Kilkadziesiąt działek położonych na terenie Legionowa, stanowiących mienie skarbu państwa przechodzi właśnie komunalizację. Na nieruchomościach uwłaszcza się Gmina Miejska Legionowo.
Urząd Miasta Legionowo wszczął procedurę uwłaszczenia się na mieniu leżącym w obrębie Legionowa, a należącym do skarbu państwa. Dotyczy ona blisko 40 nieruchomości o łącznej powierzchni prawie 2 hektarów. Finalizacją tej stosowanej od lat przez krajowe samorządy praktyki zajmie się zaś wojewoda mazowiecki, który w drodze decyzji administracyjnej potwierdzi nabycie własności tych ziem przez miasto Legionowo.
Przejmują teren pod drogami
Zdecydowana większość działek, które mają stać się własnością Legionowa stanowi część miejskich ulic. Dotyczy to terenów położonych w ulicach m. in. Akacjowej, Alei Legionów, biskupa Władysława Bandurskiego, kardynała Stefana Wyszyńskiego i Stefana Okrzei na III legionowskiej Parceli, Kaszubskiej, Gdańskiej, Górnośląskiej, Poznańskiej, Zygmuntowskiej, Parkowej, Bolesława Chrobrego, księdza Piotra Skargi i Stefana Czarnieckiego na legionowskich Przystanku i Ludwisinie oraz ulic Krętej, Dolnej, Aleksandra Wilcza, Polnej i Kwiatowej na legionowskich Bukowcu i Grudziach. Łącznie te integralne części wymienionych powyżej ulic mierzą niespełna 6 tys. m².
Także lasy i działki budowlane
Pozostałe nieruchomości, na których chce się uwłaszczyć gmina Legionowo są zdecydowanie większe i w dokumentach planistycznych miasta przeznaczone są albo pod mieszkaniową zabudowę jednorodzinną albo pod zieleń leśną. Powyższy stan prawny dotyczy łącznie 10 działek, które łącznie mają powierzchnię przeszło 1,4 hektara. Najwięcej tych pełnowymiarowych działek, których pojedyncze powierzchnie liczą nawet 2,5 tys. m², znajduje się na Grudziach m.in. przy ulicach Krętej (2442 m²), 11 Listopada (2120 m²) i Dolnej (2 działki po blisko 650 m²) oraz na Bukowcu m. in. przy ulicach Franciszka Żwirki (1720 m²) i Strużańskiej (854 m²).
Pozostałe 4 mające się stać własnością miasta nieruchomości leżą przy ulicach Parkowej (2 działki), Poznańskiej i Alei Legionów. Każda z nich liczy po blisko 1,5 tys. m².