Legionowo. Hazard kwitnie na targowisku? Robimy wszystko, aby ten proceder zlikwidować, jednak jest on zbyt lukratywny – mówią służby

pawilony targowisko

Pawilony na środkowej części targowiska miejskiego w Legionowie, fot. GP/ms (archiwum)

Na środkowej części targowiska miejskiego są nieoznakowane pawilony, w których można pograć na zakazanych w naszym kraju automatach. Służby odpowiedzialne za zwalczanie tej przestępczości zapewniają, że robią, co mogą, aby zlikwidować tę nielegalną działalność. Jak dotąd, bez skutku.

Na środkowej części targowiska miejskiego przy ulicy Jana III Sobieskiego w Legionowie są dwa pawilony, w których można pograć na automatach do gier hazardowych. Te już nieoznakowane świecącymi tylko wieczorami i nocami neonami budki są na ogół zamknięte, a dostać się do nich mogą tylko zaufane osoby. Ta zakazana w Polsce działalność prowadzona jest na terenie należącym do miasta Legionowa, będącym w administrowaniu spółki KZB Legionowo.

 

Zapytaliśmy administratorów tego terenu oraz krajowe służby odpowiedzialne za zwalczanie tego rodzaju przestępczości tj. miejscową policję i Krajową Administrację Skarbową (KAS) o wiedzę na temat tego procederu oraz o termin jego likwidacji. Na odpowiedzi czekaliśmy dość długo, bo około miesiąca. Okazuje się, że wspomniane instytucje wiedzą, że na targowisku miejskim w Legionowie urządzane są gry na automatach. Dostaliśmy też od nich zapewnienia, że robione jest wszystko, aby tę przestępczość jak najszybciej zlikwidować. A to okazuje się, że nie jest wcale takie proste.

Przekazują dane dzierżawców celnikom

-KZB Legionowo sp. z o. o w przypadku podejrzenia dotyczącego prowadzenia nielegalnej działalności na terenie Targowiska Miejskiego w Legionowie stara się niezwłocznie zweryfikować pozyskane informacje poprzez kontakt z właścicielami obiektu. Następnie informujemy o naszych podejrzeniach policję oraz KAS, a także kierujemy stosowne pisma do dzierżawców. Na wniosek KAS wielokrotnie przekazywaliśmy dane dotyczące właścicieli pawilonów – poinformował redakcję Gazety Powiatowej zespół prasowy spółki administrującej legionowskim targowiskiem. – Zgodę na podpisanie umowy dzierżawy gruntu pod pawilon handlowy lub cesję praw z umów obowiązujących wydaje się na podstawie złożonych dokumentów dotyczących prowadzonej działalności w przypadku działalności gospodarczej lub nakazu płatniczego w przypadku rolników – takie natomiast wyjaśnienia otrzymaliśmy od jej pracowników, w związku z zapytaniem o sposób weryfikacji najemców prowadzących działalność na tym terenie.

Sama policja nic nie może zrobić

Legionowska policja wielokrotnie informowała o likwidacji przestępczości hazardowej urządzanej na terenie naszego miasta. Stróże prawa wyjaśniają jednak, że tego rodzaju działania podejmują wyłącznie w porozumieniu z KAS, a sami nie wchodzą do takich miejsc, bo nie mają ku temu odpowiednich kompetencji. Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Legionowie poinformowali redakcję Gazety Powiatowej, że tuż po powzięciu informacji, że na targowisku miejskim mogą odbywać się nielegalne gry na automatach, poinformowali o tym fakcie funkcjonariuszy mazowieckiej jednostki KAS.

W miejscu likwidowanych punktów hazardowych od razu wyrastają nowe – mówią celnicy

Informację tę potwierdza Izba Administracji Skarbowej w Warszawie. – Funkcjonariusze Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS) wiedzieli o hazardowym procederze i podejmowali stosowne działania. Ostatnia informacja o nielegalnych salonach gier na targowisku wpłynęła do MUCS 28 kwietnia 2022 roku – mówi st. rew. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. – Informacje dotyczące działalności nielegalnych salonów gier, miejsc ich lokalizacji są wynikiem działań operacyjnych bezpośrednio prowadzonych przez funkcjonariuszy MUCS, współpracy z policją oraz zgłoszeń dokonanych przez lokalne przedsiębiorstwa, spółki czy obywateli w ramach informacji sygnalnych. Wszystkie zgłoszenia traktowane są w sposób priorytetowy, jednakże likwidacja tych miejsc jest uwarunkowana realizacją innych czynności podejmowanych przez funkcjonariuszy, stopniem ich pilności oraz dostępnością środków i funkcjonariuszy w danym czasie. Jednocześnie chciałabym podkreślić, że walka z nielegalnym hazardem nadal trwa, a zwalczanie oraz przeciwdziałanie przestępczości hazardowej jest jednym z priorytetowych zadań KAS. Niestety hazard jest działalnością gospodarczą niezwykle lukratywną, stąd w miejsce likwidowanych punktów wciąż powstają nowe. KAS w ramach zwalczania tego procederu prowadzi ogólnopolską kampanię pt. Hazard? Nie daj się wciągnąć. Jej celem jest przede wszystkim podniesienie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń jakie niesie hazard, a w konsekwencji uzależnienie od niego, i tym samym zmniejszenie liczby osób uczestniczących w hazardowym procederze, w tym sieci internet. Do udziału w kampanii zgłosiły się również szkoły z powiatu legionowskiego – dodaje.

Z budynku zniknęły pulsujące neony

Podczas ostatniego miesiąca, kiedy to redakcja Gazety Powiatowej kompletowała stanowiska wszystkich wspomnianych powyżej instytucji w tej sprawie z budek z nielegalnymi automatami na targowisku miejskim w Legionowie zniknęły pulsujące neony. Jeszcze w kwietniu 2022r. zapalano je jedynie wieczorami i nocami.

Surowe kary

Policja przypomina, że za każdy posiadany nielegalny automat do gier hazardowych grozi kara grzywny nawet do 100 tys. zł. Dodatkowo, za organizowanie nielegalnych gier hazardowych może grozić kara do nawet 3 lat pozbawienia wolności.