Legionowo. Prezydent Kiełbasiński nie zgodził się na szeregowce przy Shellu na Warszawskiej

warszawska 70

Ulica Warszawska 70 na osiedlu Jagiellońska w Legionowie, fot. GP/ms

Do projektu nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla mierzącej nieco ponad 1,5 tys. m² działki, zabudowanej wolnostojącym domem jednorodzinnym, położonej nieopodal stacji paliwowej Shell, pomiędzy ulicami Piotra Wysockiego i Warszawską w Legionowie wpłynęła jedna uwaga. Dotyczyła ona umożliwienia realizacji na tej nieruchomości zabudowy szeregowej. Prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński nie uwzględnił tego postulatu. Dlaczego?


Przypomnijmy. Procedura związana z tworzeniem przepisów przestrzennych mających w przyszłości obowiązywać na mierzącej nieco ponad 1,5 tys. m² działce położonej nieopodal stacji paliwowej Shell, pomiędzy ulicami Piotra Wysockiego i Warszawską w Legionowie rozpoczęła się w kwietniu 2022 r. Rozpoczęto ją na wniosek jej właścicielki. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości. Po ponad 2 latach od przystąpienia do prac planistycznych, powstał projekt mpzp dla tej nieruchomości, z którym ostatnio – już zresztą po raz kolejny – legionowianie mogli zapoznać się w magistracie i wnieść do zawartych w nim rozwiązań swoje uwagi. Na etapie uzgadniania i opiniowania, projekt mpzp dla tej nieruchomości nie napawał optymizmem mieszkańców. Dlatego też dokument, który pod koniec 2024 r. został przedłożony do publicznego wglądu, znacząco się zmienił. – Zniknęły szeregowce, pozostały wyłącznie bliźniaki i budynki wolnostojące. To bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Legionowa, bo oznacza, że prezydent Bogdan Kiełbasiński dotrzymuje obietnic wyborczych – informowała pod koniec października 2024 r. Monika Jakubiak-Rososzczuk, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta (UM) w Legionowie. Można o tym przeczytać w tej wiadomości.

Prezydent Bogdan Kiełbasiński nie zgodził się na szeregowce przy Shellu na Warszawskiej. Dlaczego?

Podczas tego ostatniego upublicznienia projektu mpzp dla wskazanej nieruchomości, można było wnosić uwagi do zawartych w tym dokumencie rozwiązań do 11 grudnia 2024 r. We wskazanym terminie wpłynęła tylko jedna uwaga, która odnosiła się do umożliwienia we wskazanej przestrzeni realizacji zabudowy szeregowej. Uwagę tę negatywnie rozpatrzył prezydent Legionowa, Bogdan Kiełbasiński. – Uwaga nie została uwzględniona. Zgodnie z obecną polityką przestrzenną miasta, odstępuje się od intensywnej zabudowy szeregowej. Organy gminy posiadają wyłączne kompetencję do doprecyzowania oraz uszczegółowienia zasad zagospodarowania terenu. Studium jest aktem o charakterze ogólnym, gdyż wyznacza podstawowy zarys lub kierunki zagospodarowania gminy, natomiast uszczegółowienie zasad zagospodarowania terenów następuje w mpzp. Wymóg braku sprzeczności mpzp ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie oznacza i nie może oznaczać prostego przenoszenia ustaleń studium do planu. W ramach przyznanego gminie władztwa planistycznego na tym etapie planowania następuje dopuszczalna prawem interpretacja ustaleń studium. Ustalenia studium nie muszą być przeniesione wprost do postanowień mpzp, ale nie mogą również być ze sobą sprzeczne. Studium ma być z założenia aktem elastycznym, który stwarzając nieprzekraczalne ramy dla swobodnego planowania miejscowego, pozwala na maksymalne uwzględnienie warunków i potrzeb lokalnych przy tworzeniu regulacji mpzp. Natomiast mpzp ma stanowić uszczegółowienie zapisów zawartych w studium. To organ gminy, który uchwala mpzp, posiada wyłącznie kompetencję do doprecyzowania, czy też uszczegółowienia zasad zagospodarowania terenu – tak uzasadnił swoją decyzję w zarządzeniu wydanym na tę okoliczność w czwartek, 2 stycznia 2025 r.

 

Tylko 3-piętrowe bliźniaki, bez szeregowców

Projekt nowego mpzp dla mierzącej przeszło 1,5 tys. m² nieruchomości położonej przy ulicy Warszawskiej 70 ustanawia tam zabudowę mieszkaniową jednorodzinną oraz teren usług nieuciążliwych. W przypadku jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej, tworzone przepisy przewidują jej realizację w formach wolnostojącej i bliźniaczej. Na etapie uzgodnień tego dokumentu z mieszkańcami porzucono pomysł realizacji w tym miejscu jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w formie szeregowej, o którą tak w przeszłości, jak i obecnie wnioskowała właścicielka tej nieruchomości.

Wskazane przepisy dla liczących nie więcej, jak 3 piętra budynków mieszkalnych, które będą mogły powstać na tej nieruchomości w przyszłości ustalają maksymalną wysokość na poziomie 12 metrów, maksymalną powierzchnię zabudowy tej działki na poziomie 50 procent, a jej minimalną powierzchnię biologicznie czynną na poziomie 30 procent. Dopuszczają także podział tej nieruchomości na mniejsze części, wskazując zarazem, że maksymalna powierzchnia nowo wydzielanych z niej działek musi być nie mniejsza jak 400 m² w przypadku chęci budowy w tej lokalizacji nowego wolnostojącego domu jednorodzinnego i 250 m² w przypadku chęci budowy w tym miejscu nowego budynku mieszkalnego w formie bliźniaczej.

Oprócz bliźniaków, będą mogły też tam powstać budynki usługowe

Zgodnie z wolą twórców powyższych przepisów przestrzennych, na tej mierzącej nieco ponad 1,5 tys. m² nieruchomości, w przyszłości będzie też można zbudować maksymalnie 3-piętrowe budynki usługowe, które podobnie, tak jak budynki mieszkalne nie będą mogły być wyższe jak 12 metrów. Co więcej, samą tę nieruchomość będzie można podzielić na maksymalnie 3 nowe działki i na każdej z nich wznieść odrębny budynek usługowy o powyższych parametrach. Co ważne, twórcy tych przepisów, chcą zakazać realizacji na tej działce usług społecznie uciążliwych oraz tych związanych z gromadzeniem i przetwarzaniem śmieci.

Parametry parkowania

Projektanci mpzp dla tej mierzącej nieco ponad 1,5 tys. m² nieruchomości ustalili też parametry parkowania w tej przestrzeni. I tak, w przypadku realizacji na tej działce nowej jednorodzinnej zabudowy mieszkaniowej ma obowiązywać wskaźnik 2 miejsca parkingowe na 1 lokal mieszkalny, zaś w przypadku budowy w tym terenie budynku lub budynków usługowych wskaźnik ten ustalono na poziomie 1 miejsce parkingowe na 30 m² powierzchni użytkowej usług, lecz nie mniej, niż 2 miejsca postojowe na 1 lokal użytkowy.

 

Projekt nowego mpzp dla nieruchomości położonej przy ulicy Warszawskiej 70 w Legionowie fot. UM w Legionowie

 

Ostateczną decyzję podejmie Rada Miasta Legionowo

Lada dzień, tak przygotowany projekt mpzp dla tej nieruchomości trafi pod obrady Rady Miasta Legionowa. To ona przesądzi o ostatecznym kształcie tej przestrzeni.