Legionowo. Nowy rodzaj kubłów na śmieci w zabudowie jednorodzinnej. Co należy wrzucać do brązowych pojemników?

bioodpady

Bioodpady, fot. UM w Legionowie

Brązowe 120 litrowe pojemniki na bioodpady kuchenne są obecnie dostarczane legionowianom z domków jednorodzinnych. Od 1 marca 2022r. trzeba będzie tam wrzucać warzywne i owocowe obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny oraz resztki jedzenia pochodzenia roślinnego.

Od 1 marca 2022r.

Operatorzy śmieciowi Legionowa tj. firmy Ms-Eko i Eko-Max Recykling dostarczają obecnie legionowianom z domków jednorodzinnych brązowe 120 litrowe pojemniki na bioodpady kuchenne. Pojawienie się nowych kubłów do segregacji śmieci oznacza, że z tych zmieszanych mieszkańcy z zabudowy jednorodzinnej miasta od 1 marca 2022r. będą musieli wydzielać frakcję bio. Innymi słowy, bioodpady kuchenne będą teraz musieli wrzucać do tych brązowych kubłów. – Selektywna zbiórka bioodpadów kuchennych nie będzie dotyczyła właścicieli nieruchomości korzystających ze zwolnienia z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, kompostujących bioodpady w kompostowniku przydomowym – zastrzegają legionowscy urzędnicy. Podobny obowiązek nałożono na m. in. legionowian z blokowisk w zeszłym roku. W lipcu 2021r. w altankach śmietnikowych na legionowskich blokowiskach, obok pojemników żółtych, niebieskich i zielonych, pojawiły się bowiem też takie i w kolorze brązowym z napisem bio.

 

Co jest bioodpadem?

Warzywne i owocowe obierki, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty i rośliny, resztki jedzenia pochodzenia roślinnego – takie śmieci powinny trafić do brązowych pojemników. Co ważne, aby tego rodzaju odpady nadały się do kompostowania, nie wolno ich pakować do woreczków foliowych. Poleca się wrzucanie ich luzem, albo pakowanie do papierowych torebek. – Kości, resztki mięsa, tłuszczów, nabiału, niedopałki papierosów, odchody zwierzęce, popsute artykuły spożywcze, ziemia, czy też kamienie – takich śmieci nie wolno wrzucać do brązowych kubłów. One powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane. Jeśli mamy wątpliwości, czy dany odpad jest bioodpadem czy też nie, lepiej wrzućmy go do pojemnika na odpady zmieszane. – Prosimy, by wrzucać do pojemników bioodpady kuchenne luzem lub w specjalnych przeznaczonych do tego workach biodegradowalnych. Prawidłowa selektywna zbiórka bioodpadów kuchennych jest bardzo ważnym elementem, który sprzyja ochronie środowiska. Jest też bardzo korzystna dla mieszkańców i gminy, ze względu na to, że zagospodarowanie tej frakcji odpadów jest zdecydowanie tańsze, niż frakcji zmieszanych odpadów komunalnych (niesegregowanych), do których do tej pory wrzucane były bioodpady kuchenne, a które to stanowią co najmniej 50 procent odpadów w naszej gminie. Im więcej uda nam się zebrać bioodpadów kuchennych tym mniej będzie mieszanych, a co za tym idzie gmina będzie mniej płacić za zagospodarowanie odpadów. Prawidłowa zbiórka to duża korzyść finansowa, dzięki której do końca roku będzie można utrzymać stałe ceny. Liczymy na to że mieszkańcy docenią wartość ekologiczną oraz oszczędności i będą przykładać się do prawidłowej selektywnej zbiórki odpadów – mówi Jacek Kaca, zastępca kierownika referatu ochrony środowiska Urzędu Miasta w Legionowie.