Legionowo. Myśliwi będą strzelać do dzików w zamian za pozyskane ich zdrowe tusze. Lada dzień rozpocznie się odstrzał redukcyjny tych zwierząt

dziki6

Dziki zadomowiły się w miastach. Legionowo wybiera bezpieczeństwo mieszkańców. Będzie odstrzał redukcyjny – zapowiadają władze samorządowe Legionowa. Odstrzał dzików zostanie wykonany w pobliskich lasach przez myśliwych z jednego z lokalnych kół łowieckich. – Myśliwi wykonają decyzję nieodpłatnie w zamian za pozyskane tusze, które uprzednio przebada lekarz weterynarii – dowiadujemy się ze strony internetowej miasta Legionowa.

Myśliwi będą strzelać do dzików w zamian za pozyskane ich zdrowe tusze

Starosta legionowski, Roman Smogorzewski wydał decyzję administracyjną, w której nakazał władzom Legionowa odstrzał redukcyjny 30 sztuk dzików z terenu miasta. Decyzja ma być wykonana w ciągu najbliższego roku. Co ważne, na wniosek władz Legionowa, decyzja ta została zmieniona, ponieważ wcześniej odnosiła się do połączonego z farmakologicznym uśmierceniem odłowu 30 sztuk tych zwierząt. Jednak ani powiat, ani wojewoda nie przekazali na ten cel środków finansowych, a gminy samodzielnie nie mogą wydatkować pieniędzy na taki cel. – Legionowo ma już decyzję starosty zezwalającą na odstrzał redukcyjny. Przygotowane jest porozumienie z kołem łowieckim, które ją zrealizuje. Myśliwi wykonają decyzję nieodpłatnie w zamian za pozyskane tusze, które uprzednio przebada lekarz weterynarii. Pewną trudnością jest brak terenów leśnych, gdzie w sposób skuteczny i bezpieczny można zrealizować odstrzał redukcyjny – dowiadujemy się z najnowszego komunikatu, w poniedziałek, 18 listopada 2024 r. umieszczonego na stronie internetowej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie.

 

Opryski i płoszenie dzików

Władze samorządowe Legionowa oraz podległe im służby porządkowe, głównie zaś Straż Miejska (SM) podejmują szereg działań, aby pozbyć się stad dzików z terenu miasta. Aby wypłoszyć dzikie świnie z Legionowa już 2-krotnie dokonano m.in. oprysków na ich najważniejszych trasach migracyjnych, czyli wzdłuż lasów rosnących wokół naszego miasta. Działania te mają na celu zatrzymanie tych zwierząt w pobliskich lasach. Strażnicy miejscy regularnie – bo mniej więcej 2-3 razy w tygodniu – przeprowadzają akcje płoszenia dzików z terenu Legionowa do pobliskich lasów. Tam zaś odbywają się polowania zbiorowe, a myśliwi strzelają do m. in. i tych zwierząt.

Zabiegają o zmiany w prawie umożliwiające finansowanie walki z dzikami w mieście

Oprócz powyższych działań, aktualne władze samorządowe Legionowa zabiegają też, aby w polskim prawie zaszły zmiany umożliwiające im skuteczną walkę z tą stanowiącą zagrożenie dla bezpieczeństwa publicznego zwierzyną. Chodzi głównie o stworzenie podstaw prawnych do finansowania działań polegających na eliminacji populacji tych zwierząt z miasta. – Wystąpiliśmy do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wojewody mazowieckiego, Polskiego Związku Łowieckiego, kół łowieckich i starosty legionowskiego – potwierdza Mirosław Grabowski, zastępca prezydenta Legionowa, który ostatnio uczestniczył również w spotkaniu zorganizowanym na tę okoliczność w polskim Sejmie. – Problem „miejskich dzików”, które upodobały sobie tereny blisko naszych osiedli, parków i domów – również w centrach miast – nie jest odosobniony. Borykają się z nim liczne samorządy. W spotkaniu w Sejmie wzięło udział ponad 40 samorządów z aglomeracji podwarszawskiej oraz reprezentanci ministerstw, myśliwych, Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, weterynarii, Urzędu Wojewódzkiego 
i Urzędu Marszałkowskiego. Spotkania mają być cykliczne, a ich celem jest wypracowanie propozycji zmian legislacyjnych w obowiązującym obecnie prawie – dowiadujemy się ze strony internetowej legionowskiego magistratu.

Spotkanie w Sejmie w sprawie dzików, fot. UM w Legionowie

Spotkanie w Sejmie w sprawie dzików, fot. UM w Legionowie