Stowarzyszenie Metropolia Warszawa, do którego należy 26 członków (gmin i powiaty Obszaru Metropolitalnego Warszawy) w tym Legionowo, przedstawiło 5 postulatów odnośnie drastycznych podwyżek cen za odbiór odpadów. Głównym z nich jest ten o 50 procentowe dofinansowanie z budżetu państwa do odbiór śmieci.
System odbioru odpadów śmieci ustala ustawa. Największe zmiany, które doprowadziły do obecnej sytuacji, wprowadzono w 2012 i 2013 roku. Wtedy to podjęto decyzję o przerzucenia odpowiedzialności za odbiór odpadów na gminę. To jednostka samorządu terytorialnego jest od tego czasu organizatorem sytemu odbioru odpadów. Samorządy organizują przetargi, w których wybierana jest jedna firma i odbiera ona odpady od wszystkich. Mieszkańcy co miesiąc płacą do urzędu opłatę za odbiór śmieci. Według ustawy system musi być samofinansujący. Gmina nie może na nim zarabiać ani do niego dokładać.
Model ten ma plusy w postaci lepszej kontroli nad odbiorem odpadów, ale okazało się, że ma jeden duży minus. Prawo doprowadziło do redukcji firm zbierających odpady, bo mniejsze podmioty nie były w stanie startować w wielkich przetargach. Ograniczenie liczby firm zmniejszyło konkurencyjność na rynku. W połączeniu z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi recyklingu a także opieszałej polityką w zakresie Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych na szczeblu wojewódzkim w ostatnich dwóch latach ceny odbioru odpadów zaczęły drastycznie rosnąć.
We wrześniu tego roku zmieniono kolejny raz przepisy. Wprowadzono kolejne frakcje przy selekcji odpadów. Kolejny raz wzrosły także ceny odbioru śmieci w RIPOK-ach. Firmy zajmujące się odbiorem i przetwarzaniem śmieci kolejny raz zaczęły podnosić ceny.
Apel Stowarzyszenia Metropolia Warszawa do rządu
W czwartek (12 grudnia) Stowarzyszenie Metropolia Warszawa, do którego należy 26 członków (gmin i powiaty Obszaru Metropolitalnego Warszawy ) w tym Legionowo, przedstawiło 5 postulatów odnośnie drastycznych podwyżek cen za odbiór odpadów jakie ponoszą mieszkańcy.
W stanowisku przyjętym przez Stowarzyszenie Metropolia Warszawa można przeczytać o trudnej sytuacji samorządów i mieszkańców w związku z wprowadzanymi zmianami – Ostatnia nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach – zamiast usprawnić system gospodarowania odpadami komunalnymi – doprowadziła do chaosu legislacyjnego i przyczyniła się do lawinowego wzrostu cen. Uderza to bezpośrednio w mieszkańców, ponieważ to oni zmuszeni są ponosić koszty nieprzemyślanych, coraz to nowych zmian prawnych wprowadzonych przez rząd. Samorządy lokalne nie mają wpływu na kształt gospodarki odpadami a ponosimy wszystkie konsekwencje decyzji podejmowanych na poziomie władz centralnych. Zasady selektywnej zbiórki są od nas niezależne, bo narzuca je nam rozporządzenie ministra środowiska. Nie mamy realnego wpływu na rynek surowców wtórnych, a wbrew obiegowej opinii gminy nie zarabiają na odzyskanych surowcach – wręcz przeciwnie, mamy coraz większy problem z ich zbytem. A przede wszystkim jako samorządy nie mamy właściwie żadnej swobody w prowadzeniu polityki odpadowej. Tymczasem to właśnie złożenie tych wszystkich czynników stawia w ostatnim czasie pod ścianą gminy w całej Polsce, zmuszając je do podnoszenia stawek za odbiór i zagospodarowywanie odpadów nierzadko nawet o kilkaset procent. A wiele wskazuje niestety na to, że kolejna fala podwyżek jest wciąż przed nami. Wiele negatywnych skutków ostatniej nowelizacji ustawy dopiero uderzy w cały rynek gospodarki odpadami. – brzmi część stanowiska.
5 postulatów Stowarzyszenia Metropolia Warszawa do rządu
Głównym postulatem SMW jest ten o 50 procentowe dofinansowanie z budżetu państwa do opłat za odbiór odpadów, jakie ponoszą mieszkańcy. Postulaty te zostaną w najbliższym czasie złożone na ręce premiera Mateusza Morawieckiego. Kolejne postulaty to:
- wprowadzenie 5-letniego okresu przejściowego na dostosowanie istniejącego w Polsce systemu gospodarki odpadami do postawionych obecnie wymogów,
- złagodzenie obostrzeń prawnych, które wpływają na wysokość stawek,
- obniżenia tzw. opłaty marszałkowskiej,
- zaprzestania wprowadzania jakichkolwiek generujących dodatkowe koszty rozwiązań, aż do czasu wdrożenia systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).