Legionowo. Debata o stanie miasta. Mieszkańcy miasta mają bezpośredni wpływ na wotum zaufania dla prezydenta Bogdana Kiełbasińskiego

Bogdan Kiełabsiński 2_wynik

Prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński, fot. GP/kg

15 legionowian będzie mogło zabrać głos w debacie o stanie miasta Legionowo. Ich opinie mogą mieć wpływ na wotum zaufania dla prezydenta Bogdana Kiełbasińskiego. To wszystko wydarzy się w następną środę, 26 czerwca 2024 r. w ratuszu.

Mieszkańcy będą mogli przepytać nowego prezydenta

Nowelizacja kodeksu wyborczego w 2018 r. nałożyła na polskie samorządy obowiązek publikacji w sieci raportu o ich stanie w roku poprzednim. Nad zawartymi w takim dokumencie informacjach odbywa się debata z udziałem radnych i mieszkańców. Dopiero po tym, radni podejmują decyzję w przedmiocie udzielenia szefowi danego samorządu wotum zaufania. Pierwszy raz z tą nową procedurą mieliśmy do czynienia w czerwcu 2019 r. W tym roku, przeprowadzona ona zostanie w środę, 26 czerwca 2024 r. podczas sesji Rady Miasta Legionowo.

 

15 legionowian, każdy z minimum 50-osobowym poparciem. Trwa zbieranie zgłoszeń

W dyskusji nad raportem o stanie Legionowa w 2023 r. mogą wziąć udział mieszkańcy. Aby szef legionowskiej rady mógł udzielić im głosu, wcześniej muszą się oni wykazać odpowiednim poparciem społecznym. – Każdy, kto chciałby zabrać głos w trybie określonym w ustawie, składa do przewodniczącego rady pisemne zgłoszenie, poparte podpisami co najmniej 50 osób. Mieszkańcy są dopuszczani do głosu według kolejności zgłoszenia otrzymanego przez przewodniczącego rady. Liczba mieszkańców mogących zabrać głos w debacie wynosi 15 – informują legionowscy urzędnicy. – Zgłoszenia wraz z listami poparcia należy składać w ratuszu do 25 czerwca 2024 r. do godziny 12 – dowiadujemy się następnie.

Legionowo ma się dobrze

Chętni aktywiści już teraz powinni zacząć zbierać podpisy, ponieważ do sesji, w której odbędzie się debata o stanie Legionowa w 2023 r. został zaledwie tydzień. W raporcie, który kilka dni temu opublikowano w sieci, oprócz licznych statystyk m. in. demograficznych i oświatowych, zawarto też sprawozdanie z realizacji wszystkich uchwał podjętych przez legionowską radę w 2023 r. Podsumowano również realizację wszystkich miejskich inwestycji. – Celem dyskusji jest przede wszystkim większe zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek gminy w sprawy lokalne. Raport umożliwia mieszkańcom udział w procesie funkcjonowania oraz kontrolowania organów publicznych – zachęcają legionowian do uczestnictwa w tej debacie władze samorządowe Legionowa.