Lada dzień ratusz ogłosi przetarg na koncepcję budowy nowego skrzydła w Szkole Podstawowej nr 1 (SP nr 1) w Legionowie. Wbrew pierwszym zapowiedziom, gmach ten nie będzie 2-piętrowy, tylko parterowy, zaś jego budowa ruszy najwcześniej w połowie czerwca 2021r.
Do rozbiórki wybudowanego 35 lat temu tymczasowego blaszaka, w którym do dziś uczą się najmłodsi uczniowie z legionowskiej jedynki, i budowy w jego miejscu nowoczesnego skrzydła tej szkoły władze miasta szykują się już od dawna. W tym roku, zgodnie z ich zapowiedziami mają powstać koncepcja i projekt tej inwestycji. Za kilka dni ogłoszony zostanie przetarg na opracowanie 2-wariantowej koncepcji tego przedsięwzięcia. W oparciu o wizje projektantów, władze miasta wybiorą jedną z nich i na jej podstawie opracowany zostanie projekt budowlany przebudowy tej szkoły. – Chcielibyśmy na początku 2020r. pokazać państwu gotowy projekt techniczny tego skrzydła, zaś pod koniec czerwca 2020r. rozpocząć jego budowę. Realizacja tej inwestycji trwałaby około 1,5 roku – zapowiedział wiceprezydent Piotr Zadrożny na ostatnim (15 maja br.) posiedzeniu komisji oświaty, kultury i sportu.
Skrzydło w parterze, a nie na 2 piętrach
W marcu br. dyrekcja SP nr 1 zaproponowała, aby w miejscu zburzonego blaszaka powstał liczący 2 tys. m² budynek połączony ze starym głównym gmachem szkoły. Plany te jednak uległy zmianie, bowiem nowe skrzydło tej szkoły ma być budynkiem parterowym, a nie jak pierwotnie zakładano 2-piętrowym. – Wspólnie z dyrekcją SP nr 1 wybraliśmy rozwiązanie polegające na budowie tego łącznika w parterze. Założyliśmy sobie, że budowa 2 kondygnacji, mimo że zajmie mniej miejsca, będzie droższa o około 30 procent – tłumaczył radnym z komisji oświaty, kultury i sportu wiceprezydent Zadrożny. W tym nowym szkolnym skrzydle mają powstać m. in. nowe sale lekcyjne, pokój nauczycielski i szatnia. Kuchnia i stołówka znajdujące się w starym gmachu placówki, także mają być przebudowane. Z zapowiedzi władz ratusza wynika, że na czas robót budowlanych prowadzonych w przyszłym roku, szkoła nie zostanie zamknięta i dzieci będą mieć w niej normalne lekcje. W tym celu m. in. szkolnej sali gimnastycznej utworzone zostaną tymczasowe sale lekcyjne.
Hala pokroju Areny przy dwójce bez szans?
Druga największa w tej kadencji legionowskiego samorządu inwestycja oświatowa, którą jest budowa hali sportowej przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2 (ZSP nr 2), niestety nie jestw tak zaawansowanej fazie realizacji. – Jesteśmy na etapie zbierania potrzeb. Przed nami typowo techniczne spotkania z przedstawicielami szkoły – poinformował radnych z komisji oświaty, kultury i sportu wiceprezydent Piotr Zadrożny. Przypomnijmy, że pod koniec lutego br. dyrekcja i pedagodzy z tej szkoły zapoznali legionowskich włodarzy ze swoimi marzeniami na temat przyszłego kształtu tej hali. – Licząca 1,8 tys. m² sala wysokości hali piętrowej z pełnowymiarowym boiskiem do gry w piłkę ręczną, trybunami, siłownią oraz z pomieszczeniami do gry w tenisa stołowego i zajęć z integracji sensorycznej – tak ich zdaniem powinien wyglądać ten szkolny obiekt sportowy. Władze miasta dość ostrożnie odniosły się wówczas do tych potrzeb. To stanowisko potwierdził ostatnio wiceprezydent Piotr Zadrożny. – W mojej ocenie powinien to być obiekt typowo szkolny, który umożliwia prowadzenie rozgrywek na poziomie szkolnym – powiedział w minioną środę (15 maja br.).
Sala na koniec kadencji
W przypadku budowy przyszkolnej hali sportowej przy ulicy Jagiellońskiej w Legionowie nie uzgodniono jeszcze żadnych konkretnych koncepcji. Stąd trudności w przewidywaniu prawdopodobnych terminów realizacji tej inwestycji. – Myślę, że nie będziemy prowadzili tych dwóch inwestycji równocześnie. Będą one rozciągnięte w czasie. Musimy koszty tych przedsięwzięć uwzględnić w kolejnych budżetach miasta – dał do zrozumienia wiceprezydent Piotr Zadrożny, zaś jego wcześniejsze zapowiedzi co do startu formalnych prac związanych z budową nowego skrzydła w SP nr 1 każą przypuszczać, że budowa hali sportowej przy ZSP nr 2 rozpocznie się dopiero po zakończeniu tej pierwszej inwestycji i nastąpi to nie wcześniej niż w 2022r.