Legionowo. Ponownego remontu Pileckiego nie będzie. Lada dzień piesi będą mogli korzystać z chodnika przy Plantowej i Szwajcarskiej

główne-pileckiego

Ulica rotmistrza Witolda Pileckiego w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Ponownego remontu ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego w Legionowie nie będzie. Przy drodze nie powstaną też oddzielny pas dla pieszych i tymczasowe oświetlenie – to odpowiedź władz Legionowa na postulaty radnego Mirosława Grabowskiego ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS), dotyczące zwiększenia bezpieczeństwa zwłaszcza pieszych na wskazanej ulicy. Dobrą wiadomością dla pieszych mieszkających w tej okolicy jest to, że już niedługo udostępniony im zostanie chodnik wzdłuż ulic Plantowej i Szwajcarskiej.

Ulica Pileckiego zagraża bezpieczeństwu pieszych

Radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia NM NS pod koniec października 2022 r. podjął interwencję u prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego w sprawie stanu technicznego ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego. Droga – z uwagi na wytyczone objazdy związane z budową tunelu kolejowego w ciągu ulic Polnej i Kwiatowej – jest od kilku miesięcy często wykorzystywana przez mieszkańców tej dzielnicy Legionowa, a intensywna jej eksploatacja doprowadziła do jej degradacji. Samorządowiec w złożonej interpelacji domagał się od władz miasta m. in. ponownego remontu tej ulicy, wydzielenia przy niej odrębnego pasa dla pieszych oraz jej tymczasowego oświetlenia. W sytuacji, gdyby wyodrębnienie pasa dla pieszych przy ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego z przyczyn technicznych okazało się niemożliwe, radny Grabowski podpowiedział decydentom inne możliwe rozwiązania i poprosił ich o ich rozważenie. Chodziło mu albo o przystosowanie ulicy Wąskiej na odcinku pomiędzy ulicami Wrzosową i Szwajcarską do ruchu pieszego, albo o umożliwienie pieszym korzystanie z chodnika przy ulicy Szwajcarskiej na odcinku pomiędzy ulicami Wąską i serwisową drogi krajowej nr 61 (DK nr 61). Szerzej na ten temat informowaliśmy w tej wiadomości.

 

Piesi będą poruszać się po utwardzonym i oświetlonym terenie. Lada dzień udostępniony im zostanie chodnik przy Plantowej i Szwajcarskiej

Po kilku dniach radny Grabowski doczekał się odpowiedzi ze strony władz Legionowa. Ratusz nie przychylił się do żadnego z ujętych w piśmie postulatów. Ponownego remontu ulicy Pileckiego odmówili, podkreślając, że oprócz przeprowadzonego w lutym 2022 r. remontu, była w tym roku równana wielokrotnie i w najbliższym powyższe prace te zostaną na niej powtórzone w ramach tzw. bieżących prac utrzymaniowych. Wskazana droga nie zyska też tymczasowego oświetlenia. – W świetle obowiązujących przepisów nie występuje obiekt w postaci tymczasowego oświetlenia ulicznego. Natomiast wykonanie infrastruktury drogowej w postawi oświetlenia drogi należy zakwalifikować jako przebudowa drogi (w zakresie budowy oświetlenia) i wiąże się to z uzyskaniem warunków technicznych na budowę oświetlenia, opracowaniem projektu technicznego oraz dokonaniem zgłoszenia robot budowlanych do właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej, aby w efekcie móc zrealizować inwestycję. Wszystkie te czynności razem są czasochłonne i z pewnością nie mogłyby być zrealizowane w oczekiwanym przez Pana terminie – tak odmowę przeprowadzenia tej inwestycji uzasadnia wiceprezydent Legionowa, Marek Pawlak w odpowiedzi na interpelację radnego Grabowskiego. Również stworzenie w tej okolicy, większości sugerowanych przez wskazanego radnego bezpiecznych rozwiązań dla pieszych nie wchodzi w grę. – Odnośnie do przystosowania ulicy Wąskiej na odcinku od ulicy Wrzosowej do ulicy Szwajcarskiej w Legionowie do ruchu pieszego informuję, że obecne warunki związane z zakresem prowadzonych prac w tym rejonie, nie pozwalają na dopuszczenie ruchu pieszego na tym odcinku drogi – tak do tych ostatnich kwestii odnosi się wiceprezydent Pawlak. – Zgodnie z zapewnieniem generalnego wykonawcy realizującego inwestycję dotyczącą budowy tunelu w ciągu ulic Kwiatowa – Polna, w możliwie najszybszym czasie zostanie udostępnione przejście docelowe dla pieszych (ciąg pieszy) wzdłuż ulicy Plantowej i Szwajcarskiej, które zapewni stałą komunikację w kierunku dworca kolejowego po utwardzonym i oświetlonym terenie – zapewnia wiceprezydent Pawlak.

 

Władze miasta nie widzą problemu i twierdzą, że jeżeli mieszkańcy korzystają z ulicy Pileckiego to musi spełniać ich oczekiwania i potrzeby. Najważniejszy cel, czyli zapewnienie przejezdności dla ruchu samochodowego i pieszo-rowerowego jak twierdzą władze miasta został osiągnięty. To, że muszą tę drogę mieszkańcy pokonywać w ciemności i dość często w błocie to już nie stanowi dla nich problemu. Jest jednak szansa, że moja alternatywna propozycja zawarta w interpelacji w sprawie ulicy Pileckiego znajdzie wkrótce zastosowanie. Jak piszą w odpowiedzi władze miasta, z zapewnień generalnego wykonawcy budowy tunelu w najbliższym czasie udostępniony zostanie pieszym chodnik wzdłuż ulicy Plantowej i Szwajcarskiej. To dobre rozwiązanie, bo pozwoli przynajmniej pieszym poruszać się po utwardzonym i oświetlonym terenie. Samochody nadal niestety będą musiały jeszcze przez kilka miesięcy pokonywać przygotowaną dla nich pełną dziur ulicę Pileckiego – tak radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia NM NS odnosi się do stanowiska władz Legionowa w sprawie stanu technicznego ulicy rotmistrza Witolda Pileckiego.