Legionowo. Kondycja Kochanowskiego na III Parceli jest fatalna! Kolejna petycja w sprawie utwardzenia następnej gruntówki

kochanowskiego legionowo1

Ulica Jana Kochanowskiego na III Parceli w Legionowie, fot. Pożegnanie Dróg Gruntowych Facebook

Mnożą się prośby legionowian o utwardzenie kolejnych dróg gruntowych w mieście. Tym razem, o przeprowadzenie tego rodzaju inwestycji apelują do władz Legionowa mieszkańcy ulicy Jana Kochanowskiego na III Parceli. – Droga jest w bardzo złym stanie technicznym, który z roku na rok drastycznie się pogarsza – podnoszą rozżaleni.

Petycja w sprawie utwardzenia Kochanowskiego i albo montażu na tej drodze progów zwalniających albo wprowadzenia na niej ruchu jednokierunkowego

Tym razem o utwardzenie kolejnej drogi gruntowej istniejącej w Legionowie zwrócili się do prezydenta Bogdana Kiełbasińskiego mieszkańcy ulicy Jana Kochanowskiego na III Parceli w Legionowie. Jest to droga gruntowa łącząca ulice Tadeusza Wardenckiego i Olszankową, położona ona jest w sąsiedztwie cmentarza parafialnego. Jest to kolejny wniosek w tej samej sprawie. Autorzy tej ostatniej petycji domagają się od aktualnych władz miasta albo budowy tej drogi, albo jej porządnego utwardzenia kostką brukową lub asfaltem na odcinku mierzącym 250 metrów długości. Co więcej, chcą aby powyższym działaniom towarzyszyły albo budowa progów zwalniających na tej drodze albo wprowadzenie na niej ruchu jednokierunkowego. Proszą również włodarzy o rozważenie budowy pobliskiej ulicy generała Jarosława Dąbrowskiego, która stanowi drogę dojazdową z ulicy Jana Kochanowskiego do Alei Legionów. Obie wskazane drogi są jednymi z dość często wykorzystywanych przez kierowców dróg dojazdowych na pobliski cmentarz parafialny.

Ulica Kochanowskiego zagraża bezpieczeństwu publicznemu!

Ulica Jana Kochanowskiego jest w bardzo złym stanie technicznym, który z roku na rok drastycznie się pogarsza. Praktycznie, tylko krótko po naprawach droga nadaje się do użytku, natomiast przez większość roku korzystanie z niej jest utrudnione, szczególnie po zimie, czy po opadach, gdy jest wręcz niemożliwa do przejścia czy przejechania. Z kolei w okresie letnim i w porze suchej po przejechaniu samochodu, ulicą unoszą się tumany pyłu, który osiada na ogrodzeniach i posesjach. Nawierzchnia tej ulicy jest bardzo zniszczona, praktycznie nie ma kilku metrów drogi bez dziur lub wybrzuszeń, a jej sporadyczne coroczne naprawy mają zwykle bardzo krótkotrwały efekt – zauważają legionowianie zamieszkali przy ulicy Jana Kochanowskiego w petycji, która na ręce miejskich decydentów wpłynęła 18 września 2024 r. Dodają przy tym, że prośby o modernizację tej drogi kierowane są do jej zarządcy już od 2010 r. i jak dotąd nie zostały przez niego pomyślnie załatwione.

Legionowianie zamieszkali przy ulicy Jana Kochanowskiego na III Parceli wskazują, że przy całej, mierzącej 250 metrów długości tej drodze na przestrzeni kilku ostatnich lat powstawały nowe domy jednorodzinne, zaś aktualnie ulica ta jest już praktycznie cała zabudowana. Podnoszą, że w związku z tą urbanizacją, po ulicy Jana Kochanowskiego poruszają się ciężarówki i ciężkie samochody należące do służb ratowniczych, a droga ta kompletnie nie jest przygotowana na przyjęcie tego rodzaju ruchu. – Droga ta nie tylko służy dla mieszkańców ulicy Jana Kochanowskiego, ale dla innych mieszkańców Legionowa, gdyż jest ulicą przejazdową pomiędzy ulicą Olszankową, a Aleją Legionów. Szczególnie wzmożony ruch widoczny jest w okresie świątecznym, w tym szczególnie we Wszystkich Świętych, gdyż stanowi ulicę dojazdową do cmentarza, przez co jest też wizytówką miasta dla osób przyjeżdżających na cmentarz z różnych miejscowości w Polsce – sygnalizują w przedmiotowym piśmie.

Prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński jeszcze nie odniósł się do zwartych w tej petycji postulatów. Jego reakcji należy spodziewać się w ciągu 30 najbliższych dni.

 

Aby utwardzić Kochanowskiego, trzeba zrobić wywłaszczenia

Ostatni wniosek o utwardzenie tej położonej w sąsiedztwie legionowskiego cmentarza gruntówki wpłynął na ręce poprzedniego prezydenta miasta, Romana Smogorzewskiego w styczniu 2024 r. Ten zapewnił mieszkańców ulicy Jana Kochanowskiego o zamiarach miasta dotyczących budowy i poszerzenia tej drogi. Aby jednak, pod względem formalno-prawnym było to możliwe, zamieszkałe przy tej ulicy osoby musiałyby przekazać na rzecz miasta fragmenty swoich nieruchomości. – Oczywiście, chcemy tę drogę wybudować. Budowa objęłaby teren w istniejących granicach drogi oraz chcemy objąć inwestycją grunt do linii istniejących ogrodzeń wzdłuż ulicy Kochanowskiego. Jednakże nie będzie to możliwe, jeżeli gmina nie będzie posiadała tytułu prawnego do nieruchomości, którym musi okazać się występując o pozwolenie na budowę – poinformował ich pod koniec stycznia 2024 r. ówczesny włodarz Legionowa. W dalszej części tego pisma zwrócił się do wnioskodawców z prośbą o przekazanie w drodze darowizny na rzecz miasta fragmentów ich nieruchomości, celem realizacji tej inwestycji drogowej w przyszłości. – Jeżeli wyrazicie Państwo zgodę na powyższe, gmina miejska Legionowo wybuduje tą ulicę, zapewni obsługę geodezyjną, mającą na celu wydzielenie części przedmiotowych działek oraz poniesie koszty wykonania dokumentacji geodezyjnej, koszty notarialne i sądowe – poinformował ich następnie. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Harmonogram budowy dróg w Legionowie i zespół roboczy ds. rozwoju tej infrastruktury

Trwa realizacja inicjatywy polegającej na doprowadzeniu do powstania kilkuletniego planu budowy dróg w Legionowie. Od jesieni 2023 r., czyli od momentu, w którym zapadła decyzja o powołaniu takiego ciała, pracują w nim radni z zespołu ds. rozwoju legionowskich dróg. Aktualnie są to radni Agata Zaklika z Koalicji Obywatelskiej (KO), Agnieszka Kobylińska z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) oraz niezrzeszony Sławomir Traczyk. Prace samorządowców pracujących w tym zespole merytorycznie wspierane są przez urzędników z zespołu Mirosława Grabowskiego, zastępcy prezydenta Legionowa.