Legionowo. Czarne chmury nad galerią na os. Młodych?

suwalna

Skrzyżowanie Suwalnej i Olszankowej

 

Kolejny wielkopowierzchniowy obiekt handlowo-usługowy tak szybko jednak nie wyrośnie u zbiegu ulic Olszankowej i Suwalnej na osiedlu Młodych w Legionowie. Wojewoda mazowiecki, 20 maja br. unieważnił miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) m. in. w części umożliwiającej takie wykorzystanie terenu.

 

Przypomnijmy. 27 kwietnia br. legionowska rada podjęła uchwałę zmieniającą mpzp obejmujący ok. 42 ha obszar, w zasięgu oddziaływania którego znajdują się m. in. tereny produkcyjne mieszczące się pomiędzy ulicami Suwalną, Jana Pawła I i Olszankową. Zmiany umożliwiły m. in. budowę wielkopowierzchniowego obiektu handlowo-usługowego u zbiegu ulic Olszankowej i Suwalnej na osiedlu Młodych w Legionowie.

 

Czerwone w maju…

20 maja wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera unieważnił część zapisów tego znowelizowanego planu. Powodem do ich unieważnienia były znalezione przez niego sprzeczności pomiędzy ustaleniami jego części tekstowej i graficznej. Innymi słowy, treść tej uchwały nie pokrywała się z załączoną grafiką. Takie niespójności, zdaniem organu nadzorczego, kwalifikowane są zazwyczaj jako istotne naruszenia zasad sporządzania planów miejscowych. Innym zauważonym przez wojewodę błędem w znowelizowanym mpzp był brak wyznaczenia linii zabudowy dla jednostki terenowej, na której dopuszczono budowę wielkopowierzchniowego obiektu handlowo-usługowego. – Wojewoda mazowiecki wskazuje, że celem wyznaczenia linii zabudowy jest jednoznaczne określenie obszaru tzw. „ruchu budowlanego”, na którym może być lokalizowana nowa zabudowa oraz dopuszczona rozbudowa istniejącej zabudowy. Obszar ten nie musi być wyznaczony liniami zabudowy wokół całego terenu wydzielonego liniami rozgraniczającymi, jako obiegającymi teren przeznaczony pod zabudowę, lecz musi w precyzyjny, nie budzący jakichkolwiek wątpliwości interpretacyjnych sposób, określać te części terenu przeznaczonego pod zabudowę, na których plan dopuszcza sytuowanie obiektów budowlanych. Brak linii zabudowy określonej w tekście, a także na rysunku planu miejscowego, stanowiących obligatoryjne elementy kształtujące zabudowę i zagospodarowanie terenu, stwarzać będzie bardzo istotne problemy na etapie realizacji ustaleń planu w indywidualnych postępowaniach administracyjnych w sprawie wydania pozwolenia na budowę, w których bezpośrednią podstawę prawną stanowi właśnie plan miejscowy – m. in. tak wojewoda mazowiecki, Zdzisław Sipiera uzasadnia swoje rozstrzygnięcie nadzorcze w przedmiotowej sprawie.

Poprawią plan?

Stwierdzenie nieważności uchwały przez wojewodę wstrzymuje jej wykonanie z mocy prawa, w części objętej jego rozstrzygnięciem nadzorczym, z dniem jego doręczenia. Na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody danej gminie przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie w terminie 30 dni od daty jego doręczenia.