Powoli kończy się sezon grzewczy, ale w Legionowie coraz głośniej o problemie z jakością powietrza. Mieszkańcy nie chcą czekać na działania polityków i przystępują do kontrofensywy. Właśnie powstała „Mapa trucicieli w Legionowie”. Na mapie można także wskazać miejsce, w którym chcielibyśmy żeby została sprawdzona jakość powietrza.
Legionowo ma coraz większy problem z jakością powietrza. O problemie Legionowa mówi Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska (WIOŚ) w Warszawie, który alarmuje, że stężenie toksycznego i rakotwórczego benzopirenu w pyle PM10 w legionowskim powietrzu w 2013r. wyniosło 5,44 ng/m³ i aż ponad 5-krotnie przekroczyło dopuszczalne normy, osiągając tym samym najwyższy wskaźnik na całym Mazowszu.
Normy przekroczone 50 krotnie
Przerażające są także odczyty poziomu stężenia pyłów PM2,5, który przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) określany jest jako najbardziej szkodliwy zaraz za dwutlenkami węgla, siarki i tlenkiem azotu. Według analiz jakości powietrza dokonanych przez WIOŚ stężenie pyłów PM2,5 było przekroczone w naszym mieście przez niemal cały styczeń i luty.
Jakość powietrza w Legionowie na bieżąco można monitorować w tym miejscu.
Grupa mieszkańców
Zatrważające wyniki badań jakości powietrza sprawiły, że w mieście zawiązała się niesformalizowana grupa mieszkańców, która zaczęła szukać źródeł skażenia powietrza. W krótkim czasie do grupy dołączyło ponad 300 osób. Podczas kilku wieczornych pomiarów w różnych lokalizacjach okazało się, że za wysokie stężenie pyłów odpowiedzialne w Legionowie są małe domowe, przestarzałe, niewłaściwie eksploatowane kotłownie. Stężenie pyłów PM 2,5 (przy normie WIOŚ 25 µg/m3) w niektórych miejscach miasta przekraczało 300 – 400 µg/m3. Rekordowe odczyty wielokrotnie odnotowano przy targowisku miejskim, gdzie wartości przekraczały 1000µg/m3.
Mapa
Aby w jakikolwiek sposób ostrzec mieszkańców przez zagrożeniami wynikającymi z wdychania szkodliwych pyłów, powstała mapa, na której można oznaczyć miejsca, w których chcielibyśmy, żeby zostało przeprowadzone badanie jakości powietrza. Na mapie oznaczane są także budynki, z których prawdopodobnie emitowane są szkodliwe pyły. Wkrótce na targowisku miejskim w Legionowie rozdane zostaną ulotki informacyjne.
Rząd i samorząd są zmuszone do wprowadzenia działań, aby osiągnąć wskaźniki jakości powietrza narzucone przez Unię Europejską. Ostatnio władze Legionowa rozstrzygnęły konkurs na przygotowanie planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta. Ma być gotowy tuż przed rozpoczęciem sezonu grzewczego 2015/16.
W nocy z 7 na 8 kwietnia mapa została skasowana.