Trwa opracowywanie dokumentacji technicznej dotyczącej rozbudowy monitoringu miejskiego w Legionowie. W mieście ma pojawić się więcej kamer. – W zakresie modernizacji uwzględniono montaż kamer w rejonie Parku Kościuszkowców na osiedlu Piaski – informuje wiceprezydent Legionowa, Marek Pawlak. O zwiększenie bezpieczeństwa w tym miejscu apelował m.in. radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS).
Umowa na projekt
W październiku 2023 r. legionowscy urzędnicy podpisali umowę na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy systemu monitoringu miejskiego. Usługę tę za kwotę blisko 160 tys. zł finalizuje obecnie firma All4It z Legionowa. Z zapowiedzi władz miasta wynika, że w Legionowie w 2024 r. pojawi się więcej kamer.
Gdzie planowane są nowe kamery monitoringu miejskiego?
W ramach monitoringu miejskiego w Legionowie działa obecnie 49 kamer. Urzędnicy planują montaż kolejnych w najbliższej przyszłości. Dwa tego typu urządzenia mają zostać zamontowane w okolicach placu zabaw dla dzieci i boisk sportowych mieszczących się przy ulicy Królowej Jadwigi na osiedlu Jagiellońska. Kolejne trzy kamery mają się też pojawić przy placu zabaw dla dzieci i boisku na osiedlu Batorego, przy bramie wjazdowej do CSP oraz przy skrzyżowaniu ulic generała Józefa Sowińskiego i Warszawskiej. Planowany też jest również montaż trzech nowych kamer multisensorycznych tj. takich, które obserwują i nagrywają przestrzeń w 360 stopniach. Tego typu urządzenia mają się pojawić na skrzyżowaniach ulic Jagiellońskiej i Nowobarskiej oraz Jana III Sobieskiego i Parkowej oraz przy wylocie z tunelu kolejowego na rondzie przy Alei Róż na III Parceli. – W zakresie modernizacji uwzględniono montaż kamer w rejonie Parku Kościuszkowców na osiedlu Piaski – informuje wiceprezydent Legionowa, Marek Pawlak. W związku z powtarzającymi się w tym ostatnim miejscu aktami wandalizmu, radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia NM NS pod koniec zeszłego roku apelował do władz miasta o podjęcie tego rodzaju czynności zwiększających bezpieczeństwo użytkowników tej publicznej przestrzeni. Z jego relacji wynikało bowiem, że w samym parku oraz na znajdującym się w nim placu zabaw dla dzieci regularnie dochodzi do dewastacji m. in. furtek, tablic informacyjnych, ławek, stołów i koszów na śmieci, a osoby spożywające w tej przestrzeni alkohol regularnie załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na tamtejszych trawnikach i co gorsza pod głazem z tablicą pamiątkową poświęconą Kościuszkowcom.
Nie ma chętnych do obsługi monitoringu miejskiego?
Warto w tym miejscu podkreślić, że formacją która obsługuje monitoring miejski w Legionowie jest Straż Miejska (SM). Niestety, od dłuższego czasu zmaga się ona z brakami kadrowymi. – System obsługuje pięciu operatorów, w tym trzy osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, którzy są przeszkoleni do pracy na takim stanowisku. Praca na monitoringu miejskim odbywa się w systemie zmianowym, lecz zdarzają się sytuacje, kiedy w godzinach nocnych brak jest operatora. Obserwacja zdarzeń w miejscach publicznych odbywa się sześć dni w tygodniu w systemie trzyzmianowym – wyjaśnia wiceprezydent miasta, Marek Pawlak w odpowiedzi na zapytanie niezrzeszonego radnego, Sławomira Traczyka. – Funkcjonariusze policji mają na bieżąco dostęp do zasobów plików nagrań i nie zdarzyła się sytuacja, kiedy takiego dostępu nie było. W przypadku nagłej konieczności uzyskania materiału dowodowego w postaci plików nagrań, czynności tej dokonuje zastępca komendanta Straży Miejskiej z uwzględnieniem także niedziel, lecz takie sytuacje zdarzają się sporadycznie. Ponadto, kiedy sprawa nie wymaga uzyskania materiału, a jedynie przejrzenia zapisu, dostęp do zasobów posiada zastępca komendanta powiatowego policji i naczelnik wydziału kryminalnego – dodaje następnie.
Było ośmiu operatorów monitoringu miejskiego, zostało tylko pięciu
Warto w tym miejscu wyjaśnić, że kadra obsługująca miejski monitoring w ostatnim czasie znacznie się zmniejszyła. Jeszcze w październiku 2023 r. takich pracowników było ośmiu, o czym informowaliśmy w tej wiadomości, zaś już w grudniu 2023 r. tj. w momencie, w którym wiceprezydent Pawlak odpowiadał na zapytanie radnego Traczyka operatorów legionowskiego monitoringu zostało już tylko pięciu.
Na rozbudowę monitoringu miejskiego w budżecie Legionowa na 2024 r. zabezpieczono 1 mln zł.