Książkomat ze skrytkami na zamki magnetyczne, umożliwiający swobodny odbiór wcześniej zamówionych w Miejskiej Bibliotece Publicznej (MBP) książek i audiobuków lada dzień ustawiony zostanie na terenie legionowskiego dworca. Usługę polegającą na zakupie i montażu tego urządzenia na zlecenie ratusza wykona firma Lajs z Warszawy.
Za pieniądze z budżetu obywatelskiego Legionowa
15 lutego 2023 r. legionowscy urzędnicy podpisali umowę z Przedsiębiorstwem Handlowo-Usługowym Lajs z Warszawy na zakup i montaż książkomatu na terenie Centrum Komunikacyjnego w Legionowie. Kontrakt opiewa na kwotę nieco ponad 24,5 tys. zł. Przedsięwzięcie zrealizowane zostanie w ciągu kilku najbliższych tygodni w ramach drugiej edycji legionowskiego budżetu obywatelskiego.
Mechanizm działania
Książkomat ma zostać ustawiony w holu legionowskiego dworca. Zasilane energią elektryczną urządzenie ma się składać z nie więcej, jak z 30 skrytek z zasilanymi bateriami o wysokiej żywotności zamkami magnetycznymi. Ze skrytek książkomatu w dowolnym momencie będzie można odbierać książki i audiobuki wcześniej zarezerwowane w MBP w Legionowie. Książkomat ma być dostępny dla czytelników przez siedem dni w tygodniu w godzinach pomiędzy 4, a 24 tj. w godzinach pracy dworca. – Książkomat będzie działał na podobnej zasadzie jak paczkomat, będzie jednak urządzeniem mniej skomplikowanym, skrytki będą zamykane zamkami magnetycznymi, które będą otwierane za pomocą kodu, resetowanego po każdym użyciu. Skorzystać z niego będzie można poprzez rezerwacje online, ale używać go będą mogły także osoby nie posiadające dostępu do internetu. Czytelnik biblioteki będzie miał możliwość zamówienia książek za pośrednictwem katalogu internetowego, mailowo lub telefonicznie, a bibliotekarz, po przygotowaniu rezerwacji powiadomi go mailowo lub smsowo o tym, że jest ona gotowa do odbioru, podając numer skrytki i kod dostępu – opisują mechanizm działania tego urządzenia pomysłodawcy tego przedsięwzięcia.
Celem ustawienia książkomatu w holu legionowskiego dworca jest chęć zmniejszenia kolejek do mieszczącej się w tym budynku MBP i zarazem wola upowszechnienia czytelnictwa w naszym mieście. Z tego typu urządzeń korzysta wiele bibliotek działających w naszym kraju, m. in. w Słupsku, Tczewie, Kielcach i w Warszawie.