Legionowo. Podnośnik strażaków znowu w naprawie. Czy mieszkańcom grozi niebezpieczeństwo?

Wysłużony podnośnik KP PSP w Legionowie

Wysłużony podnośnik KP PSP w Legionowie

W ostatnich tygodniach do interwencji na ternie powiatu legionowskiego przyjeżdżały podnośniki z Wołomina czy Warszawy. Specjalistyczne auto, niezbędne do niesienia pomocy w przypadku zdarzeń na dużych wysokościach kolejny raz jest niesprawne. Jak się okazuje urządzenie ma wiele lat i było wcześniej wielokrotnie naprawiane. Wtedy także nie jeździło do pożarów. Czy mieszkańcom powiatu grozi niebezpieczeństwo?

Od kilku już dni podczas interwencji strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, gdzie potrzebny był specjalistyczny podnośnik na miejsce musiał dojeżdżać podnośnik np. z JRG 10 Warszawa i JRG 11 Warszawa. Tak było np. we wtorek (8 czerwca) podczas pożaru domu jednorodzinnego w Aleksandrowie przy ulicy Małołęckiej. W tym zdarzeniu na miejsce dojechał specjalistyczny podnośnik z JRG 10 Warszawa (więcej pisaliśmy TUTAJ). Następna sytuacja miała miejsce w środę (9 czerwca) w Legionowie. Na siódmym piętrze bloku przy ulicy Królowej Jadwigi w elewacji budynku zaplątała się kawka. Strażacy, żeby dostać się do ptaka czekali na przyjazd podnośnika z jednostki JRG 11 Warszawa (więcej pisaliśmy TUTAJ).

 

W samym Legionowie jest bardzo dużo wysokich bloków, nie brakuje ich na terenie gminy Jabłonna, Wieliszew. W ostatnim czasie takie budynki powstają na ternie gminy Nieporęt w Zegrzu Południowym, gdzie jest także wiele dużych ośrodków turystycznych. W gminie Serock także mamy kilka wielokondygnacyjnych obiektów hotelowo-konferencyjnych, a także bloki w centrum miasta.

Posiadania sprawnego, nieawaryjnego podnośnika jest dla powiatu legionowskiego koniecznością. Czas dojazdu do zdarzeń aut spoza powiatu z pewnością będzie dłuższy niż z naszej jednostki przy skrzyżowaniu ul. Barskiej i Jagiellońskiej. Zapytaliśmy strażaków z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Legionowie o aktualny status podnośnika i jak widzą w przyszłości zabezpieczenie powiatu w tym zakresie. – Podnośnik SH-40 jest wystawiony z podziału bojowego z powodu konieczności wymiany uszczelnień hydraulicznych i trwa obecnie jego naprawa. Jest to pierwsza naprawa pojazdu w bieżącym roku – poinformował naszą redakcję Naczelnik Wydziału Operacyjnego KP PSP w Legionowie bryg. Tomasz Wołoszyn. Wiemy, że auto w poprzednich latach też wielokrotnie ulegało awariom, a koszty ich napraw wynosiły kilkadziesiąt tysięcy złotych.

To weteran

Nasza redakcja ustaliła, że specjalistyczny podnośnik sh-40 oraz podwozie, na którym jest zamontowany i które są na wyposażeniu KP PSP w Legionowie liczą już sobie 20 lat (gdy go kupowano Roman Smogorzewski był Starostą Legionowskim). W rozmowie ze specjalistami udało nam się dowiedzieć, że średnio takie wozy z podnośnikami służą strażakom ok. 15 lat. Okazuje się więc, że nasz podnośni to już weteran, który ma po prostu prawo się psuć. Pytaliśmy strażaków z KP PSP w Legionowie jakie są plany wobec wysłużonego podnośnika, czy planowany jest może jego generalny remont – Nie planuje się tzw. „generalnej naprawy” podnośnika, natomiast tut. KP PSP jest na etapie starań o pojazd nowy, na podstawie normatywu wyposażenia uzgodnionego z Mazowieckim Komendantem Wojewódzkim PSP – przekazał bryg. Tomasz Wołoszyn.

Duży wydatek

Okazuje się, że strażacy z KP PSP w Legionowie starają się przekonać Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie o wyposażenie legionowskiej strażnicy w nowy podnośnik, który zabezpieczy potrzeby powiatu legionowskiego. Miejmy nadzieję, że KW PSP w Warszawie jak najszybciej przychyli się do prośby strażaków z Legionowa i wyposaży ich w nowy podnośnik. Trzeba jednak mieć świadomość tego, że nowe wozy bojowe dla straży pożarnej są bardzo drogie, a specjalistyczne podnośniki to pojazdy z najwyższej półki cenowej. W zależności od tego jakie podwozie zostanie wykorzystane jako baza takiego pojazdu, poprzez jego zasięg i udźwig pojazd taki może kosztować od paru do nawet kilku milionów złotych.

Aktualnie podnośnik jest naprawiany. Proces przywracania go do zdolności bojowej jeszcze potrwa. Straż Pożarna prowadzi działania dosyłając wspomniane na wstępie jednostki z sąsiednich powiatów. – W zakresie wsparcia działań w przypadku konieczności użycia podnośnika hydraulicznego korzystamy – w zależności od możliwości z podnośników, w które są wyposażone jednostki ratowniczo-gaśnicze w powiatach sąsiednich. W takim przypadku doraźnie zgłaszamy taką potrzebę ich użycia do Stanowiska Kierowania Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego PSP – mówi bryg. Tomasz Wołoszyn.

Zakup podnośnika to wspólna sprawa dla wszystkich samorządów z terenu powiatu legionowskiego. Za jej działanie całkowicie odpowiedzialna jest administracja rządowa. Być może jednak sygnał ze strony samorządów o wsparciu finansowym inwestycji mógłby przyspieszyć decyzję w sprawie zakupu nowego wozu.