Jeśli podczas pierwszego przetargu uda się wybrać firmę, która zmodernizuje legionowski targ, to do końca lipca na legionowskim targowisku pojawią się ozdobne gabiony.
100 dni rewitalizacji
Trwa właśnie przetarg na rewitalizację pierwszego z łącznie trzech legionowskich targowych placów. Firmy zainteresowane realizacją tej inwestycji swoje propozycje cenowe mogą składać do 12 kwietnia br. Przy wyborze wykonawcy urzędnicy będą kierować się łącznie trzema kryteriami – najniższej ceny, najdłuższego okresu udzielonej gwarancji na już wykonane przedsięwzięcie oraz maksymalnym skróceniem czasu – założonego obecnie na 100 dni – realizacji tej inwestycji. Jeśli w tym pierwszym przetargu, uda się wyłonić wykonawcę, to zrewitalizowany targ będziemy mogli obejrzeć już w połowie wakacji.
Przeprowadzka kupców z blaszaków
Targowisko w Legionowie po modernizacji nazywać się będzie „Moim Rynkiem”. W pierwszej kolejności zrewitalizowany zostanie liczący blisko 3 tys. m² plac odgraniczony ulicami – Jana III Sobieskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i Piotra Wysockiego. W następnych latach przyjdzie zaś czas na unowocześnianie kolejnych terenów targowych. Pierwszy z tych łącznie 3 targowych placów zmodernizowany zostanie za łącznie blisko 1,6 mln zł. Na realizację tej inwestycji władze miasta uzyskały aż 1 mln zł unijnej dotacji. Reszta pieniędzy przeznaczona zostanie na ten cel z tegorocznego legionowskiego budżetu. Obecnie trwają intensywne przygotowania związane z realizacją tej inwestycji. Blaszaki handlowe stojące na modernizowanym placu przenoszone są na ten środkowy plac.
Z gabionami wśród kupców
Plac targowy zostanie utwardzony, a na zmodernizowanym bazarze powstaną stanowiska handlowe liczące po 5 m² lub po 10 m², kilkanaście betonowych wielofunkcyjnych lad, ławki oraz kosze gabionowe będące podporą dla pnączy. Pojawi się tam też zadaszony i otoczony ścianami zbudowanymi z ozdobnych gabionów liczący łącznie blisko 600 m² podest, który poza dniami targowymi będzie pełnił funkcję sceny. Na zmodernizowanym placu ustawione zostaną stojaki rowerowe, powstanie tam też stacja naprawy rowerów oraz miejskie poidełko. Unowocześniony targ oświetlą lampy solarne z ładowarkami telefonicznymi i wi-fi.
Trzy w jednym
Główne wejście znajdować się będzie przy skrzyżowaniu ulic Jana III Sobieskiego, Marszałka Józefa Piłsudskiego i Piotra Wysockiego w Legionowie. Tuż przy wejściu powstanie pawilon o powierzchni 41 m2 z zadaszonym tarasem. Swoją siedzibę będzie tam miała obsługa targowiska. – Miejsca postojowe, techniczną obsługę terenu i dojazd dla sprzedających przewiduje się od strony ulicy Piotra Wysockiego. Zaplanowano tam 27 miejsc postojowych, w tym 3 dla osób niepełnosprawnych – informują pracownicy z miejskiej spółki „KZB”, która zarządza całym legionowskim targowiskiem. Warto też dodać, że zamiast obecnych równoległych parkingów, w połowie wakacji powstaną tam prostopadłe miejsca parkingowe, które od przestrzeni handlowej oddzielone zostaną niskimi gabionami. – Miejsce to będzie skupiało rolników i sprzedawców m. in. z powiatu legionowskiego i okolic, umożliwiając im sprzedaż produktów na placu oraz prosto z samochodów w nowy, estetyczny sposób. Jednocześnie mieszkańcy zyskają nową przestrzeń publiczną, która w ciągu dnia będzie funkcjonować jako targowisko, gdzie będzie można zaopatrzyć się w świeże i różnorodne produkty, a wieczorami i/lub w weekendy może zamienić się w centrum wydarzeń kulturalnych. Oczywiście na odnowionym targowisku będzie kontynuowana legionowska rupieciarnia – zapowiada Tamara Boryczka, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta (UM) w Legionowie.