Jeśli większość lokatorów danego bloku chce mieć w swoich mieszkaniach podzielniki ciepła, to droga pozostaje otwarta. Zapraszamy! – zachęca legionowian z miejskich blokowisk miejscowa Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa (SMLW).
Podwyżki cen ciepła zwiększyły zainteresowanie podzielnikami ciepła
SMLW odnotowuje coraz więcej pytań ze strony legionowian o możliwość montażu w spółdzielczych mieszkaniach podzielników ciepła. Te nasiliły się wraz ze drastycznym wzrostem cen tego medium – 60-procentowe podwyżki w tym względzie na początku lipca 2022r. wprowadziło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC) w Legionowie. – Tak, jest taka możliwość – odpowiadają mieszkańcom zarządzający miejscową spółdzielnią. – Warunkiem, który należy spełnić, aby dana nieruchomość była rozliczana na podstawie wskazań podzielników kosztów ciepła jest zgoda większości mieszkańców budynku na taki sposób rozliczania i na montaż podzielników – dodają na łamach osiedlowych Kontaktów. Sygnalizują zarazem, że wśród lokatorów krążą skrajnie różne opinie na temat tych urządzeń – jedni chwalą takie rozwiązania, inni są ich zdecydowanymi przeciwnikami.
Mają dowody na to, że może być taniej
W opinii kierownictwa SMLW, podzielniki ciepła na legionowskich blokowiskach są szansą na zmniejszenie kosztów ogrzewania poszczególnych budynków. Choć same urządzenia nie obniżają cen tego medium, to dla wielu osób są skutecznym motywatorem do czynienia oszczędności w tym względzie. Dowodem dla tej tezy mają być 20 procentowe oszczędności w podaży ciepła do bloku nr 302 przy ulicy Hetmańskiej 9 na osiedlu Sobieskiego w Legionowie. W tym budynku prowadzono bowiem pilotaż tych rozwiązań. I jak pokazały późniejsze rachunki, okazały się one skuteczne.