Legionowo. Przeładowywanie i magazynowanie śmieci przy Sikorskiego. Jest decyzja środowiskowa

przeładownia śmieci sikorskiego1

Nieruchomość przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie, fot. GP/kg (archiwum)

Operator śmieciowy Legionowa  firma MS-EKO otrzymała decyzję środowiskową dla budowy stacji przeładunkowej odpadów przy ulicy Władysława Sikorskiego w Legionowie. Oprócz przeładunku, w decyzji jest również mowa o magazynowaniu śmieci.

 

Na wniosek legionowskiego operatora śmieciowego tj. firmy MS-EKO we wrześniu wszczęto postępowanie środowiskowe, mające ustalić uwarunkowania związane z budową stacji przeładunkowej śmieci na przeszło 3 tys. m² działce położonej pomiędzy ulicami Władysława Sikorskiego i Partyzantów w Legionowie. W poniedziałek (21 grudnia) ratusz przychyli się do tego wniosku i orzekł, że planowana inwestycja nie wymaga dodatkowych środowiskowych procedur, czyli że nie ma potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla tego przedsięwzięcia. W tej decyzji jest również mowa o zgodzie na magazynowanie śmieci. Kolejnym krokiem zbliżającym do realizacji tej inwestycji będzie wystąpienie z wnioskiem, ale tym razem już do Starostwa Powiatowego w Legionowie, o wydanie pozwolenia na budowę.

 

Tylko śmieci z Legionowa

Teren, na którym ma powstać przeładownia śmieci został przez firmę MS-EKO wydzierżawiony od spółki KZB Legionowo. Z zapewnień miasta, które jest właścicielem KZB Legionowo wynika, że w umowie dzierżawy zabezpieczono interesy gminy. Zabezpieczenia te zastosowano w umowie w formie zakazów przeładowywania i składowania w tym miejscu śmieci innych, niż z Legionowa. – Dzierżawcą części terenu przy ul. Sikorskiego w Legionowie jest MS-EKO sp. z o. o. Umowa dzierżawy została zawarta przez KZB Legionowo sp. z o. o. Zostały w niej zawarte ograniczenia m. in. dotyczące tego, że teren może być wykorzystany jedynie pod działalność polegającą na prowadzeniu stacji przeładunkowej, a odpady komunalne mogą pochodzić wyłącznie z obszaru gminy miejskiej Legionowo. Na dzierżawionym terenie nie będą składowane odpady w rozumieniu ustawy o odpadach, zaś rozwiązanie umowy może nastąpić bez podania przyczyny, z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia – tak pod koniec września informował redakcję Gazety Powiatowej Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta (UM) w Legionowie.

Przeładowywanie śmieci na działce przy ul. Sikorskiego ma zoptymalizować koszty transportu odpadów i w ten sposób pozwoli utrzymać ceny odbioru śmieci w Legionowie na dotychczasowym poziomie.

Co dalej ze spalarnią?

Przeładownia śmieci nie ma żadnego związku z planowaną przez miasto przy ulicy Olszankowej spalarnią. W sprawie tej drugiej inwestycji obecnie brak jest żadnych szczegółów. Od maja tj. od momentu, kiedy UM Legionowo złożył wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska o wpisanie planowanej spalarni śmieci na listę instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych nie zapadły żadne wiążące decyzje.

Do sprawy będziemy wracać.

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 14

  1. Pismaku powiatowy naucz się topografii miasta ulica Partzantow jest w dzielnicy Grudzie a nie przy ciepłowni PEC-u

    • Wiem, gdzie jest ulica Partyzantów, ale chciałam zauważyć, że Urząd Miasta wydał zgodę właśnie na taką lokalizację.

      Zgodnie z art. 49 kodeksu postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020.256 t.j.) oraz art. 74 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. – O udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2020.283 t. j.), informuję, że w dniu 21.12.2020 r. Prezydent Miasta Legionowo wydał decyzję nr 145/20 o środowiskowych uwarunkowaniach, w której stwierdził brak potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na uruchomieniu punktu przeładunku i magazynowania odpadów na działkach o numerach ewidencyjnych 3/13 i 3/18 w obrębie 70 pomiędzy ul. Sikorskiego i ul. Partyzantów w Legionowie.

      Z up. Prezydenta Miasta Legionowo
      Jacek Kaca
      Zastępca Kierownika Referatu Ochrony Środowiska

  2. Bardzo dobra wiadomość dziękuję panu prezydentowi że tak dba o okolicznych mieszkańców trzeba jeszcze dobudować jeszcze więcej nowych domów.

    • Tylko przyklasnąć – świetny i nowatorski pomysł.

  3. gRATULUJĘ tym co w pobliży kupili domy,zwłaszcza te bezczynszówki…

    • Tylko Lidla brakuje.

  4. Ale kontrakt tej spółce na odbiór śmieci kończy się we wrześniu. Więc albo jest pewna że wygra kolejny przetarg albo jednak śmieci nie będą z Legionowa bo takich nie będzie mieć po przegraniu przetargu. Czy nie jest więc tak, że teraz aby zamydlić oczy mieszkańcom mówi się że będą śmieci tylko z Legionowa a potem cichaczem się wprowadzi odpowiedni aneksik dopuszczający śmieci z całego kraju. Tak jak nagle tunel na Bukowcu cichaczem stał się wyższy niż zapowiadane 3.20 metra.

  5. Przeładownia śmieci wraz z ich magazynowaniem nie wymaga decyzji środowiskowej. A to dobre, zapewne smród z przeładowni nie dotrze w pobliże ratusza więc problemu nie ma.
    Z okolicznymi mieszkańcami nie ma się co przejmować, jeszcze znajdzie się miejsce na postawienie kilku bezczynszowych „apartamentów” wzdłuż zrujnowanej Olszankowej

    • Nie orientujesz się w podstawowych zagadnieniach nowoczesnej gospodarki odpadami.
      W olbrzymim skrócie i na poziomie popularnonaukowym to jest tak: odpady to pieniądze, a pieniądze nie śmierdzą – w języku naukowym Pecunia non olet.

    • Zgodnie z KPA każdy zainteresowany ma w terminie miesiąca od chwili dowiedział się o wydaniu decyzji możliwość zaskarżenia. Nie ma więc co bić piany niepotrzebnie tylko trzeba zaskarżyć, tylko w ten sposób można skutecznie działać.

  6. Przecież to podpisał Jacek Kaca teraz wielki kierownik a nie dawno operator monitoringu to się może zdarzyć a gdzie mój poprzedni komentarz co nie podobał się

  7. Mam nadzieję, że dożyję chwili kiedy Romcio zostanie wywieziony na taczkach. Ciężko na to pracuje

  8. Mało tego pył z betoniarni to jeszcze będzie nie miły zapach śmieci… Szkoda że nikt nie patrzy na mieszkańców.tylko na własne interesy taka inwestycja powinna być dalej od budynków mieszkalnych.
    A że spalarni pył śmieciowy …

  9. W wyrazisty sposób sytuacja zwiazana z tym przeladunkiem pokazuje jak uzyskuje się wszelkie tego typu dokumenty jeśli podmiotem sa samorządy……

    Gdyby nie szum medialny i determinacja okolicznych mieszkańców pewne faktu nie ujrzałby swiatla dziennego …

    Oczywiście nie przesadzam , ze decyzja srodowiskowa zostala wydana z naruszeniem prawa, ale jest to wysoce prawdopodobne………

Dodaj komentarz