Legionowo ma świecić czystością, niczym lustro po polerowaniu – życzy sobie m.in. prezydent miasta, Bogdan Kiełbasiński. Ale jak to zrobić? Na początek, powiedz włodarzom, gdzie zalegają puszki po napojach, a plastikowe butelki urządziły sobie imprezę na trawniku. Potem – ale dopiero we wrześniu 2025 r. – weź worek na śmieci, ubierz rękawice i uśmiech na twarz i przyjdź i razem z nimi posprzątaj ten bałagan!
Trwają przygotowania do akcji wielkiego sprzątania Legionowa, która ma się odbyć w Międzynarodowym Dniu Sprzątania Świata, czyli w sobotę, 20 września 2025 r. W wielkich porządkach przestrzeni publicznych miasta mają wziąć udział mieszkańcy, uczniowie legionowskich szkół, urzędnicy oraz pracownicy lokalnych organizacji pozarządowych. Aby przeprowadzić je porządnie, na początek trzeba zidentyfikować najbardziej zaśmiecone miejsca i powiedzieć o ich istnieniu władzom Legionowa.
Na początek mapa śmieciowa
Akcja pt. SprzątaMY Legionowo ma być wydarzeniem cyklicznym i tym samym stałym punktem w kalendarzu miejskich wydarzeń. Aby jej premiera zaplanowana na drugą połowę września 2025 r. zakończyła się sukcesem, trzeba dobrze opracować jej scenariusz, tworząc mapę miejsc wymagających sprzątania. Legionowscy włodarze postanowili oddać tę decyzję w ręce mieszkańców. To oni przecież najlepiej wiedzą, gdzie zalegają puszki po napojach, gdzie liście zamieniły się w dywan, a gdzie plastikowe butelki urządziły sobie imprezę na trawniku. Wymagające interwencji zaśmiecone przestrzenie publiczne miasta mieszkańcy mogą zgłaszać oficjelom na ich profilach w mediach społecznościowych, zwłaszcza zaś na Facebooku oraz wysyłać ich adresy pod adres e-mail: kultura@um.legionowo.pl. Także jeśli masz w zanadrzu miejsce, które woła o pomoc – nie krępuj się! Zgłoś je i spraw, by Legionowo oddychało pełną piersią.
Legionowska Liga Czystości
Organizatorzy akcji pt. SprzątaMY Legionowo postawili sobie ambitny cel: Legionowo ma świecić czystością niczym lustro po polerowaniu. Ale jak to zrobić? Z pomocą mają przyjść mieszkańcy, urzędnicy, uczniowie i lokalne organizacje. To właśnie oni mają być bohaterami tej historii. Jak mówi prezydent miasta, Bogdan Kiełbasiński: Wspólnota zaczyna się od prostych gestów – nawet takich jak podniesienie papierka z ziemi. No i kto by się z tym nie zgodził? W końcu nic tak nie łączy ludzi jak wspólne polowanie na śmieci. Kto też powiedział, że super-bohaterowie muszą nosić peleryny? Wystarczą rękawice i worek na śmieci!
Kreatywność w stylu eko
Ale to nie wszystko! W ramach akcji przewidziano również konkurs dla uczniów legionowskich szkół. Zadanie? Stworzenie rzeźby z materiałów przeznaczonych do recyklingu. Tak jest – śmieci zamieniają się w sztukę! Czy ktoś powie „Mona Lisa z nakrętek”? A może „Wieża Eiffla z kartonów”? Możliwości są nieskończone, a najlepsze prace zostaną nagrodzone. Kto wie, może wśród legionowskiej młodzieży kryje się przyszły artysta, który podbije świat ekologiczną kreatywnością?