Jolanta Przygońska, Andrzej Modzelewski, Stefan Kowalski i Krzysztof Górnicki – to eksperci i zarazem doradcy prezydenta Legionowa, Romana Smogorzewskiego od spraw zagospodarowania przestrzennego naszego miasta. Fachowcy zasiadają w gminnej komisji urbanistyczno-architektonicznej, czyli w ciele, które zajmuje się m. in. opiniowaniem projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego (mpzp).
Już od kilku lat, bo od 2015 r. prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski oraz pracujący w Ratuszu urzędnicy przy podejmowaniu decyzji związanych z zagospodarowaniem przestrzennym naszego miasta radzą się fachowców pracujących w gminnej komisji urbanistyczno-architektonicznej. Ten organ doradczy składa się obecnie z 4 członków. Jego przewodniczącą jest Jolanta Przygońska, urbanistka, architektka i prezeska Stowarzyszenia Polska Izba Urbanistów. Oprócz tego w legionowskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej pracują urbaniści Andrzej Modzelewski i Stefan Kowalski oraz Krzysztof Górnicki, będący specjalistą ds. ochrony środowiska.
Doradcy od spraw ładu przestrzennego w Legionowie
Spotkania legionowskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej odbywają się doraźnie, organizowane są w zależności od potrzeby wydania opinii planistycznej, o którą zwróci się do tego ciała prezydent Roman Smogorzewski. Ciało to na ogół zajmuje się opiniowaniem projektów mpzp, ogólnego studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, czy też projektów uchwał dotyczących lokalizacji inwestycji mieszkaniowych mających być zrealizowanych w oparciu o zapisy specustawy deweloperskiej z 2018 r. tj. z pominięciem zapisów obowiązujących w danej przestrzeni mpzp.
Ile zarabiają członkowie legionowskiej komisji architektoniczno-urbanistycznej?
Udział każdego z ww. doradców prezydenta Romana Smogorzewskiego w posiedzeniu komisji architektoniczno-urbanistycznej jest płatny. Członkowie tego ciała za każde swoje posiedzenie pobierają wynagrodzenie w kwocie 650 zł, zaś jego przewodnicząca w kwocie 800 zł.
Opinie komisji urbanistyczno-architektonicznej nie są wiążące
Co ważne, opinie komisji urbanistyczno-architektonicznej, które zapadają zwykłą większością głosów nie mają wiążącego charakteru. Prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski może te sugestie wziąć pod uwagę przy podejmowaniu danej decyzji, ale nie musi. W przypadku większości uchwał zezwalających na budowę nowych bloków w Legionowie na mocy specustawy deweloperskiej, czyli z pominięciem obowiązujących w danej przestrzeni mpzp, opinie komisji urbanistyczno-architektonicznej były negatywne, a wskazani doradcy mieli wiele zastrzeżeń, co do rozwiązań zaproponowanych przez deweloperów. Mimo to, legionowski samorząd zapalał zielone światło do realizacji tego typu przedsięwzięć w naszym mieście. Tak się stało w przypadku bloków budowanych przy ulicach m. in. Stanisława Wyspiańskiego i Olszankowej oraz przy wiadukcie kolejowym na osiedlu Piaski. W przeszłości informowaliśmy o tym wielokrotnie, m.in. w tej wiadomości.