105 legionowian po 60-tce jeszcze w tym roku skorzysta z darmowej rehabilitacji pod postacią m. in. ćwiczeń, wyciągów, kinezyterapii, masażów, w tym tych limfatycznych rąk po amputacji piersi, galwanizacji, różnego rodzaju prądów, elektrostymulacji, tonolizy, ultradźwięków, czy też laseroterapii. Powyższe zabiegi będą wykonywane w mieszczącej się przy ulicy Zegrzyńskiej 8 na osiedlu Piaski w Legionowie filii Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM).
Jeszcze w 2024 r. 105 legionowian po 60-tce będzie mogło skorzystać z darmowych zabiegów rehabilitacyjnych pod postacią m. in. ćwiczeń, wyciągów, kinezyterapii, masaży, w tym tych limfatycznych rąk po amputacji piersi, galwanizacji, prądów, elektrostymulacji, tonolizy, ultradźwięków i laseroterapii. Z takiej rehabilitacji będzie można korzystać w mieszczącej się przy ulicy Zegrzyńskiej 8 na osiedlu Piaski w Legionowie filii WIM. Warunkiem będzie posiadanie ważnego skierowania lekarskiego na wybrane zabiegi rehabilitacyjne.
Miejski Program Promocji Zdrowia
Darmowa rehabilitacja dla legionowskich seniorów to jeden z programów zdrowotnych w ramach tegorocznego Miejskiego Programu Promocji Zdrowia. Na ten cel z tegorocznego budżetu Legionowa wydanych zostanie 55 tys. zł.
Ratusz właśnie rozstrzygnął konkurs na realizatora tych świadczeń. O ich wykonywanie zabiegały trzy podmioty medyczne działające w Legionowie. Były to mieszczące się w centrum Legionowa klinika Mediq i przychodnia na górce oraz szpital na osiedlu Piaski. Konkurs wygrał ten ostatni podmiot.
34 kursy z pierwszej pomocy za 20 tys. zł
Drugim programem zdrowotnym, który w 2024 r. będzie realizowany w ramach Miejskiego Programu Zdrowia będzie ten popularyzujący umiejętność udzielania pierwszej pomocy wśród uczniów klas siódmych szkół podstawowych oraz nauczycieli legionowskich szkół, przedszkoli i żłobka. Będzie on kosztował 20 tys. zł. Zrealizują go medycy z mieszczącego się przy ulicy Władysława Broniewskiego na osiedlu Jagiellońska w Legionowie gabinetu rehabilitacyjnego Zdrowe Plecy .W ramach tej akcji jeszcze w tym roku zostaną przeprowadzone 34 szkolenia z zakresu m. in. resuscytacji krążeniowo-oddechowej, użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego, czy też innych podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy w zagrożeniu życia, w zadławieniach, urazach kończyn, złamaniach, urazach kręgosłupa, czy też w krwawieniach zewnętrznych. Z darmowych szkoleń będą mogli skorzystać uczniowie klas siódmych legionowskich szkół podstawowych oraz nauczyciele z miejskich szkół, przedszkoli i żłobka. Każde z tych szkoleń będzie trwało po 5 godzin dydaktycznych i realizowane będzie w 15-osobowych grupach.
W przeszłości, oprócz powyższych programów zdrowotnych realizowano także szczepienia seniorów przeciwko grypie, badania profilaktyczne w kierunku wykrywania różnego rodzaju nowotworów, rehabilitację niemowląt oraz kobiet po amputacji piersi, czy też badania przesiewowe dzieci w zakresie integracji sensorycznej.