Legionowo. Przejście u zbiegu Strużańskiej i Orląt Lwowskich będzie doświetlone. Innych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo na razie nie będzie

Strużańska

Ulica Strużańska w Legionowie, fot. Mirosław Grabowski, Stowarzyszenie Nasze Miasto Nasze Sprawy, Facebook

Przejście dla pieszych istniejące przy ulicy Strużańskiej w Legionowie, na którym to kilka dni temu doszło do potrącenia młodego człowieka ma zostać doświetlone. Inwestycję ma zrealizować Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich (MZDW) w Warszawie.

Zarządca drogi wojewódzkiej nr 632 (DW nr 632) tj. ulicy Strużańskiej w Legionowie ma zwiększyć bezpieczeństwo pieszych na tej ulicy, poprzez doświetlenie zebry istniejącej w okolicach jej skrzyżowania z ulicą Orląt Lwowskich. Inne mające na celu podobny efekt działania, sugerowane w przeszłości przez legionowian, niestety nie zostaną podjęte. Montaż świetlnych elementów aktywnych na wskazanym przejściu obiecał ostatnio Adam Struzik, marszałek Mazowsza, zobowiązując do realizacji tej inwestycji drogowców z podległego mu MZDW w Warszawie.

 

Potrącenie pieszego

We wskazanym miejscu kilka dni temu doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. O zmroku kierowca samochodu osobowego potrącił przechodzącego przez ulicę Strużańską w Legionowie młodego człowieka. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

 

Progi zwalniające i barierki ochronne na Strużańskiej? Legionowianie interweniują u zarządcy drogi

W grudniu 2022 r. interwencję w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa pieszych na ulicy Strużańskiej w Legionowie, w imieniu mieszkańców osiedla Piaski i Bukowca podjął radny Mirosław Grabowski ze stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy (NM NS). Interweniujący w oficjalnym piśmie domagali się od marszałka Mazowsza, Adama Struzika m. in. montażu na tej drodze progów zwalniających oraz barierek ochronnych oddzielających chodnik od tej ulicy, a także wyniesienia i doświetlenia wspomnianej powyżej zebry. Informowaliśmy o tym w tej wiadomości.

Wyniesionych zebr i spowalniaczy nie ma drogach wojewódzkich

W marcu 2023 r. do powyższych żądań ustosunkował się samorząd Mazowsza. Marszałek Adam Struzik zobowiązał się jedynie do doświetlenia przejścia dla pieszych istniejącego w ulicy Strużańskiej, nieopodal jej skrzyżowania z ulicą Orląt Lwowskich. Względem pozostałych postulatów stwierdził, że nie widzi szans na ich realizację. W opinii tych samorządowców, montaż barier ochronnych oddzielających w okolicach szpitala ulicę Strużańską od przylegającego do niej chodnika spowoduje jego zwężenie, co bezpośrednio utrudni ruch pieszych. Z kolei progi zwalniające i wyniesione przejścia dla pieszych nie są rozwiązaniami praktykowanymi na drogach wojewódzkich.

Będzie jeszcze jedna interwencja!

Radny Mirosław Grabowski zapowiedział, że w sprawie montażu barierek ochronnych oddzielających w okolicach szpitala ulicę Strużańską od przylegającego do niej chodnika podejmie jeszcze jedną interwencję. – Czy musi dojść do tragedii, aby zarządcy dróg zaczęli wreszcie myśleć. Tego obawiałem się właśnie najbardziej, przygotowując wspólnie z zarządami wspólnot z bloków przy ulicy Strużańskiej oraz z przedstawicielem znajdującego się w tej okolicy przedszkola, wystąpienia skierowanego do Marszałka Struzika. Mam nadzieję, że tym razem wszystko skończy się szczęśliwie. To niebezpieczny odcinek ulicy Strużańskiej. Niestety nie wszystkie nasze pomysły poprawiające bezpieczeństwo na tym odcinku ulicy Strużańskiej spodobały się zarządcy drogi. Liczę jednak, że obiecane doświetlenie przejść stanie się wkrótce faktem. Nadal będę zabiegał aby przekonać Urząd Marszałkowski i Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich do podjęcia dalszych działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. Wkrótce przedstawimy zarządcy drogi kolejne propozycje. Zdrowie i życie ludzkie nie ma swojej ceny – napisał w mediach społecznościowych wspomniany samorządowiec.