„Legionowo naszych marzeń. Stwórzmy je razem”. Plener malarski XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami

IMG_20240608_153329 (1)_wynik

8 czerwca 2024 r.  Park Zdrowia po raz kolejny powitał piękną pogodą 40 osobową grupę Laureatów konkursu plastycznego Przeglądu Twórczości XIII Dni Osób z Niepełnosprawnościami miasta Legionowo i powiatu Legionowskiego.  Wzięli oni udział w plenerze malarskim, który towarzyszył 44. Dniom Legionowa.  Temat przewodni wydarzenia brzmiał: „Legionowo naszych marzeń. Stwórzmy je razem”. Organizatorami spotkania byli MOK Legionowo, PCPR Legionowo oraz Fundacja „Promień Słońca”.  W wydarzeniu uczestniczyli  członkowie rodzin oraz goście, w tym wicestarosta powiatu legionowskiego Konrad Michalski, prezydent miasta Bogdan Kiełbasiński, wiceprezydent Mirosław Grabowski, radni powiatu legionowskiego Sylwia Krzyżanowska-Grabiec. Michał Kobrzyński, Marcin Fabisiak, dyrektorzy instytucji oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych.

 

Barbara Retmaniak, kierownik artystyczny o plenerze, jego historii

Od  pierwszego pleneru jego kierownikiem artystycznym jest  Barbara Retmaniak znana artystka, uczennica profesorów: Czajki, Węgrzyna, Marii Uśpieńskiej. Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych (Francja, Włochy, Kowel, Warszawa, Legionowo). Uczestniczy i organizuje plenery ogólnopolskie i międzynarodowe. Jest emocjonalnie związana z tym społecznym  legionowskim projektem.   „W 2011r. p. Jerzy Jastrzębski doprowadził do realizacji pierwszej edycji pleneru integracyjnego „Chodź pomaluj mój świat”. -rozpoczęła artystka-Obecnie mamy za sobą XIII edycję tego wyjątkowego wydarzenia. „Moje Legionowo – twórzmy je razem” podjęty przez nas temat nie nowy, bo jak i sam plener jest kontynuacją wieloletnią wspierany przez władze powiatu i miasta Legionowa i podległe im instytucje. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu przybyłych podopiecznych, wolontariuszy, opiekunów artystycznych, również przypadkowych gapiów i przechodniów powstało niebanalne ogromne dzieło na płótnie mierzącym 30 metrów. Termin pleneru nie przypadkowo zbiega się z obchodami Dni Legionowa, po to aby lokalna społeczność uczestnicząca w imprezie mogła się włączyć we wspólne malowanie świata, bo wspólne tworzenie łączy, przełamuje bariery, integruje. Szczególna atmosfera tych spotkań sprzyja ekspresji, kreatywności i z pewnością zapada w pamięci a dokonania artystyczne wspomagają proces  terapeutyczny. Takie wspólne działania to także sposób na samotność, zapomnienie o niepełnosprawności, poznanie nowych ludzi odkrywanie siebie i doskonalenie swojego warsztatu. Formułę pleneru modyfikujemy z roku na rok, staramy się aby nie była osadzona w sztywnych ramach aby dała sposobność do nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni. Czas trwania pleneru został w tym roku wydłużony właśnie po to aby jak największa liczba osób miała możliwość włączenia się we wspólne działania. Entuzjazm i wdzięczność, radość tworzenia przekonują nas, że jest to pomysł trafiony i wart kontynuowania.”- podkreśliła Barbara Retmanik.

Organizatorzy realizują poprzez plener konkretne cele. Z założenia ma on promować środowisko osób z niepełnosprawnościami, zmieniać postawy mieszkańców wobec tej grupy społecznej. I przynosić pozytywne rezultaty dla stron biorących w nim udział.

 

 

Korzyści płynące z pleneru „Chodź pomaluj mój świat”

Oprócz korzyści dla Laureatów, o których mówi Barbara Retmaniak  to  możemy dopatrzeć się ich dla mieszkańców, społeczności lokalnej i konkretnie dla Legionowa. Dla mieszkańców wydarzenia takie jak plener malarski zwiększają świadomość na temat problemów i potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co może prowadzić do większej empatii i zrozumienia w społeczności lokalnej. Uczestnictwo w plenerze i możliwość oglądania prac twórczych laureatów Gali wzbogaca ofertę kulturalną miasta i dostarcza mieszkańcom nowych doświadczeń artystycznych. Dla miasta organizacja takich wydarzeń przyczynia się do promocji Legionowa jako miasta wspierającego integrację i rozwój kulturalny. Wydarzenia tego typu sprzyjają budowaniu silniejszych więzi społecznych w mieście, co przyczynia się do lepszej współpracy i wzajemnego wsparcia wśród mieszkańców. Dochodzi do tego korzyść materialna jaką jest wykonane przez uczestników dzieło, które będzie prezentowane w przestrzeni publicznej.

Jerzy Jastrzębski