Legionowo. Budżet obywatelski – szykują się kolejne opóźnienia

Koronawirus-Ratusz (5)

Urząd Miasta w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum GP)

Pandemia koronawirusa znów zakłóca terminowość realizacji pierwszej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego. Aby umożliwić aktywny udział w tej akcji wszystkim legionowianom, urząd miasta chce przesunąć jej finał z przyszłorocznej wiosny na przyszłoroczne lato.

15 inwestycji

Przypomnijmy. Kurs pierwszej pomocy dla młodzieży, młodzieżowa strefa aktywności, modernizacja oświetlenia, place zabaw, park, remont boiska ogólnodostępnego ze sztucznej trawy, rewitalizacja boiska sportowego na Kozłówce, spotkania sąsiedzkie, szatnia sportowa w Arenie, szkoły super babć i dziadków, ścieżki rowerowe oraz zakup książek i audiobooków – to wybrane z łącznie 15 projektów zgłoszonych przez legionowian do pierwszej edycji budżetu obywatelskiego. Wnioskodawcy szacują, że łączna wartość tych przedsięwzięć to 2,5 mln zł. Na ten cel Legionowo chce w 2022r. przeznaczyć mniej, bo 0,5 mln zł.

 

 

Finał w wakacje

Zgłoszone przez mieszkańców przedsięwzięcia przechodzą teraz przez urzędnicze sito. Jeszcze jesienią zakładano, że pomysły które przejdą wstępną selekcję, poddane zostaną pod powszechne i bezpośrednie głosowanie w dniach od 16 marca do 17 maja 2021r. Ratusz chce to teraz zmienić i przełożyć finał pierwszej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego na czas od 17 maja do 16 lipca 2021r. W tej sprawie przygotowano projekt uchwały. Zawiera on również szereg innych zmian w tym harmonogramie. I tak 15 już zgłoszonych inwestycji zostanie do 12 mrca 2021 roku ocenionych pod kątem możliwości finansowych i prawnych ich realizacji. Potem przyjdzie czas na odwołania od tych decyzji i publiczną prezentację finałowych projektów, połączoną z dyskusją z udziałem mieszkańców.

Z myślą o seniorach

Budżet Obywatelski powinien angażować mieszkańców zarówno na etapie przygotowania projektów, ich konsultacji, prowadzenia promocji oraz głosowania. Obecnie, ani w najbliższej przyszłości nie jest możliwe takie zaangażowanie mieszkańców bez ryzyka narażenia ich na zachorowanie. Jednocześnie dalej pragniemy, aby głosowanie odbyło się w formie zarówno elektronicznej, jak i papierowej. Takie zamierzenia związane są przede wszystkim z dużą liczbą seniorów w Legionowie, którzy bardzo często należą do grona osób wykluczonych cyfrowo – pisze wiceprezydent Legionowa, Piotr Zadrożny w uzasadnieniu do projektu uchwały w tej sprawie.