Na łącznie 53 wniosków, które złożono do projektowanego dla całego Legionowa planu ogólnego, kilka z nich dotyczy zmniejszenia intensywności zabudowy obowiązującej w tzw. Śródmieściu. – Należy zakazać tam nadmiernego dogęszczenia zabudowań szeregowcami i blokami na działkach o małej powierzchni. – podnoszą wnioskodawcy. Inni mieszkańcy wnioskują by na Batorego 11 mógł powstać 5 piętrowy blok.
Pod koniec maja 2024 r. legionowski samorząd drogą uchwały zapoczątkował procedurę sporządzania planu ogólnego dla całego miasta, który zgodnie z ostatnią nowelizacją ustawowych przepisów dotyczących planowania przestrzennego ma zastąpić dotychczasowe, pochodzące z 2017 r. studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Informowaliśmy o tym dość szczegółowo w tej i w tej wiadomości.
Złożono 53 wniosków
Po podjęciu powyższej uchwały rozpoczęto zbieranie wniosków wśród legionowian do wstępnych założeń urbanistycznych dla tych mających być w przyszłości uchwalonych nowych legionowskich przepisów przestrzennych. Mieszkańcy mogli je składać w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie do 20 sierpnia 2024 r. Łącznie złożonych zostało 53 wniosków. Większość z nich ma bardzo rozbudowany charakter i dotyczy setek nieruchomości położonych na terenie całego Legionowa. Niektóre z nich powtarzają się kilkukrotnie.
Czego dotyczą wnioski?
Charakter wniosków złożonych do wstępnych założeń urbanistycznych dla przyszłego planu ogólnego dla całego Legionowa jest bardzo zróżnicowany. Jedne wnioski dotyczą umożliwienia budowy w naszym mieście nowych bloków, inne domów jednorodzinnych, w tym tych realizowanych w formie szeregowej, kolejne realizacji terenów zielonych i rekreacji, jeszcze inne dopuszczenia możliwości budowy nowych obiektów oświatowych i ośrodków zdrowotnych, czy też powiększenia cmentarza parafialnego mieszczącego się na III Parceli. Z uwagi na mnogość postulatów dotyczących przyszłego urządzenia przestrzeni publicznej w Legionowie, będziemy je opisywać w oddzielnych wiadomościach. W tej wiadomości przedstawimy wnioski dotyczące zmniejszenia intensywności zabudowy w tzw. legionowskim Śródmieściu, dla którego miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) uchwalono we wrześniu 2021 r.
Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tzw. Śródmieścia Legionowa, fot. UM w Legionowie
Gdzie leży tzw. legionowskie Śródmieście?
Kilkanaście, niemal identycznych w treści, wniosków złożonych do założeń urbanistycznych stanowiących podwaliny nowego ogólnego planu przestrzennego dla Legionowa odnosiło się do zmian w intensywności zabudowy dla tzw. Śródmieścia Legionowa, czyli tej części miasta odgraniczonej ulicami Jagiellońską, Aleją 3-go Maja, Tadeusza Kościuszki i Juliusza Słowackiego, z takimi przecznicami jak ulice Władysława Reymonta, Stefana Batorego, Henryka Sienkiewicza, Mikołaja Kopernika i Tadeusza Kościuszki.
Niższa zabudowa?
Obywatele wnioskują, aby dla całego powyżej opisanego obszaru ograniczyć wysokość wszelkiej zabudowy, czyli tej usługowej oraz mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej jedynie do 12 metrów. Przepisy przestrzenne obecnie obowiązujące w tym miejscu dopuszczają budowę bloków w ścisłym centrum Legionowa o maksymalnej wysokości 16 metrów oraz domów jednorodzinnych i budynków usługowych o wysokości nie większej, jak 12 metrów. Wnioskodawcy postulują ponadto, aby wszystkie nieruchomości znajdujące się w tej części Legionowa można było w przyszłości zabudować w maksymalnie 70 procentach. Chcą też, aby powierzchnia biologicznie czynna znajdujących się tu działek została ustalona na poziomie przynajmniej 30 procent. Przepisy przestrzenne obecnie obowiązujące w tzw. legionowskim Śródmieściu powyższe parametry związane z intensywnością zabudowy kształtują na innych, bardziej zróżnicowanych poziomach. Dla działek, na których można budować budynki mieszkalne jednorodzinne i usługowe, wskaźnik maksymalnej powierzchni zabudowy kształtuje się na poziomie od 40 do 50 procent, zaś wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej wynosi przynajmniej 30 procent. Natomiast dla nieruchomości, na których można budować bloki, wskaźnik maksymalnej powierzchni zabudowy kształtuje się na poziomie od 40 do aż 80 procent, zaś wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej na poziomie od 10 do 30 procent.
Trzeba zakazać dogęszczeń w Śródmieściu Legionowa – podnoszą obywatele
– Należy tam zakazać nadmiernego dogęszczenia zabudowań szeregowcami i blokami na działkach o małej powierzchni. Z uwagi na specyficzny charakter architektury należy ograniczyć możliwość skracania odległości pomiędzy budynkami pod względem przesłaniania i zacieniania, na co pozwala zabudowa śródmiejska – podnoszą mieszkańcy w dalszej części swoich wniosków odnoszących się do pożądanych kierunków reform przestrzennych mających się dokonać m.in. w Śródmieściu w ramach ogólnego planu przestrzennego Legionowa.
Tylko usługi, zamiast usług i bloków przy Jagiellońskiej?
Odnośnie 2 nieruchomości istniejących we wskazanej przestrzeni publicznej złożono 2 wnioski dotyczące albo zmiany ich przeznaczenia, albo zwiększenia intensywności ich zabudowy. Pierwszy z wniosków złożyła fundacja Emanio Arcus z Legionowa. Dotyczy on przeznaczenia mierzącej nieco ponad 600 m² działki usytuowanej przy ulicy Jagiellońskiej w Legionowie, a oznaczonej na poniższej grafice kolorem niebieskim pod zabudowę usługową. Przepisy przestrzenne aktualnie obowiązujące w tej części Legionowa dopuszczają realizację na tej nieruchomości, tak zabudowy usługowej, jak i tej mieszkaniowej wielorodzinnej. Fundacja Emanio Arcus działa od 2012 r. Jej głównym celem statutowym jest niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym oraz wykluczonym społecznie. W ostatnim czasie wskazana organizacja stała się koncesjonariuszem Radia Bezpieczna Podróż tj. pierwszej w Europie i w Polsce rozgłośni tworzonej przez zespół osób z niepełnosprawnościami. Wcześniej na tym terenie swoją siedzibę miało Radio Hobby, a obecnie działa tam restauracja Zdrówko.
5-piętrowy blok przy Batorego 11?
Drugi wniosek dotyczy mierzącej blisko 1,4 tys. m² nieruchomości położonej przy ulicy Stefana Batorego 11 w centrum Legionowa, którą na poniższej grafice oznaczono kolorem niebieskim. Jej właściciele chcą, aby nowy przestrzenny plan ogólny miasta umożliwiał budowę w tym miejscu 5-piętrowych bloków. Domagają się też zwiększenia wskaźnika maksymalnej powierzchni zabudowy tej nieruchomości z obecnie obowiązującego na poziomie 80 procent do 85 procent w przyszłości.
Władze Legionowa obecnie analizują wnioski złożone przez mieszkańców i przedsiębiorców do projektu planu ogólnego dla całego miasta. Przekażą je następnie projektantom, którzy opracują ten dokument. Potem, zostanie on skonsultowany z mieszkańcami, zaś na samym końcu samorząd go uchwali, nadając mu tym samym moc obowiązującą. O szczegółach związanych z przeprowadzeniem tej czasochłonnej i dość skomplikowanej procedury informowaliśmy w tej wiadomości.