Wydłuża się procedura zmian w planach przestrzennych w centrum Legionowa. Po interwencji radnego Dariusza Petryki z Prawa i Sprawiedliwości (PiS), wiceprezydent Marek Pawlak zdecydował o ponownym wyłożeniu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) dla tej dzielnicy. Oznacza to, że legionowianie jeszcze będą mogli składać uwagi do tego dokumentu.
Wydłużają się prace nad reformami przestrzennymi w centrum Legionowa, obejmującym tereny między ulicami Jagiellońską, Aleją 3-go Maja, Tadeusza Kościuszki i Juliusza Słowackiego. W grudniu 2019r. zakończyła się procedura zbierania uwag do projektu tych zmian, zaś prezydent publicznie obwieścił o sposobie ich rozpatrzenia. Wiele z tych uwag – zgłoszonych głównie przez legionowskich radnych, w tym tych ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS) – zostało przez niego uwzględnionych. Wśród tych zaaprobowanych postulatów znalazły się te związane z m. in. zwiększeniem udziału zieleni na nieruchomościach przylegających do ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego, doprecyzowaniem kształtu dachów, liczby kondygnacji, czy też kolorystyki budynków. Kolejnym etapem służącym usankcjonowaniu tych zmian miało być ich uchwalenie przez całą radę miasta. Etap ten nieco się jednak opóźni, ponieważ projekt reform przestrzennych w centrum Legionowa jeszcze raz poddany zostanie publicznej ocenie.
Dobre praktyki planowania przestrzennego
Radny Dariusz Petryka z PiS, który jest świeżo upieczonym absolwentem szkolenia z zakresu dobrych praktyk w planowaniu przestrzennym, na początku stycznia zakwestionował prawidłowość lokalnej procedury planistycznej. Zauważył, że nie dała ona legionowianom wszystkich przewidzianych prawem możliwości składania uwag do reform przestrzennych zaplanowanych w Legionowie. Jednym z kanałów składania takich wniosków – dopuszczonych przez ostatnio znowelizowane przepisy – jest tzw. elektroniczny podpis osobisty, zaś w prezydenckim obwieszczeniu właśnie takich informacji zabrakło. – Zawężenie w obwieszczeniu form zgłaszania uwag w stosunku do katalogu przewidzianego w ustawie może prowadzić do negatywnych skutków prawnych dla całego procesu uchwalania mpzp. W rozstrzygnięciach nadzorczych wojewody takie uchybienie potraktowano jako istotne naruszenie trybu sporządzania planu, co spowodowało stwierdzenie nieważności całej uchwały – podniósł radny w interpelacji.
Publiczna ocena zmian do powtórki
Wiceprezydent Marek Pawlak przychylił się do sugestii radnego i poinformował go, że projekt mpzp dla centrum Legionowa po raz kolejny zostanie wyłożony do wglądu, a legionowianie zostaną poinformowani o wszystkich możliwych drogach składania uwag do tego dokumentu. Procedura publicznej oceny zaplanowanych w mieście reform przestrzennych zostanie zatem w najbliższym czasie powtórzona.