W 2025 roku przypada 106. rocznica nadania nazwy miastu Legionowo. Między innymi z tej okazji w Muzeum Historycznym odbył się wykład o genezie nazwy miasta pt. „Dzisiaj zwie się Legjonowo” poprowadzony przez Bartłomieja Błachnio.
12 stycznia 2025 roku w Muzeum Historycznym w Legionowie przy ulicy Mickiewicza 23 odbył się wykład Bartłomieja Błachnio pt. „Dzisiaj zwie się Legjonowo” – dotyczący genezy nazwy miasta.
– W trakcie wykładu goście dowiedzą się kto był ojcem chrzestnym, jakie były początkowe granice Legionowa oraz kogo Legionowo upamiętnia i jaki czyn. – przekazał przed rozpoczęciem wykładu w Muzeum Historycznym w rozmowie z reporterem Gazety Powiatowej Bartłomiej Błachnio. Zebrani goście mieli okazję zobaczyć również wybrane fotografie, które na co dzień można oglądać na wystawie “Dzieje Legionowa 1877-1990″.
Poniżej zapraszamy do relacji z powyższego wydarzenia uchwyconego okiem kamery Gazety Powiatowej:
Od Legionów do Legionowa
W 2025 roku przypada 106. rocznica nadania nazwy miastu Legionowo. W pierwszym kwartale 1919 roku gen. Bolesław Roja, dowódca Inspektoratu Piechoty Legionów, nadał koszarom Jabłonna nazwę Legionowo. W ten sposób upamiętnił czyn zbrojny Legionów Polskich z lat 1914–1917 i osadę polową Legionowo wybudowaną w czasie walk legionistów na Polesiu Wołyńskim w 1916 roku.
Jak informuje Starostwo Powiatowe w Legionowie początki Legionowa to jednak 1877 rok. Wtedy powstała stacja kolejowa Jabłonna, a przy niej osada o nazwie Gucin, huta szkła oraz koszary rosyjskie, nazywane przez Rosjan „obozem Hurki”. Natomiast w 1919 r., czyli rok po odzyskaniu niepodległości, dawne carskie koszary zostały zasiedlone polskim wojskiem. Wtedy gen. Bolesław Roja nadał im nazwę Legionowo. Na początku obowiązywała ona tylko w odniesieniu do koszar, bo osady cywilnej jeszcze nie było. Co ważne, funkcjonowała przez krótki czas. Później zniknęła. W latach dwudziestych, gdy przyjechały tam jednostki balonowe, jednostki pociągów pancernych, używano nazwy Jabłonna. Natomiast nazwę Legionowo przejęła osada parcelacyjna, którą wytyczył hrabia Maurycy Potocki.
Dopiero w 1930 roku nazwa ta została usankcjonowana w postaci organu samorządowego – gminy wiejskiej Legionowo. Obejmowała ona zarówno osadę, jak i koszary oraz stację. Przy czym koszary oraz stacja przez pewien czas nosiły jeszcze nazwę Jabłonna. W odniesieniu do całego terenu nazwa Legionowo zaczęła funkcjonować po 1934 roku. Kolejną przełomową datą w historii Legionowa był rok 1952, kiedy premier Józef Cyrankiewicz wydał dekret o nadaniu gminie Legionowo praw miejskich. Zostały do niej przyłączone gromady Bukowiec i Grudzie. W ten sposób ukształtował się organizm miejski Legionowo. W latach 80. dołączono do niego Łajski i w tej formie funkcjonuje do dziś.