Legionowo. Dziś zaprzysiężenie nowej Rady Miasta. Relacja z sesji na bieżąco (zdjęcia)

pierwszasesjalegionowo1

Rusza pierwsza sesja legionowskiej rady miasta w kadencji 2018-2023, fot. GP/kg

Za chwilę rozpocznie się pierwsza w tej kadencji sesja legionowskiej rady. Oprócz zaprzysiężenia nowych 22 radnych i prezydenta miasta, w tajnych głosowaniach wybrani zostaną przewodniczący i wiceprzewodniczący tego ciała uchwałodawczego. Nowo zaprzysiężeni radni ustalą też wynagrodzenie prezydenta Romana Smogorzewskiego. Zapraszamy do śledzenia tych obrad na naszej stronie internetowej.

Dzisiaj (20 listopada br.) o godzinie 10 w sali konferencyjnej legionowskiego ratusza spotkają się prezydent i radni wybrani w tegorocznych wyborach samorządowych. 22 nowych radnych i prezydent Roman Smogorzewski złożą ślubowanie. Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego z Warszawy na pierwszym posiedzeniu Rady Miasta Legionowo wybrany zostanie jej przewodniczący, ustalona zostanie liczba jego zastępców i nastąpi ich wybór osobowy. Głosowania będą tajne, zaś nad ich prawidłowym przebiegiem czuwać będzie komisja skrutacyjna.

Zgodnie ze znowelizowanym kodeksem wyborczym, w tej 5-letniej kadencji wszystkie posiedzenia ciał uchwałodawczych samorządów mają być udostępniane w sieci w czasie rzeczywistym. Na naszym portalu na bieżąco będziemy relacjonować przebieg tej sesji.

 

Ile zarobi prezydent Roman Smogorzewski?

Radni ustalą też wynagrodzenie prezydenta Romana Smogorzewskiego. Z projektu przedmiotowej uchwały wynika, że cała prezydencka pensja – ze wszystkimi należnymi mu dodatkami – ukształtuje się na poziomie blisko 11 tys. zł brutto miesięcznie. Oznacza to, że jeśli radni zaakceptują warunki wynagrodzenia zawarte w projekcie tej uchwały, Roman Smogorzewski co miesiąc otrzyma do ręki niecałe 7,7 tys. zł.

Posiedzenie otwarte!

Radny senior Tadeusz Szulc punktualnie o godzinie 10 rozpoczął pierwszą legionowską sesję w kadencji 2018-2023. Radny właśnie stwierdził quorum. Radni w kolejności alfabetycznej zaczynają zaś odbierać zaświadczenia potwierdzające ich wybór w tegorocznych wyborach samorządowych.

Ślubowanie radnych i prezydenta

22 legionowskich radnych składa przysięgę – wierny Konstytucji i prawu Rzeczypospolitej Polskiej, ślubuję uroczyście obowiązki radnego sprawować godnie, rzetelnie i uczciwie, mając na względzie dobro mojej gminy i jej mieszkańców. Podobną przysięgę składa właśnie prezydent Roman Smogorzewski.

Komisja skrutacyjna

Trwa wybór radnych, którzy zasiądą w komisji skrutacyjnej. Komisja będzie czuwać nad prawidłowością głosowań dotyczących wyborów przewodniczącego i wiceprzewodniczących legionowskiej rady. Do pracy w tej komisji zgłoszono trzech radnych – Sławomira Traczyka, Pawła Głażewskiego i Matyldę Durkę-Bojarun. Głosowanie na radnych, którzy będą pracować w tej komisji jest jawne i imienne. Rada Miasta Legionowo zgodziła się właśnie, aby komisja skrutacyjna pracowała w powyższym składzie osobowym, zaś jej przewodniczącą została radna Matylda Durka-Bojarun.

Kto zostanie przewodniczącym legionowskiej rady?

Radni zgłaszają kandydatów na to stanowisko. Marcin Smogorzewski zaproponował, aby na czele tego ciała uchwałodawczego stanął Ryszard Brański z Koalicji Obywatelskiej (KO). Andrzej Kalinowski zaproponował, aby funkcję tą objął Zdzisław Koryś z Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Mirosław Grabowski zasugerował, aby stanowisko to przypadło w udziale Bogdana Kiełbasińskiego ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS). Nominowani radni zgodzili się na objęcie tej kierowniczej funkcji. Za chwilę w głosowaniu niejawnym nastąpi wybór nowego przewodniczącego Rady Miasta Legionowo.

Decydujące głosowanie

Po kilkunastominutowej przerwie, radni przystępują do wyboru przewodniczącego legionowskiej rady. Wybory członków prezydium legionowskiej rady nastąpią w tajnych głosowaniach. O wyborze danego radnego zdecyduje bezwzględna liczba głosów. Mecenas Agnieszka Zielińska wyjaśniła radnym podstawy prawne odnoszące się do tych konkretnych głosowań. Za chwilę rozpoczną się właściwe głosowania.

Liczenie głosów

Członkowie komisji skrutacyjnej rozpoczęli właśnie zliczanie głosów oddanych na radnych ubiegających się o stanowisko przewodniczącego legionowskiej rady. Sami zainteresowani, czyli radni Ryszard Brański, Zdzisław Koryś i Bogdan Kiełbasiński zgodnie z zaleceniami prawniczki z legionowskiego ratusza nie wzięli udziału w tym głosowaniu. Pozostali radni udali się na przerwę kawową…

Radny Zdzisław Koryś, fot. GP/kg

Radny Ryszard Brański, fot. GP/kg

Radny Bogdan Kiełbasiński, fot. GP/kg

Wyniki głosowania na przewodniczącego Rady Miasta Legionowo

Przewodniczącym legionowskiej rady został Ryszard Brański z KO, na którego zagłosowało 14 radnych. Na osobę Zdzisława Korysia zagłosowało 4 radnych, zaś kandydaturę Bogdana Kiełbasińskiego poparł tylko 1 radny. Głosowanie było tajne i wzięło w nim udział 19 legionowskich radnych. – Wszystkie oddane w tym głosowaniu głosy były ważne – stwierdziła przewodnicząca komisji skrutacyjnej, radna Matylda Durka-Bojarun.

Radny Ryszard Brański został przewodniczącym Rady Miasta Legionowo, fot. GP/kg

Brański zastąpił Szulca i wznowił obrady rady!

Będę się starał jak najlepiej organizować pracę legionowskiej rady – oficjalnie zapowiedział nowy przewodniczący tego ciała uchwałodawczego, ogłaszając zarazem przeprowadzenie wyborów swoich dwóch zastępców. W tej sprawie odbędą się dwa odrębne głosowania. W pierwszym głosowaniu radni wybiorą pierwszego wiceprzewodniczącego rady. Andrzej Kalinowski zgłosił kandydaturę Zdzisława Korysia na to właśnie stanowisko. Radny Koryś przyjął tą nominację. Innych zgłoszeń nie było.

Po-wyborcze komentarze

Spróbujemy znaleźć konsensus. Są przecież w tej radzie osoby, do których można mieć zaufanie i którym to osobom dobro mieszkańców będzie przyświecać. Dwa komitety obywatelskie, które podczas kampanii wyborczej współpracowały ze sobą zachowały przecież swoją tożsamość. Nie będę komentował dodatkowego głosu, który oddany został na moją osobę. Jednak odbieram to jako sygnał, że ta druga strona – czyli radni z PiS – też są zainteresowani jakąś dobrą współpracą – powiedział radny Ryszard Brański, odnosząc się do wyboru jego osoby na najwyższe kierownicze stanowisko w legionowskim ciele uchwałodawczym.

Przebieg głosowania w tej sprawie chyba jednoznacznie wskazuje na to, że została zawarta koalicja między PiS, KO i Porozumieniem Samorządowym (PS). 14 głosów wskazuje jednoznacznie, że PiS poparło pana Brańskiego na przewodniczącego rady. Spodziewam się też, że pan Zdzisław Koryś w głosowaniu na pierwszego wiceprzewodniczącego rady też otrzyma kilkanaście głosów, a wśród nich znajdą się też głosy radnych z KO i PS. W mojej ocenie wybór Ryszarda Brańskiego na przewodniczącego rady sygnalizuje technokratyczny sposób zarządzania tym organem tj. ustalonych wcześniej wyników głosowań w klubach KO, PS i PiS. Teatr będzie trwał – tak do wyboru radnego Ryszarda Brańskiego na funkcję przewodniczącego legionowskiej rady odniósł się Bogdan Kiełbasiński.

Widać, jak PO pozbyła się prezydenta Romana Smogorzewskiego, skoro radni z PS i KO zagłosowali na osobę, która jest jednym z członków PO w Legionowie i teraz ta osoba została przewodniczącym legionowskiej rady. PO, która wyrzuciła prezydenta Romana Smogorzewskiego, bo nie spełniał standardów rządzenia i osobistych, stoi jednak za nim murem. Murem za nim stoi najprawdopodobniej też rzecznik prasowy PO Jan Grabiec. To były pozorowane ruchy, jeśli chodzi o wybór i wyrzucenie prezydenta z PO. Jak widzimy, ten układ ma się dobrze w Legionowie i w żadnym wypadku nie zamierza się zmieniać. Osobiście nie znam Ryszarda Barańskiego, ale sądząc po jego wpisach internetowych, to na forum tej rady wielokrotnie możemy usłyszeć nieparlamentarne słownictwo – tak wybór Ryszarda Brańskiego na przewodniczącego legionowskiej rady skomentował radny Andrzej Kalinowski. Radny zapytany, czemu jego koledzy z PiS poparli tą kandydaturę, zasłonił się tajnością głosowania. – Nie wiem, kto w ten sposób zagłosował. Wiem natomiast, kto nie zagłosował za panem Brańskim i ile to było osób – powiedział Kalinowski.

Koryś prawą ręką Brańskiego!

Zdzisław Koryś z PiS został pierwszym wiceprzewodniczącym legionowskiej rady. Kandydaturę tego radnego na to stanowisko poparło łącznie 15 radnych. Sam zainteresowany zgodnie ze wskazówkami mecenas Agnieszki Zielińskiej zrezygnował z udziału w przedmiotowym głosowaniu. W tajnym głosowaniu oddano łącznie 19 ważnych głosów. Przeciw kandydaturze tego radnego na to stanowisko zagłosował 1 radny, zaś 4 radnych wstrzymało się od głosowania.

Radny Zdzisław Koryś został pierwszym wiceprzewodniczącym Rady Miasta Legionowo, fot. GP/kg

Pachulski drugim wiceprzewodniczącym Rady Miasta Legionowo?

Trwa wybór drugiego wiceprzewodniczącego legionowskiej rady. Małgorzata Luzak zaproponowała, aby funkcję tą pełnił dotychczasowy drugi wiceprzewodniczący rady, czyli radny Mirosław Pachulski. Sam zainteresowany zgodził się z powyższą propozycją. Innych zgłoszeń nie było.

Radny Mirosław Pachulski, fot. GP/kg

W wyniku kolejnego tajnego głosowania, radny Mirosław Pachulski z KO został drugim wiceprzewodniczącym legionowskiej rady. Jego kandydaturę poparło 13 radnych. 7 radnych zagłosowało przeciw, zaś 1 radny wstrzymał się od głosowania. W głosowaniu wzięło udział 21 radnych. Wszystkie oddane w tym głosowaniu głosy były ważne, zaś sam zainteresowany Mirosław Pachulski, zgodnie ze wskazówkami mecenas Agnieszki Zielińskiej zrezygnował z udziału w tym głosowaniu.

Wynagrodzenie prezydenta Romana Smogorzewskiego

Trwa dyskusja nad ustaleniem kwoty prezydenckiej pensji. Radni PiS – Dariusz Petryka i Andrzej Kalinowski – dopytują urzędników o możliwości jej obniżenia. Sekretarz miasta – Danuta Szczepanik – wyjaśnia, że pensja prezydenta Romana Smogorzewskiego zostaje zachowana na dotychczasowym poziomie, zaś jej wysokość ustalona została w oparciu o przepisy ustawy odnoszącej się do m. in. wynagrodzeń głów miast na prawach powiatów i miast do 300 tysięcy mieszkańców. Radni zdecydowali, że prezydent Roman Smogorzewski będzie zarabiał niecałe 7,7 tys. zł netto miesięcznie. Za taką stawką prezydenckiej pensji zagłosowali niemal wszyscy radni z PS i wszyscy radni z KO. Byli to radni Ryszard Brański (KO), Marta Budzyńska (KO), Matylda Durka-Bojarun (KO), Paweł Głażewski (PS), Małgorzata Luzak (PS), Anna Łaniewska (PS), Mirosław Pachulski (KO), Andrzej Piętka (KO), Mariusz Suwiński (KO), Tadeusz Szulc (PS), Piotr Zadrożny (KO) i Agata Zaklika (PS). Przeciw takiej wysokości wynagrodzenia dla prezydenta Romana Smogorzewskiego zagłosowało trzech radnych PiS. Byli to radni Andrzej Kalinowski, Dariusz Petryka i Sławomir Traczyk. W powyższej sprawie od głosu wstrzymało się siedmiu radnych, a byli to radni Mirosław Grabowski (NM NS), Bogdan Kiełbasiński (NM NS), Zdzisław Koryś (PiS), Grzegorz Kowalski (PiS), Artur Pawłowski (PiS), Katarzyna Skierkowska-Pacocha (PiS) i Marcin Smogorzewski (PS).

Prezydent Roman Smogorzewski zachowa swoją dotychczasową pensję, fot. GP/kg