Utajnione w części zapisy 10-letniej umowy dzierżawy terenów pomiędzy ulicami Suwalną, Olszankową i Władysława Sikorskiego w Legionowie mogą sugerować, że na wskazanych nieruchomościach będą magazynowane i przeładowywane śmieci pochodzące nie tylko z Legionowa.
Skąd będą pochodziły śmieci?
W czwartek, 9 stycznia 2023 r. władze Legionowa udostępniły zapisy zawartej 29 grudnia 2022 r. z firmą Ms-Eko z Warszawy 10-letniej umowy dzierżawy terenów położonych przy ulicy Władysława Sikorskiego pod działalność stacji przeładunkowej dla śmieci. Część zapisów utajniono na wniosek firmy Ms-Eko. Szczególnie duży niepokój mogą budzić zapisy o pochodzeniu składowanych i magazynowanych na tym placu śmieci. Część z nich utajniono, co może sugerować, że będą tam zwożone śmieci nie tylko z Legionowa. Lęk ten może być wśród legionowian spotęgowany z uwagi na fakt, że firma Ms-Eko odbiera też śmieci z innych gmin w powiecie legionowskim, w tym m. in. z gminy Wieliszew.
Wypowiedzenie dzierżawy nic nie da, ponieważ dzierżawca nadal będzie mógł korzystać z tego terenu
Z zawartego pod koniec 2022 r. kontraktu wynika, że firma Ms-Eko będzie płacić miejskiej spółce KZB Legionowo czynsz dzierżawny w wysokości tylko niespełna 5 tys. zł miesięcznie. Tego rzędu ma również płacić kary umowne w sytuacjach m. in. uniemożliwienia miastu przeprowadzenia kontroli punktu przeładunku śmieci, udostępnienia tych terenów w jakiejkolwiek formie innym podmiotom, czy też niewywiezienia po dobie z tego punktu niesegregowanych odpadów komunalnych. Ważną informacją jest ta mówiąca o tym, że tę 10-letnią umowę, każda z jej stron może rozwiązać w dowolnej chwili, bez podania przyczyny przy zachowaniu 1-miesięcznego okresu wypowiedzenia. Zapis ten może jednak okazać się martwy, ponieważ w dalszych częściach tej umowy znajdują się paragrafy umożliwiające firmie Ms-Eko korzystanie z tych nieruchomości, nawet po wypowiedzeniu dzierżawy tych terenów przez miasto. Te ostatnie mówią, że przedsiębiorca, nawet po rozwiązaniu tej umowy, może na tych nieruchomościach dalej prowadzić swoją działalność, tylko wtedy jest zobowiązany do zapłacenia dodatkowych kar umownych na rzecz miasta, przekładających się na kwotę niespełna 7 tys. zł w skali jednego miesiąca.
Które śmieci wywiozą z Sikorskiego po dobie, a które po 3 latach?
W myśl zapisów umowy, w punkcie przeładunkowym śmieci przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie dłużej niż dobę nie będą mogły być magazynowane śmieci takie jak m. in. bioodpady, odpady zmieszane z domostw i te pochodzące z targowisk. Do czasu wywozu, śmieci te będą mogły być przechowywane w ustawionych na placu kontenerach lub luzem w boksach. Pozostałe śmieci w tym m. in. wszystkie odpady zbierane w sposób selektywny, a także te niebezpieczne będą mogły być przetrzymywane na terenach przy ulicy Władysława Sikorskiego znacznie dłużej – w myśl merytorycznych przepisów krajowych odpady przeznaczone do składowania będą mogły być magazynowane na tym placu przez co najwyżej rok, natomiast te nieprzeznaczone do składowania przez maksymalnie 3 lata. Tego rodzaju śmieci mają być gromadzone w ustawionych na tym placu kontenerach lub leżeć tam luzem. Ten ostatni sposób przechowywania odnosi się m. in. do szkła, zmieszanych odpadów opakowaniowych, gruzu betonowego i ceglanego, drewna zawierającego substancje niebezpieczne oraz gleby, ziemi i kamieni. O wszystkich rodzajach śmieci, które najpewniej trafią do ich stacji przeładunkowej zlokalizowanej w Legionowie szczegółowiej można dowiedzieć się z zawartej umowy dzierżawy oraz z jej załączników. Całość tych dokumentów publikujemy poniżej.
Umowa dzierżawy terenów przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie pod stację przeładunkową dla śmieci, fot. UM Legionowo