Legionowo. W lutym 2025 r. mamy poznać szczegóły bonu sportowego dla dzieci i młodzieży. Czym jeszcze w 2025 r. będą zajmować się radni?

Rada Miasta Legionowo pierwsza sesja

Rada Miasta Legionowo w kadencji samorządowej 2024-2029, fot. GP/kg

Utworzenie Centrum Usług Wspólnych (CUW) dla placówek oświatowych, wprowadzenie bonu sportowego dla dzieci i młodzieży, budowa hali sportowej przy „dwójce” oraz przychodni zdrowia na osiedlu Młodych, funkcjonowanie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego (SOR) w szpitalu na osiedlu Piaski, czy też przeprowadzenie kontroli w Miejskiej Bibliotece Publicznej (MBP) – to sprawy, którymi w 2025 r. zajmą się legionowscy radni w ramach łącznie kilkudziesięciu posiedzeń komisji merytorycznych działających w Radzie Miasta Legionowo.

Legionowscy radni z łącznie 6 stałych komisji merytorycznych działających w Radzie Miasta Legionowo zatwierdzili plany swoich prac w 2025 r. Łącznie odbędą oni kilkadziesiąt posiedzeń, na których poruszą dziesiątki spraw i problemów, z którymi na co dzień zmagają się legionowianie. Utworzenie CUW dla placówek oświatowych, wprowadzenie bonu sportowego dla dzieci i młodzieży, budowa hali sportowej przy „dwójce” oraz przychodni zdrowia na osiedlu Młodych, funkcjonowanie SOR w szpitalu na osiedlu Piaski, czy też przeprowadzenie kontroli w MBP – to tylko niektóre z nich.

Centralizacja usług administracyjnych w legionowskiej oświacie

W styczniu 2025 r. radni z komisji oświaty, kultury i sportu spotkają się, aby zapoznać się z koncepcją utworzenia CUW dla legionowskich placówek oświatowych. Aktualne władze samorządowe miasta chcą bowiem w 2026 r. scentralizować usługi administracyjne realizowane w legionowskiej oświacie, a powołany na tę okoliczność CUW ma prowadzić m. in. wspólną obsługę finansowo-księgowo-płacową, prawną, informatyczną oraz z zakresu bezpieczeństwa higieny pracy i ochrony danych osobowych dla wszystkich legionowskich jednostek oświatowych. W ramach tego bytu mają też być realizowane wspólne zamówienia publiczne dla legionowskiej oświaty.

Mieszkania komunalne i socjalne

W styczniu 2025 r. mają też zostać omówione plany i stan realizacji gospodarki mieszkaniowej na terenie Legionowa. Chodzi tu o zwłaszcza o aktualny zasób mieszkań komunalnych i socjalnych w naszym mieście oraz o plany jego aktualnych władz samorządowych dotyczące ich zwiększenia w przyszłości. Powyższą problematykę poruszą radni z komisji rozwoju miasta. Temat gospodarki mieszkaniowej na forum komisji merytorycznych Rady Miasta Legionowo w 2025 r. zostanie poruszony jeszcze w październiku 2025 r. Wtedy to radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych będą dyskutować o zasadach wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu miasta oraz o stanie zadłużenia lokali socjalnych i komunalnych.

Pozostałe miesiące 2025 r. na forum komisji merytorycznych Rady Miasta Legionowo upłyną na rozmowach o m. in. zdrowiu, sporcie, bezpieczeństwie, oświacie i inwestycjach.

 

Przychodnia zdrowia na osiedlu Młodych

Tematyka zdrowia zostanie zresztą w 2025 r. poruszona kilkukrotnie na forum tych ciał. W lutym 2025 r. radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych zapoznają się z bieżącą działalnością SOR-u uruchomionego jesienią 2024 r. w szpitalu na osiedlu Piaski. W maju, czerwcu i w sierpniu 2025 r. będą rozmawiać o osobach niepełnosprawnych oraz o zaspokojeniu ich podstawowych potrzeb przez miejscowy samorząd. W tym czasie zapoznają się ze szczegółami działalności Warsztatów Terapii Zajęciowej św. Rity, mieszczących się przy parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej na Bukowcu, Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego, zbudowanego na Grudziach oraz Zakładu Aktywności Zawodowej, czyli mieszczącej się w centrum miasta restauracji Zdrówko. Poznają także szczegóły związane z realizacją opieki wytchnieniowej na terenie Legionowa oraz z pracą asystentów osobistych osób niepełnosprawnych. We wrześniu 2025 r. po raz kolejny przeanalizują możliwości utworzenia przychodni zdrowia na osiedlu Młodych, natomiast w grudniu 2025 r. zweryfikują miejskie mechanizmy pomocowe dla alkoholików i narkomanów oraz ich rodzin. Z kolei radni z komisji oświaty, kultury i sportu w sierpniu 2025 r. zapoznają się ze szczegółami realizacji opieki logopedycznej i zdrowotnej w legionowskich placówkach oświatowych oraz porozmawiają o przygotowaniu tychże placówek do wdrożenia nowego przedmiotu nauczania pt. Edukacja zdrowotna w roku szkolnym 2025/2026. Natomiast w październiku 2025 r. poruszą problematykę pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielanej uczniom w legionowskich placówkach oświatowych, w tym braku specjalistów udzielających tego rodzaju wsparcia dzieciom i młodzieży. W kwietniu 2025 r. radni z komisji budżetu i finansów podsumują działania podjęte przez władze Legionowa na rzecz promocji zdrowia wśród obywateli oraz poznają dokładne kwoty wydatkowane na ten cel z budżetów miasta w latach 2023-2024.

Bon sportowy dla dzieci i młodzieży

W lutym 2025 r. radni z komisji oświaty, kultury i sportu zostaną zapoznani ze szczegółami bonu sportowego, czyli pomysłu nowych władz samorządowych Legionowa na wspieranie talentów sportowych wśród dzieci i młodzieży. W marcu 2025 r. porozmawiają o m.in. problemach związanych z realizacją podstawy programowej z wychowania fizycznego w najmłodszych klasach szkół podstawowych. Natomiast w czerwcu 2025 r. zapoznają się ze szczegółami przyszłorocznej akcji pt. Lato w mieście. W listopadzie 2025 r. poznają kulisy działalności wybranych Uczniowskich Klubów Sportowych, a w grudniu 2025 r. podsumują akcję pt. Otwarte boiska i poznają plany władz samorządowych Legionowa w tym zakresie na 2026 r.

Inwestycje

Temat inwestycji mających być w przyszłości zrealizowanych w Legionowie na forum komisji merytorycznych Rady Miasta Legionowo w 2025 r. zostanie poruszony wielokrotnie. Radni z komisji oświaty, kultury i sportu w lutym 2025 r. poznają plany inwestycyjne i remontowe miejskich placówek oświatowych, w kwietniu 2025 r. porozmawiają o budowie fili żłobka miejskiego przy Szkole Podstawowej nr 8 (SP nr 8) na osiedlu Piaski, zapoznając się przy okazji z bieżącą działalnością żłobka miejskiego. W czerwcu 2025 r. poznają potrzeby inwestycyjne 2 miejskich basenów, zaś w grudniu 2025 r. będą planować budowę hali sportowej przy mieszczącym się przy ulicy Jagiellońskiej na Przystanku Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (ZSP nr 2). Radni z komisji rozwoju miasta w marcu 2025 r. porozmawiają o inwestycjach drogowych realizowanych w Legionowie, w czerwcu 2025 r. wypracują zasady otwartej polityki informacyjnej dla mieszkańców o planowanych nowych inwestycjach, której głównym celem ma być unikanie lokalnych konfliktów środowiskowych, zaś we wrześniu 2025 r. zajmą się nowoczesnymi, pro-ekologicznymi metodami oświetlenia legionowskich dróg i chodników. Natomiast radni z komisji rewizyjnej w październiku 2025 r. zapoznają się z postępem prac przy modernizacji monitoringu miejskiego.

Finanse miasta

W trosce o miejskie finanse, urzędnicy muszą dbać o m. in. ściągalność podatków lokalnych oraz należności z tytułu korzystania z miejskich nieruchomości. Ze szczegółami ich merytorycznej działalności w tym zakresie, w 2025 r. zapoznają się radni z komisji budżetów i finansów oraz z komisji rewizyjnej. Rozmowy o ściągalności podatków lokalnych oraz o działaniach windykacyjnych podejmowanych na rzecz zwiększenia ściągalności tych wierzytelności będą się toczyć na forum komisji budżetów i finansów w lutym 2025 r., a w kwietniu 2025 r. na forum komisji rewizyjnej. Radni z komisji budżetu i finansów w marcu 2025 r. poznają skutki finansowe pomocy publicznej udzielonej z budżetów Legionowa w latach 2023-2024 mieszkańcom i przedsiębiorcom, a w maju 2025 r. udzielona im zostanie informacja o wielkości odszkodowań, jakie miasto Legionowo wypłaciło właścicielom nieruchomości zajętych pod drogi publiczne. W sierpniu 2025 r. zapoznają się z kwotami, jakie wpłynęły do budżetów miasta w latach 2023-2024 z tytułu opłat pobranych za różne formy korzystania z miejskich nieruchomości, a we wrześniu 2025 r. posiądą wiedzę o wielkości środków zewnętrznych uzyskanych w 2024 r. na realizację różnego rodzaju inwestycji i przedsięwzięć.

Bezpieczeństwo publiczne

O bezpieczeństwie publicznym radni z kilku komisji merytorycznych Rady Miasta Legionowo w 2025 r. będą rozmawiać kilkukrotnie. Radni z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych w marcu 2025 r. poznają statystyki policyjne w tym zakresie, a w listopadzie 2025 r. poznają największe przeszkody w prawidłowym funkcjonowaniu służb odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa publicznego w Legionowie tj. m.in. policji, straży pożarnej i miejskiej oraz ratownictwa medycznego. Z kolei w kwietniu 2025 r. radni ze wskazanej komisji merytorycznej porozmawiają o przygotowaniu Legionowa do stanów kryzysowych oraz poznają miejsca doraźnego schronienia dla ludności cywilnej na jego terenie. Radni z komisji oświaty, kultury i sportu w maju 2025 r. będą mieli okazję przedstawić swoje pomysły na rozwiązanie problemów związanych z brakiem bezpieczeństwa wokół miejskich placówek oświatowych, a w czerwcu 2025 r. radni z komisji budżetu i finansów zapoznani zostaną z wielkością dotacji udzielonej w 2024 r. z budżetu Legionowa na działalność miejscowej Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP).

Komisja rewizyjna skontroluje działalność legionowskiej biblioteki

Organami kontrolnymi w legionowskim samorządzie, trzymającymi pieczę nad poprawnością realizacji zadań przez m. in. prezydenta oraz podległych mu urzędników i pracowników innych instytucji samorządowych są komisja rewizyjna oraz skarg, wniosków i petycji. Ta pierwsza kontroluje działalność prezydenta, podległych mu urzędników, miejskich jednostek organizacyjnych, spółek komunalnych zależnych od miasta oraz wykonuje inne czynności kontrolne, wcześniej jej zlecone przez Radę Miasta Legionowo. Przedmiotem kontroli wykonywanych przez radnych pracujących w komisji rewizyjnej są różnego rodzaju zagadnienia związane z m. in. gospodarowaniem mieniem komunalnym, zarządzaniem finansowym, realizacją inwestycji, budżetu miasta, czy też uchwał podjętych przez Radę Miasta Legionowo. Co ważne, tego typu kontrole obejmują również podobną problematykę w instytucjach zależnych od miasta Legionowa. Radni z komisji rewizyjnej mają nadzwyczajne uprawnienia, ponieważ mogą wchodzić do pomieszczeń jednostek kontrolowanych, zaglądać i zabezpieczać ich dokumenty, a od szefów kontrolowanych podmiotów mogą żądać wyjaśnień. I tak, radni ze wskazanej komisji merytorycznej zaplanowali w 2025 r. jedną dużą kontrolę problemową. Mianowicie, chcą dokładnie przyjrzeć się działalności MBP. Kontrola w tej zależnej od miasta Legionowa instytucji ma być prowadzona od marca do maja 2025 r. Oprócz tego, bieżącej działalności MBP oraz jej planom rozwojowym, w 2025 r. przyjrzą się też radni z komisji oświaty, kultury i sportu. Samorządowcy porozmawiają na ten temat na posiedzeniu zaplanowanym na wrzesień 2025 r.

Oprócz kontroli przeprowadzonej w MBP w Legionowie, radni z komisji rewizyjnej w 2025 r. będą również przyglądać się działalności spółek miejskich zależnych od miasta, czyli KZB Legionowo, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) i Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego (PWK).

Komisja skarg, wniosków i petycji

Druga komisja merytoryczna w Radzie Miasta Legionowo, która pełni funkcje kontrolne względem organów wykonawczych i stanowiących tego miasta to komisja skarg, wniosków i petycji. Radni pracujący w tej komisji są umocowani do rozpatrywania skarg na działania prezydenta oraz osób zatrudnionych w podległym mu urzędzie oraz w innych zależnych od miasta instytucjach publicznych, takich jak np. publiczne szkoły i przedszkola oraz spółki wodociągowe i ciepłownicze powołane przez miasto. Wskazana komisja jest też władna do rozpatrywania różnego rodzaju wniosków i skarg składanych przez obywateli. W 2025 r. komisja skarg, wniosków i petycji będzie na bieżąco rozpatrywała sprawy, które trafią na jej forum.