Władze Legionowa zapowiadają, że rozpoczną prace nad zmianą przeznaczenia działek miejskich położonych przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. Chodzi o uniemożliwienie realizacji na tych terenach usług takich jak przeładowywanie, czy też magazynowanie śmieci. Zgodnie z większościową wolą legionowskiego samorządu mają być dopuszczone tam jedynie usługi nieuciążliwe.
Na żądanie komisji rozwoju miasta
Przypomnijmy. 13 lutego 2023 r. komisja rozwoju miasta Rady Miasta Legionowo przyjęła wniosek formalny niezrzeszonego radnego Sławomira Traczyka o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla 2 działek położonych przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie, na których to terenach firma Ms-Eko z Warszawy wciąż może przeładowywać i magazynować śmieci. Samorządowiec domagał się we wskazanym wniosku wprowadzenia zakazu lokalizowania na wspomnianych działkach inwestycji polegających na przeładowywaniu, magazynowaniu, sortowaniu i składowaniu śmieci. Sugerował natomiast dopuszczenie realizacji tam jedynie usług nieuciążliwych. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.
Zmienimy przepisy przestrzenne dla tej okolicy! – zapowiada wiceprezydent Pawlak
Po kilku dniach władze Legionowa oficjalnie odniosły się do powyższego wniosku formalnego i na piśmie zapewniły radnych, a co za tym idzie również i legionowian, że w najbliższej przyszłości podejmą prace związane ze zmianą przepisów przestrzennych obowiązujących na terenach przy ulicy Władysława Sikorskiego. Z ich wyjaśnień wynika, że aby zrobić to skutecznie, najpierw trzeba zmienić ogólne legionowskie studium z 2017 r., następnie zaś mpzp z 2016 r. – Prace nad zmianą studium i zmianą mpzp będą prowadzone równolegle – zapowiedział 24 lutego 2023 r. na piśmie wiceprezydent Legionowa, Marek Pawlak.
Najpierw zmiana studium, dopiero potem mpzp
Ogólne legionowskie studium z 2017 r., które jest dokumentem nadrzędnym względem wszystkich szczegółowych mpzp obowiązujących w Legionowie, tereny położone przy ulicy Władysława Sikorskiego, na których firma Ms-Eko wciąż może przeładowywać i magazynować śmieci zabezpiecza pod infrastrukturę gospodarowania odpadami. Właściwy dla tych terenów mpzp z 2016 r. jest zgodny z zapisami studium i uszczegóławia funkcje im zapisane w studium. Aby zatem skutecznie zmienić przeznaczenie tych nieruchomości, trzeba najpierw zmienić studium, potem zaś uszczegóławiający jego zapisy mpzp z 2016 r.
Władze Legionowa zapowiedziały, że studium z 2017 r. w zakresie funkcji pełnionych przez tereny położone m. in. przy ulicy Władysława Sikorskiego będzie zmieniane w oparciu o uchwałę Rady Miasta Legionowo z 25 maja 2022 r. W tej sprawie, organ wykonawczy legionowskiego samorządu ma w najbliższym czasie przygotować stosowny projekt uchwały. W dalszej kolejności, organ ten ma opracować drugi projekt uchwały. Ten drugi dokument ma umożliwić zmianę mpzp z 2016 r. obowiązującego na wskazanych terenach.
Czasochłonna i skomplikowana procedura. Trzeba uzbroić się w cierpliwość
W tym miejscu warto podkreślić, że nawet równoległe przystąpienie do zmiany studium z 2017 r. i mpzp z 2016 r. będzie początkiem skomplikowanej i czasochłonnej procedury. Bowiem czas związany ze zmianą i wdrożeniem reform przestrzennych we wskazanej lokalizacji na poziomie studium może być długi. Równie długi, jak w przypadku zmian na poziomie szczegółowszego mpzp. Na przykład, w przypadku terenów położonych na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, na które to ziemie już obecnie rozbudował się handlowy Maxim, od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do sporządzania mpzp do daty uchwalenia tych przepisów przez Radę Miasta minęły aż blisko 3 lata.
Do sprawy będziemy wracać.