Budżet obywatelski. Książkomat na dworcu dla czytelników Miejskiej Biblioteki Publicznej (MBP)

dworzec3

Centrum Komunikacyjne w Legionowie, fot. UM Legionowo (archiwum GP)

Książkomat ze skrytkami na zamki magnetyczne, umożliwiający swobodny odbiór wcześniej zamówionych w Miejskiej Bibliotece Publicznej (MBP) książek i audiobuków to kolejna inicjatywa obywatelska. O tym, czy ta inwestycja zostanie zrealizowana, zdecydują legionowianie podczas właśnie trwającego finałowego głosowania w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego.

Trwa finał

Do 4 września 2022r. trwa finałowe głosowanie w ramach drugiej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Do wydania jest pół miliona złotych. Legionowianie mogą oddać swój głos na jedną z dziewięciu inwestycji. Do końca głosowania, czyli przez najbliższy miesiąc będziemy każdą z nich szczegółowo opisywać. Również ich pomysłodawcy zabiorą głos na łamach Gazety Powiatowej. Kolejność prezentacji tych dziewięciu przedsięwzięć będzie przypadkowa.

 

Książkomat na dworcu ma upowszechnić czytelnictwo w Legionowie

Kolejną inwestycją, którą chcemy Wam przybliżyć jest projekt obywatelski nr 5. Jest to pomysł polegający na montażu książkomatu w holu legionowskiego dworca. Zasilane energią elektryczną urządzenie ma się składać z nie więcej, jak z 30 skrytek z zasilanymi bateriami o wysokiej żywotności zamkami magnetycznymi. Ze skrytek książkomatu w dowolnym momencie będzie można odbierać książki i audiobuki wcześniej zarezerwowane w MBP w Legionowie. Książkomat ma być dostępny dla czytelników przez siedem dni w godzinach pomiędzy 4, a 24 tj. w godzinach pracy dworca. – Książkomat będzie działał na podobnej zasadzie jak paczkomat, będzie jednak urządzeniem mniej skomplikowanym, skrytki będą zamykane zamkami magnetycznymi, które będą otwierane za pomocą kodu, resetowanego po każdym użyciu. Skorzystać z niego będzie można poprzez rezerwacje online, ale używać go będą mogły także osoby nie posiadające dostępu do internetu. Czytelnik biblioteki będzie miał możliwość zamówienia książek za pośrednictwem katalogu internetowego, mailowo lub telefonicznie, a bibliotekarz, po przygotowaniu rezerwacji powiadomi go mailowo lub smsowo o tym, że jest ona gotowa do odbioru, podając numer skrytki i kod dostępu – opisują mechanizm działania tego urządzenia pomysłodawcy tego przedsięwzięcia. Wskazują zarazem, że jego uruchomienie w centralnym punkcie Legionowa przyczyni się do zmniejszenia kolejek w MBP i tym samym do upowszechnienia czytelnictwa w naszym mieście. – Książkomat oznacza wygodę i możliwość łatwego odbioru książek w drodze lub po powrocie z pracy, przy okazji popołudniowego lub wieczornego spaceru. Urządzenie działa podobnie jak paczkomat, jest łatwiejsze w obsłudze i z powodzeniem używane przez wiele bibliotek w Polsce, np. w Słupsku, Godowie, Tczewie. Inwestycje te, jako służące dużej liczbie mieszkańców, są też niejednokrotnie finansowane z budżetów obywatelskich – tak było w przypadku książkomatów działających w Kielcach, czy w Warszawie – argumentują potrzebę wdrożenia tej inwestycji w Legionowie jej pomysłodawcy.

Koszty inwestycji

Koszty realizacji tej inwestycji oszacowano na kwotę 25 tys. zł.