Jak poinformowało wczoraj Starostwo Powiatowe w Legionowie Dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ w Warszawie, zdecydował o utworzeniu nowych Punktów Szczepień Powszechnych i przekazał ich listę Wojewodzie Mazowieckiemu. 26 kwietnia do Legionowa dotarła pozytywna decyzja Wojewody Mazowieckiego w zakresie utworzenia punktu szczepień powszechnych w legionowskiej Lodowej Arenie, tworzonego przez Zespół Opieki Zdrowotnej „Legionowo” Spółka z o.o. Punkt zostanie uruchomiony w terminie uzgodnionym z Odziałem Wojewódzkim NFZ.
Rząd chce jak najbardziej przyspieszyć z procesem sczepień. Co prawa dalej notujemy problemy z dostawami szczepionek, lecz zatwierdzanych jest coraz więcej preparatów różnych producentów, co pozwala dywersyfikować dostawy. W związku z tym podjęto decyzję o utworzeniu Punktów Szczepień Powszechnych. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Legionowie napłynęło 686 zgłoszeń z całej Polski. Po weryfikacji zaakceptowano 471 punktów, które dołączą do ponad 6,5 tysiąca już istniejących w kraju. Z powiatu legionowskiego swój akces do programu zgłosiło Legionowo (Lodowa Arena), Wieliszew (punkt w Wieliszewie), i Serock (punkt w Zegrzu).
Wczoraj starostwo poinformowało, że Dyrektor Mazowieckiego Oddziału NFZ w Warszawie, po przeprowadzeniu analizy zgłoszonych Punktów Szczepień Powszechnych, szczególnie w kontekście dotychczasowych doświadczeń w realizacji Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 na terenie województwa, zdecydował o utworzeniu nowych Punktów Szczepień Powszechnych i przekazał ich listę Wojewodzie Mazowieckiemu. 26 kwietnia otrzymano pozytywną decyzję Wojewody Mazowieckiego w zakresie utworzenia punktu szczepień powszechnych w legionowskiej Lodowej Arenie, tworzonego przez Zespół Opieki Zdrowotnej „Legionowo” Spółka z o.o. Punkt zostanie uruchomiony w terminie uzgodnionym z Odziałem Wojewódzkim NFZ.
Z nieoficjalnych informacji wynika, że legionowski Punkt Szczepień Powszechnych, podobnie jak inne w kraju, może zacząć działać w połowie maja. Na razie nie udało nam się potwierdzić uruchomienia punktów szczepień w Wieliszewie i Zegrzu.
Projekt rządowy realizowany przy współpracy z samorządem
Punkty Szczepień Powszechnych budowane są zgodnie z przyjętymi założeniami rządowymi. Szczepionki zapewnia Państw, a punkt szczepień masowych powinien spełniać określone warunki sanitarno-epidemiologiczne. W Legionowie zadecydowano, że punkt taki stworzony zostanie w Lodowej Arenie. Punkt będzie działał w oparciu o dwa gabinety szczepień działające jednocześnie i będzie czynny od wtorku do soboty włącznie. –Szacuje się, że każdego dnia zaszczepionych tu może zostać od 300 do 500 pacjentów, ale wszystko zależy od liczby dawek zaproponowanych do przekazania przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych w ramach systemu dystrybucji szczepionek. Szczepienia na podstawie umowy współpracy jednostek samorządu terytorialnego z podmiotem leczniczym będą realizowane przez ZOZ „Legionowo”. Badanie kwalifikacyjne będzie przeprowadzać lekarz, pielęgniarka lub ratownik medyczny. Szczepionka w każdym przypadku podana zostanie przez pielęgniarkę z potwierdzonymi uprawnieniami do wykonywania szczepień. – informuje starostwo powiatowe w Legionowie.
Szczepione będą osoby z aktywnymi e-skierowaniami. Jak informuje starostwo wraz ze wzrostem dostępności szczepionek oraz terminów szczepień możliwa będzie rejestracja i szczepienie pacjentów zgłaszających się bezpośrednio do punktu. Każda zainteresowana szczepieniem osoba będzie mogła zapisać się telefonicznie poprzez wskazany w tym celu przez Urząd Miasta specjalny numer telefonu. Dodatkowo można będzie się zapisać przez infolinię 989, poprzez SMS o treści SzczepimySie na numer +48 664 908 556 lub przez Internetowe Konto Pacjenta. Do punktu najlepiej będzie przyjść z już wypełnionym kwestionariuszem wstępnego wywiadu przesiewowego, który można pobrać w Internecie.
Szczepienia w zakładach pracy
Rząd poinformował także, że 4 maja ruszą zgłoszenia na szczepienia w zakładach pracy. Będzie to możliwe tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Zakład pracy może zgłosić:
- pracowników zakładów pracy,
- członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych,
- osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą),
- studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa),
- członków rodzin tych osób.
Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników. Sam system zgłoszeń będzie prosty i szybki. Wystarczy wypełnienie formularza, który od 4 maja będzie dostępny na stronie internetowej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Szczepienia będą realizowane zgodnie z kolejnością zgłoszeń. – Z uwagi na problemy z dostawami, nie chcemy teraz wskazywać konkretnej daty pierwszych szczepień w zakładach pracy – powiedział Michał Dworczyk. – Ruszamy z rejestracją już na początku maja. Chcemy mieć gotowy system i sprawnie ruszyć z całym procesem sczepień w zakładach pracy, gdy tylko ustabilizuje się sytuacja z dostawami – wyjaśnił szef KPRM.
źródło: Starostwo Powiatowe w Legionowie, gov.pl