Legionowo. Miejska przestrzeń wymaga reform! Rusza aktualizacja legionowskich planów i studium

Sobieskiego-Warszawska

Skrzyżowanie ulic Warszawskiej i Sobieskiego w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Ratusz szuka firmy, która oceni aktualność legionowskich przepisów przestrzennych, w tym studium miejskiego z 2017r. Wnioski wyciągnięte z tej analizy mogą stać się podstawą do zmian w przestrzeni publicznej naszego miasta.

Które legionowskie dzielnice wymagają zmian w swojej przestrzeni?

Trwa przetarg na usługę, polegającą na ocenie aktualności przepisów przestrzennych ustanowionych w Legionowie w latach 2016-2018. Firmy zainteresowane realizacją tego zlecenia mogą składać swoje oferty cenowe w magistracie do 10 kwietnia br. Przedmiotem tego konkursu jest ocena aktualności m. in. studium miejskiego z 2017r. oraz 14 miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp) Legionowa, w tym tych regulujących przestrzeń na działkach, na których stoją m. in. przychodnia na tzw. górce i supermarket Kaufland na Piaskach. Ocenie ma też być poddana aktualność przepisów przestrzennych w większości przeznaczających duży atrakcyjny teren znajdujący się przy wlocie do Legionowa, a odgraniczony ulicami Warszawską, Jana III Sobieskiego, Cypriana Kamila Norwida i Piotra Wysockiego pod usługi komercyjne. Podobną analizę przejdą też przepisy przeznaczające kilka odgraniczonych ulicami Adama Mickiewicza, Jagiellońską i Kazimierza Wielkiego na osiedlu Jagiellońska w Legionowie działek pod wielorodzinną zabudowę mieszkaniową z usługami. Weryfikację uniwersalności przejdą też mpzp dla całego Legionowa z 2001r. i 2008r. oraz uchwalone w 2016r. mpzp dla części osiedla Sobieskiego, na której stoją handlowy Maxim i wielorodzinna Faktoria oraz dla części tzw. legionowskiej III Parceli odgraniczonej ulicami Jana Pawła I, Olszankową i Suwalną.

 

Wnioski wyciągną do końca lipca

Firma, która wygra powyższy przetarg będzie musiała do końca lipca br. dokonać analiz aktualności powyższych dokumentów planistycznych Legionowa, zaś w swoich analizach zawrzeć wnioski, co do możliwości ich znowelizowania. Wykonane w ten sposób opracowanie będzie miało na celu diagnozę potrzeb zmian tak we wspomnianych mpzp, jak i w samym studium miasta z 2017r. W finale materiał ten trafi pod obrady legionowskiej rady, od której dalszej woli będzie zależała przyszłość przestrzenna naszego miasta.