W Polsce z powodu otępienia i zaburzeń pamięci choruje blisko pół miliona ludzi. Prawie połowa z nich jest dotknięta najcięższą postacią – chorobą Alzheimera.
Wbrew powszechnym opiniom, zaburzenia te nie dotyczą tylko osób starszych i nie są normalnym objawem starzenia się. Oprócz choroby Alzheimera, Parkinsona czy Pika, do demencji mogą prowadzić również choroby naczyniowe, takie jak udar, wylew, zawał serca, a nawet wysokie ciśnienie, cukrzyca i dolegliwości kardiologiczne. Schorzenia mogą dotknąć każdego z nas, w każdym wieku i czasie. Im wcześniej zauważy się objawy i podejmie terapię, tym większa nadzieja na powstrzymanie choroby, a w licznych przypadkach powrotu do sprawności.
Bywa jednak, że choroba przyjmuje przewlekłą postać. Wtedy ciężar opieki medycznej, finansowej i socjalnej nad osobami, które tracą sprawność do samodzielnego życia, przejmują na siebie bliscy. Potrzebują wsparcia i życzliwości ze strony otoczenia, informacji oraz fachowej porady, aby mogli udźwignąć nadzwyczaj ciężkie brzemię, jakim jest opieka nad osobą chorą przewlekle, tracącą pamięć.
Zaniki pamięci mogą przytrafić się w najmniej spodziewanym momencie i warto mieć przy sobie informacje niezbędne do udzielenia nam pomocy. Dobrym pomysłem jest naklejka z zapisanymi na niej podstawowymi danymi, które pozwolą pomagającej nam osobie na ustalenie naszej tożsamości oraz skontaktowanie się z naszymi najbliższymi.
Odbierz naklejkę
Przyjdź i odbierz naklejki w Urzędzie Miasta Legionowo dla osób dotkniętych chorobą Alzheimera i demencją. Naklejki do odebrania w Wydziale Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych – Ratusz, III piętro, pok. 4.25.