Legionowo. Oblężenie na Królewską Dwójkę. Dla 76 zdecydowanych uczniów zabrakło miejsca!

zso-2-szkola

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

76 uczniów, dla których ZSO 2 przy ul. Królowej Jadwigi w Legionowie było liceum pierwszego wyboru, niestety nie dostało się do tej szkoły. Muszą szukać szczęścia w szkołach, które były ich kolejnymi wyborami. Czy tam znajdą się dla nich miejsca, przekonają się pod koniec przyszłego tygodnia.

W działającym przy ulicy Królowej Jadwigi w Legionowie II Liceum Ogólnokształcącym miejscy urzędnicy zwiększyli liczbę miejsc i dla tegorocznych absolwentów podstawówek oraz gimnazjów przygotowali ich łącznie 240. Uczniów, dla których legionowska Królewska Dwójka była szkołą pierwszej preferencji, było aż 316. Oznacza to, że dla aż 76 z nich najprawdopodobniej zabraknie miejsca w tej szkole. Jeśli nie wszyscy absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w wyniku tego pierwszego etapu rekrutacji dostali miejsce w tym liceum, do przyszłego czwartku (25 lipca br.) nie potwierdzą swojego wyboru i nie dostarczą swoich świadectw ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowej, to w Królewskiej Dwójce zwolnione zostaną miejsca i uczniowie, dla których szkoła ta była np. drugim albo kolejnym wyborem będą mogli je przejąć.

 

 

Szkoły nie są z gumy! – ocenia Zadrożny

W Królewskiej Dwójce łącznie utworzono 8 klas – 4 dla absolwentów podstawówek i 4 dla absolwentów gimnazjów. Uczniom zaproponowano naukę w klasach europejskich, medialnych, medycznych i informatyczno-matematycznych. – Liczba chętnych z pierwszej preferencji do liceum po gimnazjum to 166 osób, ogółem zaś liczba chętnych wyniosła 727 uczniów. Z kolei po szkole podstawowej liczba chętnych z pierwszej preferencji wyniosła 150 uczniów, ogółem zaś liczba chętnych wyniosła 825 uczniów – podsumowuje rekrutację w tej jedynej prowadzonej przez miasto szkole średniej legionowski magistrat. Aby dostać się do tej szkoły, trzeba było zdobyć minimum 103,4 punktów. Wspomniana punktacja dawała absolwentom gimnazjów gwarancję znalezienia się w gronie uczniów klasy matematyczno-informatycznej. – Staraliśmy się zapewnić jak największą liczbę miejsc w jedynym prowadzonym przez gminę liceum, ale niestety szkoły nie są z gumy, nie da się też na szybko dobudować dodatkowego skrzydła, czy piętra. Ten chaos minie w ciągu 3-4 lat, kiedy to edukację zakończy tzw. podwójny rocznik. Niestety, z powodu nieprzemyślanych kroków rządzących, to samorządy, a przede wszystkim uczniowie, ponoszą poważne konsekwencje. Miejsc brakuje, nawet dla tych wyróżniających się uczniów – ocenia wiceprezydent Piotr Zadrożny.

W przyszłym tygodniu rekrutacji ciąg dalszy

W przyszły czwartek (25 lipca br.) okaże się, w ilu szkołach – nie tylko tych działających na terenie powiatu legionowskiego – są jeszcze wolne miejsca. Uczniowie, którym się nie poszczęściło podczas rekrutacji do Królewskiej Dwójki w Legionowie, będą mogli wtedy ubiegać się o te wolne miejscówki.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 7

  1. Żeby się dostać do liceum Królewska Dwójka przy ul. Królowej Jadwigi w Legionowie – wszyscy absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów, mają do 25 lipca br. dostarczyć świadectwa dojrzałości.

    • Królewska Dwójka w rankingu Perspektywy 2019 nie była w ogóle sklasyfikowana: w ogólnopolskim rankingu miejsce 1000+ i mazowieckim miejsce 150+. Dlatego jest wskazane, żeby przed przyjściem do tego liceum, wszyscy absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów mieli zdaną maturę, bo po ukończeniu Królewskiej Dwójki mogą ją nie zdać.

      • Nie no bez przesady, jak ktoś się będzie uczył i jeszcze sam przy tym pracował to i tam powinien zdać maturę. Choć prawdą jest, że w rankingach perspektyw brylują tylko dwie szkoły z naszego powiatu Salezjanie (72 msc. na Mazowszu) i PZSP Serock (36 msc. na Mazowszu) obie szkoły ze srebrnymi tarczami. Miejmy nadzieje, że pozostałe szkoły wezmą przykład z tych dwóch i zaczną przykładać się do nauczania.

      • Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej jest trochę lepsze w tym rankingu od Królewskiej Dwójki, ale też słabizna – 878 miejsce w kraju i 150+ w województwie mazowieckim. Może do Konopnickiej przyjmują absolwentów szkół podstawowych i gimnazjów bez matury?

    • Wygląda, że w Królewskiej Dwójce zmienili kryterium przyjęcia, bo teraz w tym artykule pisze, że absolwenci szkół podstawowych i gimnazjów mają dostarczyć świadectwa ukończenia gimnazjum lub szkoły podstawowej – już bez wymaganego wcześniej świadectwa dojrzałości.

      • Yyyy… Ale swiadectwo dojrzalosci otrzymuje sie PO ukonczeniu szkoly sredniej, a nie w momencie skladania do niej papierow…

  2. Poziom klas będzie faktycznie niesamowity. Dlaczego władze miasta nie są zainteresowane podniesieniem poziomu w szkołach średnich? Dzieciaki które mają jakieś ambicje i co najmniej 150 pkt a nie 104 i to w najlepszej z klas, muszą szukać dobrej szkoły w Warszawie. I tak się dzieje! Kiedyś była konkurencja pomiędzy „konopem” a „dwójką” a teraz toleruje się bylejakość. Na tę bylejakość składa się tolerowanie sposobu zarządzania placówkami, wynagradzanie i traktowanie nauczycieli i promowanie miernoty w liceach. Dobrzy nauczyciele pouciekali, zapytajcie swoje dzieciaki. Wystarczy sprawdzić rankingi i zdawalność matur. O szkolnictwie zawodowym na poziomie to już w ogóle nie ma mowy! Władze miasta nie chcą zauważyć że dobra oferta edukacyjna przyciąga nowych mieszkańców i podatników nie wspominając już o tych którzy w Legionowie mieszkają i których dzieci są zmuszone szukać szkół w pobliskiej Warszawie.

Dodaj komentarz