Do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla przeszło 25 hektarów położonych na granicy Legionowa i gminy Wieliszew, przylegających do ulic Orzechowej, Suwalnej i Grzybowej złożono tylko 4 uwagi. Jedna z nich, która została uwzględniona przez wiceprezydenta Marka Pawlaka dotyczyła możliwości budowy nowego bloku przy ulicy Olszankowej na osiedlu Młodych.
Trwają prace nad zmianą mpzp dla okolic osiedla Młodych. Chodzi o przeszło 25 hektarów położonych na granicy Legionowa i gminy Wieliszew, przylegających do ulic Orzechowej, Suwalnej i Grzybowej. Niedawno zakończyła się procedura zbierania uwag do projektu tych zmian. Złożono tylko 4 postulaty – 2 z nich zostały uwzględnione przez wiceprezydenta Legionowa, Marka Pawlaka, następnych 2 wiceprezydent nie uwzględnił w reformach planowanych w tej przestrzeni.
Czego dotyczyły odrzucone wnioski?
Wiceprezydent Legionowa, Marek Pawlak zapoznał się z uwagami wniesionymi do projektu nowego mpzp dla okolic osiedla Młodych. Autorami tych postulatów byli właściciel jednej z nieruchomości leżących w tej dzielnicy oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW) w Legionowie. Każdy z tych podmiotów zgłosił po 2 postulaty do reform planowanych w tej części miasta. Właściciel działki położonej na granicy Legionowa i gminy Wieliszew przy ulicy Jaśminowej domagał się zmniejszenia odległości jej linii zabudowy od pobliskich dróg. Wiceprezydent przystał tylko na to rozwiązanie w przypadku ulicy Jaśminowej i zmniejszył tę odległość do 6 metrów.
Przy Olszankowej spółdzielnia chce zbudować nowy 5-piętrowy blok!
Kolejne 2 postulaty złożyła legionowska SMLW. Oba dotyczyły możliwości budowy nowych 5-piętrowych bloków z usługami o nieuciążliwym charakterze przy ulicy Olszankowej, tuż za węzłem przesiadkowym powstałym niedawno na osiedlu Młodych w Legionowie. Wiceprezydent Marek Pawlak uwzględnił tylko jeden z tych postulatów – a mianowicie ten związany z możliwością realizacji takiej inwestycji na mierzącej nieco ponad 1,4 tys. m² działce, na której obecnie znajduje się budynek dawnego Pewexu. I tak, zgodnie z wnioskiem inwestora na tej nieruchomości w przyszłości będzie mógł powstać mierzący 20 metrów wysokości blok, a ją samą będzie można zabudować w maksymalnie 40 procentach, zostawiając przy tym przynajmniej 25 procent powierzchni biologicznie czynnej.
Na budowę drugiego bloku przy ulicy Olszankowej wiceprezydent Pawlak nie zgodził się
Drugi złożony przez SMLW, a odrzucony przez wiceprezydenta Marka Pawlaka wniosek, dotyczył realizacji podobnej inwestycji mieszkaniowej o identycznych parametrach zabudowy na mierzącej blisko 1,7 tys. m² działce położonej po drugiej stronie ulicy Olszankowej, pomiędzy już istniejącymi na osiedlu Młodych blokami. Postulat ten został odrzucony, ponieważ, realizacja takiego przedsięwzięcia wiązałaby się w przyszłości z deficytem miejsc parkingowych na wskazanym osiedlu. – Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy miejskiej Legionowo dopuszcza utrzymanie w mpzp funkcji innych, niż określona w studium, jeżeli wynika ona ze stanu faktycznego. Funkcja dominująca – przeznaczenie terenu w studium, nie jest wyłączna i może być uzupełniana innymi funkcjami, które nie są przeciwstawne przeznaczeniu dominującemu i pogarszać warunków jego funkcjonowania. Zgodnie ze stanem faktycznym na obszarze oznaczonym symbolem 1.KS w projekcie mpzp zlokalizowane są obiekty garażowe oraz parking obsługujący istniejące osiedle mieszkaniowe wielorodzinne. Przeznaczenie terenu działki nr ew. 15/80 obr. 68 pod teren komunikacji samochodowej, na którym dopuszcza się lokalizowanie budynków garażowych, obiektów małej architektury, uzbrojenia terenu, parkingów nie leży w sprzeczności z ustaleniami studium. Wprowadzenie na tym obszarze dodatkowej zabudowy wielorodzinnej spowoduje deficyt miejsc parkingowych dla istniejącej zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej – tak swoją decyzję w tym zakresie uzasadnia wiceprezydent Marek Pawlak.
Przy cmentarzu będzie można budować bliźniaki, a przy Olszankowej zespoły garażowe
Projekt nowego mpzp dla przeszło 25 hektarów położonych na osiedlu Młodych w Legionowie ustanawia tam zabudowę wielorodzinną, jednorodzinną, w tym tę szeregową i usługową. Wprowadza też teren komunikacji samochodowej, na którym w przyszłości będą mogły powstać m. in. zespoły garaży. Szerzej o rozwiązaniach urbanistycznych tam zaplanowanych informowaliśmy w tej wiadomości.
Radni przesądzą
Rozstrzygnięcia prezydenckie, co do uwag wniesionych do projektu mpzp dla okolic osiedla Młodych nie są wiążące. O losie każdej z nich w odrębnych głosowaniach przesądzą radni podczas uchwalania nowego mpzp dla tej okolicy. Kiedy to nastąpi, jeszcze nie wiadomo.