Legionowo. Caritas szuka miejsca na magazyn żywnościowo-rzeczowy. Umowa najmu obecnej siedziby wygasa w czerwcu 2025 roku

Centrum Pomocy Rodzinie1

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, fot. www.google.pl/maps

W czerwcu 2025 r. punkt pomocy żywnościowej i rzeczowej Caritas diecezji warszawsko-praskiej, wspomagający m. in. legionowian, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej będzie musiał wyprowadzić się z budynku należącego do Starostwa Powiatowego w Legionowie. Organizacja nie będzie miała gdzie się podziać. – Staramy się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Chcielibyśmy, aby ten magazyn żywnościowy pozostał na terenie Legionowa. W chwili obecnej nie ma jeszcze konkretnego miejsca, a wszystkie możliwe lokalizacje są brane pod uwagę. Jednak rozmawiamy już z naszymi partnerami w tej sprawie – zapowiadają władze Legionowa.


Punkt pomocy żywnościowej i rzeczowej Caritas diecezji warszawsko-praskiej od 2014 r. działa w mieszczącym się przy ulicy Szarych Szeregów w Legionowie budynku należącym do Starostwa Powiatowego. Magazyn ten znajduje się obok Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Umowa najmu tego pomieszczenia wygasa w czerwcu 2025 r. Z uwagi na powyższe oraz ze względu na planowaną przebudowę gmachu tego urzędu, organizacja nie będzie miała gdzie się podziać. Jej przedstawiciele już teraz szukają nowego lokum. Sygnalizują, że pomoc, jaką świadczą na rzecz legionowian wymaga tego, aby magazyn ten został przeniesiony na teren miasta, a nie poza jego granice. W związku z tym zwrócili się ostatnio do władz Legionowa z prośbą o pomoc w znalezieniu takiego nowego miejsca. – Obecna lokalizacja punktu znajduje się w budynku należącym do Starostwa Powiatowego w Legionowie, obok Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Bieżąca umowa bezpłatnego użyczenia tegoż lokalu kończy się w czerwcu 2025 roku i mamy świadomość tego, iż nie zostanie ona przedłużona na kolejny raz z powodu trwającej już modernizacji i rozbudowy budynku starostwa. Istnieje więc poważne zagrożenie, że największa grupa beneficjentów, czyli mieszkańcy gminy Legionowo, którzy mają możliwość korzystania z punktu przez cały rok, stracą miejsce i wsparcie pomocy żywnościowej oraz rzeczowej. Biorąc pod uwagę dobro mieszkańców gminy Legionowo, już dziś zwracam się z prośbą o pomoc w znalezieniu w zasobach gminnych lokalu, który mógłby zostać przeznaczony na prowadzenie punktu pomocy w dotychczasowej formie. Ważną i istotną sprawą jest lokalizacja punktu, gdzie w pobliżu dostępna jest komunikacja miejska – paczki są ciężkie, a beneficjenci zamieszkują różne dzielnice miasta. Ponadto, sam lokal musi być przystosowany do korzystania przez osoby niepełnosprawne, a wejście dawało również możliwość przejazdu towaru ustawionego na palecie. W tym roku przewidujemy wydanie około 20 tysięcy kilogramów żywności, której z racji ilości i wagi nie ma możliwości wnieść ręcznie – tak w sierpniu 2024 r. przedstawiciele tej organizacji zwrócili się z oficjalną prośbą do Bogdana Kiełbasinskiego, prezydenta Legionowa.

Trwa szukanie nowego miejsca dla magazynu żywnościowego Caritasu

Władze samorządowe Legionowa przychyliły się do powyższej prośby i już rozpoczęły poszukiwania odpowiedniego lokum pod magazyn żywnościowo-rzeczowy dla tej organizacji. – W kwestii magazynu Caritas diecezji warszawsko-praskiej staramy się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. Korzystało z niego około 500 osób rocznie i chcielibyśmy, aby pozostał on na terenie Legionowa. W chwili obecnej nie ma jeszcze konkretnego miejsca, a wszystkie możliwe lokalizacje są brane pod uwagę. Jednak rozmawiamy już z naszymi partnerami w tej sprawie – informuje Kamil Stępkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta (UM) w Legionowie.

Centrum opiekuńczo-mieszkalne na Grudziach nie jest odpowiednim miejscem

Jedną z propozycji nieoficjalnie wysuniętych przez jednego z legionowskich samorządowców była ta odnosząca się do zlokalizowania tegoż magazynu w budynku centrum opiekuńczo-mieszkalnego, które zbudowano w miejscu niedokończonego przedszkola przy ulicy Jasnej na Grudziach w Legionowie. Okazuje się jednak, że to miejsce na ten moment nie jest brane pod uwagę przez władze miasta. Niebawem, do tego budynku wprowadzą się bowiem osoby niepełnosprawne. – Przy ulicy Jasnej powstało i funkcjonować będzie centrum opiekuńczo-mieszkalne. Schronienie ma w nim znaleźć 20 osób niepełnosprawnych, w tym czworo z nich będzie mogło tam przebywać przez całą dobę. Ta niezwykle ważna społecznie inwestycja pozwoli codziennie rozwijać się, pokonywać kolejne bariery i trudności osobom w nim pozostającym. Będzie to pierwsza placówka takiego typu w Legionowie, w której świadczone będą usługi, zarówno w formie dziennej, jak i całodobowej. Rozpoczęcie działalności planowane jest na początek stycznia przyszłego roku – wyjaśnia Kamil Stępkowski z legionowskiego magistratu. Szerzej o tym przedsięwzięciu w przeszłości informowaliśmy wielokrotnie, m.in. w tej wiadomości.

Czym zajmuje się Caritas diecezji warszawsko-praskiej?

Caritas diecezji warszawsko-praskiej prowadzący magazyn żywnościowo-rzeczowy w jednym z budynków należących do Starostwa Powiatowego w Legionowie od lat pomaga mieszkańcom naszego regionu, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Chodzi o takie zjawiska społeczne jak m. in. wielodzietność, ubóstwo, bezrobocie, bezdomność, czy też niepełnosprawność. – Jednym z zadań punktu jest przekazywanie żywności dla osób zakwalifikowanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej (OPS) w Legionowie do Programu Pomocy Żywnościowej, dzięki czemu podopieczni otrzymują podstawowe produkty z długim terminem przydatności do spożycia. Kolejną formą działalności magazynu jest program Spiżarnia Caritas, który nie tylko wspiera potrzebujących, ale też jednocześnie przeciwdziała marnowaniu żywności, bowiem produkty spożywcze, którym kończy się termin przydatności do spożycia są odbierane ze sklepów największych sieci handlowych w Polsce, a następnie bezpośrednio przez punkt trafiają do osób potrzebujących. Ponadto, odpowiadając na liczne indywidualne potrzeby osób, które korzystają z w/w form pomocy oferujemy w miarę własnych możliwości wsparcie w postaci pomocy rzeczowej, przekazując środki czystości i higieny osobistej, podstawowy sprzęt dla osób niepełnosprawnych, a także otrzymane „z drugiej ręki” używane meble, sprzęt RTV i AGD – dowiadujemy się z pisma skierowanego ostatnio do władz Legionowa. – Podsumowując, w zeszłym roku pomogliśmy 515 osobom, przekazując ponad 10 ton żywności długoterminowej, a także około 4 ton żywności z krótkim terminem przydatności do spożycia. Natomiast 112 rodzin otrzymało produkty higieniczne i artykuły chemiczne oraz według zgłoszonych potrzeb sprzęt rehabilitacyjny lub meble – czytamy następnie.

Do sprawy będziemy wracać.