Legionowo. Gdzie powstanie integracyjny plac zabaw dla dzieci. Mieszkańcy konsultują

Integracyjny Plac Zabaw fot. Urząd Miasta Legionowo

Fot. Urząd Miasta Legionowo

 

Ruszyły internetowe konsultacje z legionowianami w sprawie lokalizacji integracyjnego placu zabaw dla dzieci. Ratusz zaproponował 4 miejsca dla tej inwestycji, zaś mieszkańcy do końca sierpnia br. mają zdecydować, gdzie realizacja tego przedsięwzięcia będzie najwłaściwsza.

Internetowy sondaż

Plac między blokami nr 8, 21 i 26 na osiedlu Jagiellońska, lasek u zbiegu Sobieskiego i Parkowej, park im. św. Jana Pawła II lub betonowy plac między 3 wieżowcami na Norwida – to potencjalne lokalizacje integracyjnego placu zabaw dla dzieci zaproponowane przez Wydział Inwestycji legionowskiego ratusza, którzy przy każdej z proponowanych opcji nie omieszkali wskazać tak ich zalet, jak i wad. W piątek (19 lipca br.) wskazane lokalizacje tej inwestycji zostały poddane internetowym konsultacjom społecznym z legionowianami. Do końca sierpnia br. za pośrednictwem strony internetowej Legionowo.pl mieszkańcy mogą oddawać swoje głosy na poszczególne lokalizacje. Raport z powyższych konsultacji społecznych zostanie upubliczniony do końca września br.

 

 

 

Tam, gdzie boją się nowego bloku

Pierwszym adresem, pod którym mógłby powstać integracyjny plac zabaw dla dzieci jest plac znajdujący się między spółdzielczymi blokami nr 8, 21 i 26 na osiedlu Jagiellońska. Atutami tej lokalizacji są przede wszystkim zgoda legionowian z pobliskich bloków na realizację tej inwestycji pod swoimi oknami, a także wynikająca z przeznaczenia tego terenu pod rewitalizację szansa na atrakcyjny kredyt. Dużymi przeszkodami są nieuregulowany stan prawny jednej z tworzącej ten plac działki, niemożność zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych oraz wysokie koszty związane z adaptacją nawierzchni przestrzeni do potrzeb tej inwestycji.

W lesie na Przystanku

Inną propozycją lokalizacji placu jest lasek u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Parkowej. Nieruchomość ta znajduje się w sąsiedztwie m. in. stadionu miejskiego i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 (ZSP nr 2) i jest dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami miasta. Z uwagi na to, że teren ten jest również przewidziany do rewitalizacji, budowa tam integracyjnego placu zabaw mogłaby być wsparta gotówką z kredytu. Wadą tej lokalizacji jest konieczność usunięcia dużej liczby drzew, a to przede wszystkim łączy się z czasochłonną, skomplikowaną i nie zawsze skuteczną procedurą administracyjną.

Na górce w parku

Spece od legionowskich inwestycji sugerują, że integracyjny plac zabaw dla dzieci mógłby też powstać na bazie podobnego obiektu znajdującego się na terenie mierzącego blisko 6 tys. m² parku im. św. Jana Pawła II. Przez umieszczenie tej inwestycji w ścisłym centrum Legionowa, byłaby zaś ona dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta. Dużymi mankamentami tej lokalizacji są z kolei m. in. konieczność poniesienia dużych nakładów finansowych na wyrównanie i dostosowanie tego lekko górzystego terenu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz brak przestrzeni do budowy dodatkowych parkingów.

Między 3 wieżowcami

Integracyjny plac zabaw dla dzieci mógłby też powstać na betonowym placu rozciągającymi się między trzema spółdzielczymi wieżowcami odgraniczonymi ulicami Cypriana Kamila Norwida, Piotra Wysockiego i Ogrodową. Walorami tej lokalizacji – oprócz umiejscowienia jej w ścisłym centrum Legionowa i dobrego skomunikowania z pozostałymi jego dzielnicami – są bliskość Dziennego Domu Senior Plus, którego podopiecznymi są osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i Zespołu Szkół nr 1 (ZS nr 1), a także płaskie ukształtowanie tego terenu. Felery tkwią jednak w kosztownościach związanych z likwidacją pokrywającego ten teren betonu i małej dostępności miejsc parkingowych.