Legionowianie już mogą składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnej – nie większej jak 2 tys. zł za tonę – cenie. Węgiel będzie można odbierać z miejskiej elektrociepłowni mieszczącej się przy ulicy Olszankowej 36. – Pamiętaj, że nie jest świadczona usługa dowozu węgla pod adres domowy i nie będzie on workowany. Dlatego konieczny jest własny transport lub skorzystanie z usług specjalizującej się w tym zakresie firmy – uprzedzają mieszkańców legionowscy urzędnicy.
W Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie już można składać wnioski o zakup węgla po preferencyjnych cenach. Urzędnicy jeszcze nie wiedzą, ile dokładnie będzie kosztowała 1 tona węgla, ponieważ jak dotąd nie zawarli w tej sprawie stosownej umowy ze spółkami Skarbu Państwa. Wiadomym natomiast jest, że cena 1 tony tego surowca na pewno nie przekroczy kwoty 2 tys. zł, a jego dystrybucją zajmie się miejska spółka ciepłownicza tj. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC). Na terenie zakładu przy ulicy Olszankowej 36 w Legionowie, węgiel będzie składowany, a legionowianie będą musieli sami go stamtąd odbierać. – Pamiętaj, że nie jest świadczona usługa dowozu węgla pod adres domowy i nie będzie on workowany. Dlatego konieczny jest własny transport lub skorzystanie z usług specjalizującej się w tym zakresie firmy – uprzedzają mieszkańców legionowscy urzędnicy.
Jak złożyć wniosek?
Wnioski o preferencyjny zakup węgla można składać albo elektronicznie, albo w Biurze Obsługi Klienta w UM w Legionowie na stanowisku Ośrodka Pomocy Społecznej (OPS) od poniedziałku do piątku w godzinach pomiędzy 8, a 16. Po pomyślnej weryfikacji tych wniosków przez lokalnych pracowników socjalnych, trzeba ponownie przyjść do ratusza i odebrać pismo uprawniające do zakupu węgla, które będzie zarazem kwitem wpłaty. Wskazanej zapłaty należy dokonać na konto ratusza albo przelewem, albo gotówką w kasie. Po dopełnieniu tych wszystkich formalności z legionowianami, którym przysługuje zakup węgla po preferencyjnych cenach będą kontaktować się pracownicy PEC, którzy będą umawiać się z nimi na odbiór węgla. – Pamiętaj, że wniosku nie musisz składać od razu na całą przysługującą ilość węgla. Możesz go składać wielokrotnie na mniejsze ilości do wykorzystania limitu. W ten sposób można ograniczyć jednorazowe duże płatności za jego zakup – przypominają mieszkańcom legionowscy urzędnicy.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Aktywów Państwowych z dnia 2 listopada 2022 r. ilość paliwa stałego dostępna dla jednego gospodarstwa domowego w ramach zakupu preferencyjnego wynosi 1500 kg (1,5 tony) do 31 grudnia 2022 r. oraz 1500 kg (1,5 tony) od 1 stycznia 2023 r.