Rada Miasta Legionowa na wniosek starosty legionowskiego chce zmienić miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla mierzącej nieco ponad 1,1 tys. m² działki położonej na zalesionym wzniesieniu przy ulicy Piotra Wysockiego w Legionowie. Zamiast dopuszczonej tam obecnie jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w przyszłości mają być tam usługi. Powyższa zmiana ma umożliwić zbudowanie na tej nieruchomości nowej siedziby dla Powiatowej Instytucji Kultury (PiK).
W następną środę tj. 30 czerwca legionowski samorząd ma podjąć uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany mpzp dla jednej działki położonej na atrakcyjnym placu znajdującym się przy wjeździe do Legionowa. Nieruchomość, dla której mają być zmienione przepisy przestrzenne mierzy nieco ponad 1,1 tys. m² i położona jest na zalesionym wzniesieniu przy ulicy Piotra Wysockiego, vis a vis spółdzielczego wieżowca nr 49 i nieopodal wybiegu dla psów. Obecny mpzp tj. ten z 2014r. dopuszcza tam jednorodzinną zabudowę mieszkaniową. Po planowanych zmianach mają być tam dopuszczone usługi.
Zmiana planu konieczna, ale możliwa
O zmianę mpzp dla nieruchomości wystąpił starosta legionowski, Sylwester Sokolnicki. Zmiana przepisów przestrzennych dla tej działki jest niezbędna z uwagi na chęć wybudowania na niej nowej siedziby dla PIK. Inwestycję, o której szerzej informowaliśmy w m. in. tej wiadomości ma zrealizować powiat legionowski. Legionowscy urzędnicy, którzy opracowali projekt uchwały w tej sprawie przeprowadzili analizy, z których wynika, że zmiana mpzp dla tej działki jest możliwa, głównie z uwagi na zgodność planowanej inwestycji z zapisami ogólnego legionowskiego studium z 2017r. Ten ostatni dokument na przedmiotowej nieruchomości przewiduje, bowiem tereny zabudowy usługowej.
Czasochłonna procedura
Czas związany z kompleksowym opracowaniem i wdrożeniem zmian przestrzennych na wskazanym terenie może być długi. Na przykład, w przypadku terenów położonych na osiedlu Sobieskiego w Legionowie, na które to ziemie ma się rozbudować handlowy Maxim, od momentu podjęcia decyzji o przystąpieniu do sporządzania mpzp do daty uchwalenia tych przepisów przez Radę Miasta minęły blisko 3 lata.