Legionowo. Karol Szwedowski, najstarszy cywilny obrońca Westerplatte ma swoją tablicę pamiątkową. Uroczystości jej odsłonięcia odbędą się na cmentarzu parafialnym

Karol Szwedowski

fot. UM Legionowo

Karol Szwedowski, mieszkaniec legionowskiego Bukowca, spoczywający na cmentarzu parafialnym na III Parceli to cichy bohater walk obronnych na Westerplatte podczas II wojny światowej i więzień obozów koncentracyjnych w Sztutowie i w Buchenwaldzie. W poniedziałek, 12 września 2022r. w kwaterze wojennej, w której spoczywa odbędzie się odsłonięcie jego tablicy pamiątkowej. W uroczystościach, oprócz władz Legionowa, wezmą też udział przedstawiciele Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) w Warszawie.

W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele IPN

W poniedziałek, 12 września 2022 r. o godzinie 14 w części wojskowej cmentarza parafialnego przy Alei Legionów na III Parceli w Legionowie odbędą się uroczystości związane z odsłonięciem tablicy pamiątkowej Karola Szwedowskiego, legionowianina, który stał się cichym bohaterem walk obronnych o Westerplatte, toczonych we wrześniu 1939 r. podczas II wojny światowej. Udział w tym wydarzeniu, oprócz władz Legionowa zapowiedzieli również pracownicy Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

 

Murarz Karol Szwedowski – śmiało patrzył śmierci w oczy, na wybuchy bomb wcale nie reagował!

Karol Szwedowski urodził się 4 października 1878 r. w powiecie częstochowskim. Był mistrzem budowlanym, w tym m.in. członkiem Cechu Rzemiosł w Pułtusku. W wieku 49 lat rozpoczął pracę w Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W momencie wybuchu II wojny światowej miał 60 lat. Mimo, że z racji wieku nie objęła go mobilizacja, to i tak jako cywil zgłosił się jako sanitariusz. Niemcy potraktowali go jako jeńca wojennego i wywieźli do obozów koncentracyjnych, najpierw do Sztutowa, potem zaś do Buchenwaldu. Po zwolnieniu z tego ostatniego obozu, Karol Szwedowski zmarł w rodzinnym domu na Bukowcu w Legionowie 30 sierpnia 1941 r. Do jego śmierci przyczyniły się wycieńczenie fizyczne i przybicie psychiczne związane ze śmiercią dwóch jego synów w obozach koncentracyjnych w Palmirach i w Auschwitz.

Źródło: UM Legionowo