Wiemy, jak może wyglądać integracyjny plac zabaw, który ma powstać między blokami nr 8, 21 i 26 na osiedlu Jagiellońska w Legionowie. Firma Miejski Krajobraz z Piaseczna opracowała koncepcję tej inwestycji w 2 wariantach. Wybór leży po stronie ratusza, zaś do najbliższego piątku (29 maja) radni mogą składać uwagi do tych pomysłów.
W lutym legionowski magistrat rozstrzygnął przetarg na opracowanie 2-wariantowej koncepcji architektonicznej i projektu integracyjnego placu zabaw na liczącym 8,7 tys. m² placu na osiedlu Jagiellońska w Legionowie. Konkurs wygrała firma Miejski Krajobraz z Piaseczna, która za blisko 30 tys. zł zobrazowała pomysły na tę osiedlową przestrzeń. Do najbliższego piątku (29 maja) legionowscy radni mogą składać uwagi do tych koncepcji. Potem ratusz wybierze jedną z nich, zaś wspomniani architekci opracują projekt tego spektakularnego przedsięwzięcia.
6 integracyjnych stref nawiązujących do historii Legionowa
Nawiązującym do historii Legionowa motywem przewodnim w każdym z dwóch wariantów koncepcji integracyjnego placu zabaw na osiedlu Jagiellońska jest leśna kolejka. – W nawiązaniu do tematu przewodniego, place zabaw zostaną wyposażone w elementy przypominające tory, pociągi lub stacje kolejowe przy wykorzystaniu naturalnych nawierzchni bezpiecznych jak np. piasek. Zieleń towarzysząca nawiązywać będzie do lasów znajdujących się w pobliżu Legionowa np. sosny. Oba z poniżej przedstawionych wariantów zakładają likwidację betonowych placów manewrowych, które w obecnej chwili nie spełniają norm związanych z bezpieczeństwem pożarowym – informują projektanci. Każdy z dwóch wariantów tej koncepcji zakłada podzielenie tego mierzącego łącznie 8,7 tys. m ² placu na 6 identycznie nazwanych stref. Pierwszą strefą jest sportowy plac zabaw dla młodzieży, dorosłych, seniorów i niepełnosprawnych, drugą plac zabaw dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, trzecią plac zabaw dla maluchów, czwartą strefa sensoryczna i kreatywna, piątą strefa piknikowa, zaś szóstą strefa rodzica. W zależności od wariantu, zabawki i urządzenia rekreacyjne umieszczone w każdej z tych stref są różne. Generalnie bardziej spektakularna jest przestrzeń integracyjna w wersji pierwszej. Oprócz tych 6 wspomnianych podstawowych stref wydzielono w niej bowiem dodatkową strefę wystawienniczą ze sceną i tablicą ogłoszeniową. Przestrzeń ta ma służyć kameralnym imprezom kulturalnym, występom dzieci, czy też wystawom prac plastycznych. Oprócz tego, w pierwszej wersji koncepcji tej integracyjnej przestrzeni przewidziano ścieżkę do jazdy na rolkach.
Sportowy plac zbaw
Sportowy plac zabaw dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym osób niepełnosprawnych w pierwszym wariancie zawiera dość bogaty zestaw elementów siłowni zewnętrznej, zaś w drugim oprócz elementów siłowni zewnętrznej przystosowanych do rehabilitacji wyposażony jest dodatkowo w ścieżkę zdrowia z dwoma poziomami trudności.
Siłownia zewnętrzna (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Sportowy plac zabaw (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Siłownia zewnętrzna (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Plac zabaw dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat
Integracyjny plac zabaw dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat, w dwóch wariantach zawiera zabawki przypominające swą formą kolej i zwierzęta leśne. W pierwszym wariancie największą z tych zabawek jest fabryka piasku, którą projektanci sugerują rozbudować o m. in. zjeżdżalnię i liny do wspinania. Oprócz tego w tej przestrzeni umieszczone zostają rzeźba dzika, huśtawka wagowa, platformy do przeskakiwania, równoważnia, karuzela integracyjna i domki-kryjówki z wierzby. Z kolei w drugim wariancie, architekci proponują lokalizację w tej strefie zabawek takich jak m. in. domek z podwójną zjeżdżalnią, karuzelę integracyjną, piramidy liniowe i obrotowe oraz huśtawkę grupową z wielofunkcyjnymi siedziskami.
Fabryka piasku (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Rzeźba dzika i huśtawka wagowa (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Platformy do przeskakiwania (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Równoważnia i karuzela integracyjna (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Plac zabaw dla dzieci w wieku od 4 do 10 lat (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Domek ze zjeżdżalnią (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Karuzela integracyjna (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Piramidy liniowa i obrotowa (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Huśtawka grupowa (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Plac zabaw dla maluchów
Plac zabaw dla najmłodszych tj. dedykowany dzieciom do 4 lat w dwóch wariantach przewiduje ławki dla matek karmiących i przewijaki. W wersji pierwszej zabawki przypominają zwierzęta leśne, zaś w drugiej swą formą nawiązują do kolei. – Zabawki edukacyjne – nauka rozpoznawania leśnych zwierząt, tablice edukacyjne i gry. Figurki leśnych ptaków na drzewach oraz mniejszych zwierząt wśród roślinności – to pomysły na tą przestrzeń w wariancie pierwszym. Z kolei w tym drugim, wśród zabawek prym wiodą kolejka, domki i zjeżdżalnia w kształcie psa.
Kolejka oraz rzeźba ślimak, fot. Miejski Krajobraz
Domki-kryjówki z wierzby (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Pieńki drewniane (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Kolejka dla najmłodszych (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Plac zabaw dla najmłodszych (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Domki (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Zjeżdżalnia (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Strefa sensoryczna i kreatywna
Przestrzeń sensoryczna i kreatywna w dwóch wariantach bogata jest w pobudzającą zmysły roślinność oraz zabawki sensoryczne takie jak m. in. ścieżka bosych stóp i szałasy z wierzby. W pierwszej wersji, projektanci proponują rabaty na podwyższeniu wraz z donicami do aranżacji ogródków ziołowych i warzywnych, zaś w drugiej wysoką roślinność, oddzielającą tą strefę od pozostałych. – Dzięki temu, strefa ta może zostać wykorzystana również jako strefa wyciszenia dla dzieci. Bliskość wysokiej roślinności daje możliwość odpoczynku w cieniu drzew. W tej części placu możliwe jest zastosowanie donic na podwyższeniu, hamaków, domków z wierzby, kuchni błotnej tj. elementów naturalnych do kreatywnej zabawy – sugerują spece od miejskiego krajobrazu z Piaseczna.
Strefa sensoryczna i kreatywna (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Strefa sensoryczna i kreatywna (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Ścieżka bosych stóp (wariant 2), fot. Miejski Krajobraz
Strefa piknikowa
Strefa piknikowa w dwóch wariantach wyposażona jest w drewniane stoły i ławki. W pierwszym wariancie jest w niej miejsce na rozłożenie koca na zacienionym trawniku, poidło i budkę ze zdrową żywnością, zaś w drugim projektanci usytuowali ją w miejscu z dużą liczbą drzew, a zamiast ławek proponują leżaki.
Strefa piknikowa (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Strefa rodzica
Strefa rodzica w dwóch wariantach usytuowana została w centralnej części tego placu i wyposażono ją w drewniany podest i w ławki z możliwością podłączenia do prądu. W pierwszej wersji w pobliżu tego podestu projektanci przewidzieli niewielką fontannę i duże drzewo soliterowe. Z kolei w drugiej, strefa rodzica została tak zaaranżowana, aby móc zrazem pełnić funkcję strefy wystawienniczej albo sceny do organizacji imprez masowych.
Strefa rodzica (wariant 1), fot. Miejski Krajobraz
Elementy dodatkowe
Duża liczba drzew, małe drewniane rzeźby leśnych zwierząt i ptaków na drzewach, karmniki i domki dla ptaków i owadów, hamaki pomiędzy drzewami, toaleta i szatnia przy wejściu – takie dodatkowe elementy mają się pojawić na integracyjnym placu zabaw na osiedlu Jagiellońska w Legionowie zarówno w tym pierwszym, jak i w drugim wariancie. Pierwsza wersja przewiduje punktowe oświetlenie dużych drzew i rabat, zaś druga rabaty w kształcie torów kolejowych.