Na środkowej części targowiska miejskiego wciąż są nieoznakowane pawilony, w których można pograć na zakazanych w naszym kraju automatach. Miejska spółka KZB Legionowo, która jest administratorem tego bazaru ma podejrzenia, że tego typu nielegalna działalność jest prowadzona obecnie w aż 6 tego typu pawilonach. Służby krajowe odpowiedzialne za zwalczanie tego rodzaju przestępczości już zostały o tych podejrzeniach powiadomione i obecnie prowadzą swoje czynności dochodzeniowe.
Na środkowej części targowiska miejskiego przy ulicy Jana III Sobieskiego w Legionowie wciąż są pawilony, w których można pograć na automatach do gier hazardowych. Te nieoznakowane budki są na ogół zamknięte, a dostać się do nich mogą tylko zaufane osoby. Ta zakazana w Polsce działalność prowadzona jest już od kilku lat na terenie należącym do miasta Legionowa, będącym w administrowaniu spółki KZB Legionowo. Co więcej, w ostatnim czasie proceder ten przybrał na sile. – Spółka posiada podejrzenia prowadzenia nielegalnej działalności polegającej na urządzaniu gier na automatach w 6 pawilonach handlowych – sygnalizowała we wtorek, 20 czerwca 2023 r. radnym z komisji rozwoju miasta Irena Bogucka, prezes zarządu tejże spółki. – Fakt ten był wielokrotnie zgłaszany Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), mazowieckim urzędom celnym i skarbowym oraz policji w Legionowie, które prowadzą swoje czynności w tym temacie – dodała następnie. W 2022 r. Gazeta Powiatowa informowała o tym procederze. Wówczas była jednak mowa, że odbywa się on tylko w dwóch tego rodzaju blaszanych budkach.
Zajmują nieruchomości na targu nielegalnie
Z wyjaśnień przedstawicieli spółki KZB Legionowo wynika, że umowy dzierżawy targowych gruntów, na których ich najemcy ustawili pawilony, w których są urządzane gry hazardowe już dawno zostały rozwiązane, zaś obecnie zajmują oni te nieruchomości nielegalnie. Co więcej, wspomniana spółka obciąża tych najemców dodatkowymi opłatami za bezumowne korzystanie z tych terenów. Wraz z wypowiedzeniem tych dzierżaw, spółka KZB Legionowo od 2021 r. o swoich podejrzeniach dotyczących organizacji nielegalnego hazardu w budkach na legionowskim targowisku informowała służby powołane do zwalczania tego rodzaju przestępczości. Ostatni raz takiego zgłoszenia dokonano w kwietniu 2023 r.
Procesy sądowe
Celnicy z KAS prowadzą w tych sprawach swoje dochodzenia. – Czekam na rezultaty. Jak operacja dochodzeniowa się zakończy, to ja będę wiedziała, co mam z tym fantem zrobić. Tylko teraz nie mogę im przeszkadzać – przekazywała radnym z komisji rozwoju miasta Irena Bogucka, prezes zarządu KZB Legionowo. Przewodniczący wspomnianej komisji, radny Andrzej Piętka z Koalicji Obywatelskiej (KO) dodał, że miasto Legionowo wszczęło już procedurę odzyskania tych gruntów tj. procedurę wysiedlenia najemców z tych pawilonów oraz że w sprawach nielegalnego zajmowania tych nieruchomości na targowisku już zapadły prawomocne wyroki sądowe.
Nielegalny hazard jest zbyt lukratywny, aby go wyeliminować z rynku – mówią celnicy
O tym, że krajowe służby odpowiedzialne za zwalczanie nielegalnego hazardu mają z tym problem, informowaliśmy w przeszłości w m. in. w tej wiadomości. – Informacje dotyczące działalności nielegalnych salonów gier, miejsc ich lokalizacji są wynikiem działań operacyjnych bezpośrednio prowadzonych przez funkcjonariuszy Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego (MUCS), współpracy z policją oraz zgłoszeń dokonanych przez lokalne przedsiębiorstwa, spółki czy obywateli w ramach informacji sygnalnych. Wszystkie zgłoszenia traktowane są w sposób priorytetowy, jednakże likwidacja tych miejsc jest uwarunkowana realizacją innych czynności podejmowanych przez funkcjonariuszy, stopniem ich pilności oraz dostępnością środków i funkcjonariuszy w danym czasie. Jednocześnie chciałabym podkreślić, że walka z nielegalnym hazardem nadal trwa, a zwalczanie oraz przeciwdziałanie przestępczości hazardowej jest jednym z priorytetowych zadań KAS. Niestety hazard jest działalnością gospodarczą niezwykle lukratywną, stąd w miejsce likwidowanych punktów wciąż powstają nowe – komentowała tę sprawę na łamach Gazety Powiatowej st. rew. Justyna Pasieczyńska, rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.