Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne “Legionowo” Sp. z o.o. inwestuje w nowoczesny sprzęt oraz modernizację swojej infrastruktur. Po budowie czterech farm fotowoltaicznych, budowie pięciostanowiskowego garażu dla samochodów specjalistycznych na terenie Punktu Zlewnego Ścieków „Łajski” i remoncie zbiornika wód deszczowych na SUW „Łajski” spółka zmodernizowała kotłownię gazową na terenie swojej siedziby. Kotłownia została doposażona w zestaw pomp ciepła wyprodukowanych przez japońską firmę Panasonic. Kilka dni temu siedzibę PWK Legionowo odwiedziła japońska delegacja firmy, która obejrzała rozwiązania energetyczne zastosowane w legionowskim przedsiębiorstwie.
Japońska delegacja w PWK Legionowo
PWK Legionowo zmodernizowało kotłownię gazową na terenie siedziby Spółki doposażając ją w zestaw pomp ciepła wyprodukowanych przez japońską firmę Panasonic oraz nowy piec marki Buderuso. Jest to kolejna inwestycja wykonana w ostatnim czasie m.in. po montażu paneli fotowoltaicznych na obiektach należących do wodociągów legionowskich, które są bardzo ważne ze względu na rosnące ceny gazu i prądu. Jak informuje PWK Legionowo docelowo pompa ciepła ma współpracować z piecem gazowym ze wskazaniem na pompy ciepła zasilane energią z paneli fotowoltaicznych.
– 25 września br. gościła w PWK delegacja z Japonii. Grupa projektantów oraz inżynierów z firmy Panasonic z Japonii miała możliwość obejrzeć zamontowany komplet pomp ciepła oraz zobaczyć inne rozwiązania energetyczne zastosowane w Spółce. Po wizji lokalnej delegacja z Japonii spotkała się z Zarządem PWK, aby omówić ewentualne przyszłe modernizacje systemów grzewczych na innych obiektach Spółki. – poinformowała w komunikacie Spółka PWK Legionowo.
fot. PWK Legionowo
Duże inwestycje PWK Legionowo w ostatnim czasie
Oprócz modernizacji kotłowni gazowej na terenie PWK Legionowo, w ostatnich miesiącach Spółka przeprowadziła również szereg innych bardzo ważnych inwestycji. 8 września 2023 roku na terenie Punktu Zlewnego „Łajski” w Legionowie przy ul. Władysława Sikorskiego 8 odbyło się uroczyste otwarcie garażu z częścią socjalną wybudowanego przez Przedsiębiorstwo Wodociągowo – Kanalizacyjne „Legionowo” Sp. z o.o. W garażu parkować będą samochody WUKO, pojazdy asenizacyjne oraz sprzęt ciężki. W budynku powstało również zaplecze socjalne dla pracowników PWK obsługujących cały Punkt Zlewny oraz dla kierowców floty specjalistycznej. Od frontu budynku powstał plac manewrowy z parkingiem. Prąd dla budynku jest pozyskiwany ze zbudowanej wcześniej przez Spółkę farmy fotowoltaicznej, która również produkuje ciepło (więcej o otwarciu specjalistycznego garażu pisaliśmy TUTAJ).
W ostatnim czasie PWK Legionowo przeprowadziło również remont zbiornika wód deszczowych na terenie Stacji Uzdatniania Wody Łajski przy ulicy generała Władysława Sikorskiego w Legionowie. Zbiornik retencyjny, wybudowany jeszcze w latach 70-tych, uległ silnej degradacji i zapiaszczeniu, dlatego potrzebne było przeprowadzenie remontu powyższej infrastruktury. Powierzchnia całkowita zbiornika otwartego wynosi około 3000 m2 i może pomieścić około 6000 m3 wód deszczowych. Z biegiem lat obiekt uległ silnej degradacji, a także znacznemu zapiaszczeniu do tego stopnia, że był praktycznie zasypany osadami z piasku. Najpierw przedsiębiorstwo oczyściło zbiornik z zalegającego piasku. Następnie wzmocniono elementy żelbetowe i skarpy (więcej o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ).
W 2022 roku Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Legionowo (PWK Legionowo) zamontowało i korzysta z czterech farm fotowoltaicznych mieszczących się w trzech lokalizacjach – na terenie głównej siedziby PWK „Legionowo”; na nieruchomościach gruntowych o powierzchni 1500 m2, zlokalizowanych w sąsiedztwie Stacji Uzdatniania Wody „Łajski” i na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Piaski”. Każda z powyższych instalacji fotowoltaicznych może wyprodukować do 50 kWp energii elektrycznej. Takie proekologiczne rozwiązania umożliwiają produkcję tańszego, bo pochodzącego ze słońca prądu, a co za tym idzie uniezależniają w pewnej części miejskie wodociągi od podwyżek cen prądu i wpływają na inne opłaty np. te ponoszone przez legionowian za wodę i ścieki (więcej o tej inwestycji pisaliśmy TUTAJ).