Legionowo. Na przełomie czerwca i lipca 2025 r. ruszy zakładanie nowych łąk kwietnych w przestrzeniach publicznych miasta. Trwa przetarg

łąka kwietna

Łąka kwietna (fot. adobe.stock)

Już niebawem w wybranych przestrzeniach Legionowa na łącznej powierzchni 1,5 tys. m² urządzone zostaną łąki kwietne. Ratusz szuka firmy ogrodniczej gotowej do zrealizowania tego przedsięwzięcia. Do jej obowiązków będą również należały pielęgnacja zasianych kwiatów i roślin, czyli ich podlewanie, koszenie i odchwaszczanie.

Przetarg

Na przełomie czerwca i lipca 2025 r. w wybranych przestrzeniach Legionowa na łącznej powierzchni 1,5 tys. m² urządzone zostaną łąki kwietne. W tej sprawie trwa obecnie przetarg. Przedsiębiorcy zainteresowani założeniem nowych łąk kwietnych w naszym mieście oraz ich późniejszą pielęgnacją powinni złożyć swoje propozycje cenowe w Urzędzie Miasta (UM) w Legionowie do przyszłego piątku, 30 maja 2025 r.

Najważniejsze terminy

Jeśli w powyższym terminie urzędnikom uda się pomyślnie załatwić ten konkurs, to podpisania umowy w przedmiotowej sprawie powinniśmy spodziewać się po 28 czerwca 2025 r. Co ważne, przedmiot tego zamówienia publicznego ma być zrealizowany do końca października 2025 r.

 

Szczegóły przedsięwzięcia

Do głównych obowiązków przedsiębiorcy, który wygra ten przetarg będą należały założenie łąk kwietnych na łącznej powierzchni 1,5 tys. m² w wybranych przestrzeniach publicznych Legionowa, czyli zasianie nasion kwiatów i traw, ich podlewanie, koszenie, odchwaszczanie oraz wykonywanie prac interwencyjnych. Chodzi tu zwłaszcza o zniszczenie tych przestrzeni przez dziki. W takich przypadkach, firma ogrodnicza, która będzie realizowała ten przedmiot zamówienia będzie musiała wyrównać dany teren i obsiać go nową roślinnością w terminie maksymalnie do 3 dni od zgłoszenia jej tych zniszczeń przez legionowskich urzędników. Co ważne, trawa zasiana na tych nowych łąkach kwietnych ma być koszona, ale tylko do wysokości 10 centymetrów, a same łąki kwietne mają być odchwaszczane przynajmniej raz w miesiącu. – Zabrania się używania kosiarek prowadzących do rozdrobnienia biomasy, zaleca się kosiarki listwowe, równomiernie rozłożony pokos pozostawić na kilka dni w celu wysuszenia i wysiania się nasion z kwiatostanów, wygrabienie, wywóz i zagospodarowanie pozostałości roślinnych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi – dowiadujemy się ze szczegółowych wytycznych przetargu trwającego w tej sprawie.