Legionowo. MPZP dla Śródmieścia. 8 działek będzie usuniętych z procedury planistycznej. Dlaczego?

dworzec3

Centrum Komunikacyjne w Legionowie, fot. UM Legionowo (archiwum GP)

Urzędnicy legionowskiego ratusza chcą usnąć 8 działek z procedury urządzania przestrzeni na tzw. legionowskim Śródmieściu. W większości są to tereny przylegające do linii kolejowej od strony ulicy Tadeusza Kościuszki. Uwzględnienie tych nieruchomości w nowym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tej okolicy łączyłoby się, bowiem z koniecznością ograniczenia ich użytkowania w przyszłości, w tym ustalenia na nich zakazu zabudowy mieszkaniowej. W konsekwencji, miasto naraziłoby się na roszczenia pieniężne ze strony właścicieli tych działek.

Zakaz zabudowy przy Centrum Komunikacyjnym i garażach wielopoziomowych

Przybliżmy. Od końca 2017r. trwają prace nad projektem nowego mpzp dla odgraniczonego ulicami Jagiellońską, Aleją 3-go Maja, Tadeusza Kościuszki i Juliusza Słowackiego tzw. Śródmieścia Legionowa. Proces ten wciąż trwa i jeszcze nie wiadomo, kiedy zostanie zakończony. W trakcie przygotowywania dokumentu okazało się, że nieruchomości położone w sąsiedztwie linii kolejowej relacji Warszawa-Nasielsk, a przylegające do zamkniętego obszaru kolejowego, podlegają pewnym ograniczeniom w użytkowaniu, w tym również zakazowi zabudowy. Nieruchomościami kolejowymi w tym przypadku jest teren, na którym stoją dworce kolejowy i autobusowy oraz wielopoziomowe parkingi.

 

Fakt ten zauważył wojewoda mazowiecki w jednym ze swoich rozstrzygnięć nadzorczych. Aby, nie wprowadzać tego rodzaju ograniczeń dla sąsiadujących ze wskazanym zamkniętym terenem kolejowym łącznie 7 działek położonych przy ulicach Tadeusza Kościuszki i Szwajcarskiej w Legionowie, urzędnicy chcą usunąć je z procedury planistycznej dla tej okolicy. – Zmiany w obecnym projekcie planu warunków zagospodarowania dla obszaru położonego pomiędzy linią kolejową relacji Warszawa-Nasielsk, a ulicą Tadeusza Kościuszki łączą się z wprowadzeniem ustaleń w zakresie ograniczeń w użytkowaniu terenów zabudowy mieszkaniowej wzdłuż ulicy Tadeusza Kościuszki, a graniczących z obszarem kolejowym (4U), co naraża gminę na roszczenia przysługujące właścicielom działek w wyniku uchwalenia planu miejscowego – dowiadujemy się z uzasadnienia projektu uchwały w tej sprawie. O tym, czy wskazane tereny zostaną wyłączone z procedury opracowywania nowego mpzp dla tzw. Śródmieścia Legionowa zdecydują miejscy radni na sesji zaplanowanej na następną środę 30 czerwca.

 

 

7 działek

Tereny, które mają być usunięte ze wskazanej procedury planistycznej w większości położone są przy ulicy Tadeusza Kościuszki – są to m. in. działki leżące w sąsiedztwie skrzyżowania tej ulicy z ulicami 3-go Maja i Marszałka Józefa Piłsudskiego, jeszcze przed składem węgla, w miejscu którego w przyszłości ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe. Wśród tych nieruchomości jest też jedna położona przy skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Juliusza Słowackiego oraz jedna leżąca po drugiej stronie torów kolejowych przy ulicy Szwajcarskiej, tuż przy jej skrzyżowaniu z ulicą Warszawską.

Poszli na rękę przedsiębiorcy

Wśród innych nieruchomości usuniętych z procedury urządzania przestrzeni na tzw. legionowskim Śródmieściu jest też ta należąca do znanego lokalnego przedsiębiorcy prowadzącego Centrum Kserograficzne u Adasia. Chodzi o działkę leżącą na rogu ulic Jagiellońskiej i Juliusza Słowackiego, na której obecnie działa market z asortymentem z Chin. Planiści wcześniej proponowali, aby w przyszłości mogły tu być realizowane jedynie usługi, zaś właściciel tej nieruchomości domagał się dopuszczenia tu wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej z usługami jedynie na parterze. Na tę propozycję nie mogli przystać miejscy decydenci, zauważając że takie funkcje na tej działce będą sprzeczne ze studium i w konsekwencji spowodują nieważność przygotowywanego obecnie mpzp.

Chcą uniknąć konfliktów

Rada Miasta, jako organ ustawowo odpowiedzialny za uchwalenie prawa miejscowego w zakresie planowania przestrzennego, posiada w granicach prawa samodzielność oraz swobodę decydowania o losach wszczętej procedury planistycznej, w tym m. in. może wycofać się z inicjatywy planistycznej – tak wiceprezydent Marek Pawlak uzasadnia decyzję o wyłączeniu 8 działek z procedury tworzenia nowego mpzp dla tzw. Śródmieścia Legionowa.  – W świetle wyżej opisanych konfliktów, występujących na płaszczyźnie przestrzennej, ekonomicznej, prawnej i społecznej, podjęcie uchwały uważa się za uzasadnione – dodaje.